خارپشت خوشبخت

(The Happy Hedgehog )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

جهان‌گردی میکو، خارپشت کوچک، و مشاهده‌ی این‌که موجودات دیگر چطور برای رسیدن به خوشبختی تلاش می‌کنند، همراه با مضامینی چون شجاعت و خودشناسی

نویسنده: مارکوس فیستر تصویرگر: جی. آلیسون جیمز

خارپشت خوشبخت

(The Happy Hedgehog )
7+

جهان‌گردی میکو، خارپشت کوچک، و مشاهده‌ی این‌که موجودات دیگر چطور برای رسیدن به خوشبختی تلاش می‌کنند، همراه با مضامینی چون شجاعت و خودشناسی

نویسنده: مارکوس فیستر

تصویرگر: جی. آلیسون جیمز

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان سرشار از تجربه‌های جهان کودکی و نوجوانی برای کودکان است. میکو با دنبال کردن خواسته‌ها و آرزوهای خود از سمت خانواده سرزنش می‌شود. پدربزرگ او را تنبل خطاب می‌کند و این سبب می‌شود میکو سفری را آغاز کند تا با هدف‌ها و تلاش موجودات دیگر برای خوشبختی آشنا شود. میکو در این سفر و با دیدن لاک‌پشت، خرگوش، کورگن و مورچه‌ها متوجه می‌شود خوشبختی تنها با به دست آوردن قدرت زیاد، دانش یا انجام کاری محیرالقول به دست نمی‌آید. شناخت توانایی‌ها و لذت بردن از لحظه، چیزی است که خیلی از موجودات داستان، آن را از قلم انداخته‌اند. سفر خارپشت، کودک را با مفهوم ایمان به توانایی‌ها و خواسته‌های خود روبه‌رو می‌کند. در نتیجه‌گیری داستان، با ساختن معجون گیاهی‌ای دارویی برای پدربزرگ، این رویارویی، تبدیل به تثبیت معنا در کودک می‌شود. سفر میکو او را به سمت کشف حقیقت زندگی خودش می‌برد و کسب این دانش، سبب بالندگی او می‌شود. بالندگی و پذیرش سبب شکل‌گیری محصولی از دنیای خارپشت برای بزرگترها می‌شود که همان معجونی است که میکو برای پدربزرگ درست می‌کند و حمایت و تحسین او را برمی‌انگیزد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
با خواندن داستان، کودک با مفهوم تلاش آشنا می‌شود و می‌داند تلاش، زمانی معنا و تأثیری مثبت در زندگی او خواهد داشت که با تصمیم‌گیری درست و شناخت توانایی‌ها و بررسی واقع‌بینانه شرایط باشد. خارپشت با دیدن موجودات مختلف، ذهنیت درست‌تری نسبت به خود و باغ‌اش پیدا می‌کند. کودک نیز همراه با سفر خارپشت، خودشناسی و پذیرش نسبت به موقعیت و توانایی‌های خود را تجربه می‌کند. در داستان، میکو با مفهومی آشناست که پدربزرگ آن را درک نکرده و به همین خاطر او را سرزنش می‌کند. بنابراین او به سفر می‌رود و در نهایت به این نتیجه می‌رسد که خوشبختی آن چیزی است که او در حال تجربه آن است. میکو با درست کردن معجون گیاهی و مراقبت از پدربزرگ، این مفهوم را به صورت غیرمستقیم به او آموزش می‌دهد و در این موقعیت او نقش والد را عهده می‌گیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
پدربزرگ میکو را به خاطر این‌که تمام روز در باغ‌اش می‌نشیند، سرزنش می‌کند و با گفتن این‌که او خارپشت تنبلی است و باید مثل بقیه برای ‌اش تلاش کند، او را تحقیر می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی میکو خارپشت خوشبختی است که هر روز در باغ‌اش می‌نشیند و از صدای پرندگان، بوی گل‌ها و گیاهان و تصویر ابرها لذت می‌برد. میکو صدای پرندگان را می‌شناسد و خواص دارویی گیاهان باغ‌اش را می‌داند. میکو اهمیت مفهوم اکنون و این‌جا و زندگی در لحظه را به خوبی می‌داند و براساس آن زندگی می‌کند. کیفیتی که میکو برای زندگی کردن دارد بسیار نزدیک به خوشبختی است، اما در چهارچوبی که بقیه برای خوشبختی تعریف کرده‌اند نمی‌گنجد. به همین علت، پدربزرگ او را سرزنش می‌کند و به میکو می‌گوید مانند بقیه، برای زندگی خود هدفی انتخاب کرده و برای آن تلاش کند و تنبلی را کنار بگذارد. میکو هم تصمیم می‌گیرد برای شناخت روش به دست آوردن خوشبختی، سفر کند و زندگی بقیه موجودات را ببیند. خارپشت کوچک با گشتن دنیا متوجه می‌شود بقیه موجودات تلاش می‌کنند تا احترام، قدرت و ثروت به دست بیاورند و از طریق آن خوشبختی را تجربه کنند. کودک مانند خارپشت با تخیل خود دنیا را می‌بینند و کشف می‌کند، اما در داستان با والد سرزنش‌گر رو به رو می‌شود و به سفر می‌رود تا حقیقت را کشف کند. سفر برای کودکان می‌تواند کشف و شهود درباره دنیای بیرون باشد که مخصوصاً با رفتن به مدرسه و شناخت دنیای بزرگ‌تر بیرون از خانه اتفاق می‌افتد. شخصیت‌هایی که خارپشت با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، توانایی‌ها و خواسته‌های خود را نادیده می‌گیرند و به دنبال چیزی غیر واقعی‌اند تا با به دست آوردن آن، خوشبختی را تجربه کنند. کودکان همراه با سفر خارپشت، بالندگی را تجربه می‌کنند و با پذیرفتن خود و شناخت توانایی‌ها و ایمان داشتن به آن‌ها، خوشبختی و موفقیت را تجربه خواهند کرد. داستان علاوه بر کودکان، برای بزرگترها نیز پیام‌هایی دارد؛ این داستان والد سرزنش‌گر را نقد می‌کند و آن‌ها را به حمایت کردن از فرزندان و شناخت توانایی‌هایشان تشویق کرده و همچنین مدرسه را به عنوان مکانی که تنها دانش و اطلاعاتی سطحی در ذهن کودک تزریق می‌کند، نقد می‌کند. خواندن کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

میکو هر روز در باغ‌اش می‌نشیند. از بوی گل‌ها و گیاهان لذت می‌برد در عین‌حال‌که می‌داند هر کدام چه خواصی دارند. به صدای پرندگان گوش می‌دهد در حالی‌که می‌داند هر صدا از آن کدام پرنده است. پدربزرگ او را به خاطر این‌که تنبل است، سرزنش می‌کند به همین دلیل میکو برای شناخت خوشبختی و دیدن دیگر موجودات به سفر می‌رود. با دیدن تلاش بیهوده‌ی لاک‌پشت، خرگوش، کورگن و مورچه‌ها، به این نتیجه می‌رسد که برای به دست آوردن خوشبختی باید از لحظه لذت ببرد.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب که با آبرنگ و با دقت و ظرافت کارشده‌اند با ایجاد فضاسازی‌های جالب و شخصیت‌های پویا کودکان را به‌سوی خود جلب می‌کنند و پاره‌ای از اتفاقات مهم داستان را به نمایش می‌گذارند. شخصیت‌ها دوست‌داشتنی و باورپذیر طراحی‌شده‌اند و حالات و کنش‌هایشان برای کودکان قابل‌درک است. ترکیب بندیهای متنوع هم به کمک متن می‌آیند تا حس و حال داستان را بهتر به مخاطب القا کنند. توجه به نورپردازی که یکی از ویژگی‌های تصاویر این کتاب است به جذابیت فضاها افزوده ولی کمک چندانی به درک بهتر داستان نمی‌کند. البته طراحی گرافیک کتاب ضعیف است و به زیبایی آن لطمه زده است. شماره‌گذاری‌ها ناخوانا است و نقش کنار آنها نیز روی تصویر اصلی تأثیر منفی می‌گذارد. تحت تأثیر جنس نامطلوب کاغذ و چاپ ضعیف کتاب، از جلوه‌ی رنگ‌های تصاویر کاسته شده است. اندازه‌ی کوچک فونت متن و طولانی بودن داستان برای کودکان نوخوان مناسب نیست.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- خوشبختی برای شما یعنی چه؟ - فکر می‌کنید برای رسیدن به بزرگ‌ترین هدف زندگی‌تان چه کارهایی باید انجام دهید؟ - فکر می‌کنید چرا پدربزرگ میکو را سرزنش می‌کرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارکوس فیستر
ناشر انتشارات امیرکبیر (کتاب‌های شکوفه)
تعداد صفحات 28
نام مترجم مهدی حجوانی
سال انتشار 2000
سال انتشار در ایران 1390
تصویرگر جی. آلیسون جیمز
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم