خاله سوسکه با کی ازدواج کرد؟

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

10+

تغییر دادن ماجرای قصه‌ی تکراری ازدواج خاله سوسکه با آقا موشه توسط خود خاله سوسکه و دیدن این‌که هر انتخابی که بکند، چه تأثیری بر سرنوشت‌اش خواهد داشت

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

خاله سوسکه با کی ازدواج کرد؟

10+

تغییر دادن ماجرای قصه‌ی تکراری ازدواج خاله سوسکه با آقا موشه توسط خود خاله سوسکه و دیدن این‌که هر انتخابی که بکند، چه تأثیری بر سرنوشت‌اش خواهد داشت

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی

تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
همراه با آغاز نوجوانی، علاقه به تغییر شرایط و موقعیت‌ها بر اساس خواسته‌ها و ویژگی‌های فردی در نوجوانان شکل می‌گیرد. داستان خاله سوسکه برای آنان تجربه‌ی مناسبی در رابطه با این تغییر است. با تغییر پیرنگ داستان اصلی و روایت‌هایی که بر اساس تصمیمات خاله سوسکه تغییر می‌کنند، داستان به مخاطب خود آزاد بودن در تصمیم‌گیری و شکستن کلیشه‌ها را منتقل می‌کند. مخاطب همراه با داستان می‌آموزد که زندگی بر اساس تصمیمات و انتخاب‌ها شکل می‌گیرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داستان عامیانه خاله سوسکه و آقا موشه بر اساس کلیشه‌های جنسیتی که در داستان‌های قدیمی رایج است نوشته شده، اما در بازخوانی آن، خاله سوسکه شخصیتی پویا و تأثیرگذار در زندگی خود پیدا کرده که قصد دارد سرنوشت از پیش رقم خورده و تکراری‌اش را تغییر دهد. در انتهای داستان نیز خاله سوسکه به رسم تمام خاله سوسکه‌ها از معلم که خواستگار اوست، می‌پرسد در زمان عصبانیت او را با چی می‌زند و معلم به او پاسخ می‌دهد که زنان و مردان با هم برابرند و باید به هم احترام بگذارند؛ که در واقع برابری جنسیتی را به مخاطب خود منتقل می‌کند. جسارت برای ابراز خود و بیان خواسته‌ها، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان سبک رایج ازدواج در ایران را بیان می‌کند از جمله مراسم خواستگاری و شرط و شروطی که در این مراسم گفته می‌شود.
ترس و خشونت
پذیرش این‌که مردان در زمان عصبانیت باید زنان را بزنند توسط یک زن (خود خاله‌سوسکه) از نمونه‌های خشونت نهادینه شده در فرهنگ است. البته پاسخ آقای معلم امروزی، عادلانه و پیشرو است اما از خشونتی که در باورهای خود خاله سوسکه نهفته است کم نمی‌کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
خاله سوسکه قصد ازدواج دارد و چون از آقا موشه دل خوشی ندارد، به دنبال شخص مناسب دیگری می‌گردد. تلاش او برای یافتن فردی مناسب، و تکرار مفاهیمی چون خواستگاری، عاشق شدن و ازدواج و همچنین سوال خاله سوسکه از تمام خواستگاران خود، که در واقع سنت خانواده آن‌هاست، که موقع عصبانیت او را با چه چیزی کتک خواهد زد، از جمله مفاهیم بزرگ‌سالانه داستان هستند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خاله سوسکه‌ای است که از قصه تکراری عاشق شدن خاله سوسکه و آقا موشه خسته شده و می‌خواهد آن را تغییر دهد. انتخاب‌ها و عملکردهای خاله سوسکه، هر بار او را به مسیر جدیدی می‌برد و سرنوشت متفاوتی برای‌اش رقم می‌زند. موضوع داستان درباره‌ی حق تعیین سرنوشت، شجاع بودن و تصمیم‌گیری‌های فاعلانه‌ است. این‌که کودکان و نوجوانان به دور از چهارچوب‌های از پیش تعیین شده و قالب‌های سنتی و براساس شخصیت و علاقه‌ی خود تصمیم‌گیری کنند. روایت خلاقانه‌ی داستان به کودک فرصت می‌دهد تا در ساخت آن مشارکت داشته باشد و خود روایت تازه‌ای از داستان را بیان کنند. انتخاب داستان عامیانه‌ی خاله سوسکه، سبب آشنایی‌زدایی در ذهن کودک می‌شود و همزمان با طولانی شدن مرحله درک داستان، کودک با مفاهیم اصلی داستان مانند شجاعت، خلاقیت در تصمیم‌گیری و ... بهتر ارتباط برقرار می‌کند. در این داستان، کلیشه‌های جنسیتی در رابطه با ازدواج خاله سوسکه شکسته شده و خاله سوسکه نقش فعالی در ازدواج خود پیدا می‌کند. حتی در یکی از روایت‌ها همان باور قالب، که دختر باید در خانه منتظر بنشیند تا شوهر مناسبی به خواستگاری‌اش بیاید، در ذهن خاله سوسکه نقش می‌گیرد، اما سیر داستان خلاف آن را نشان می‌دهد. خواستگاری، عاشق شدن و ازدواج، از مفاهیم بزرگ‌سالانه داستان‌اند که البته بخشی از روایت‌های قصه‌های عامیانه است. در قدیم قصه‌های عامیانه لزوماً برای کودکان روایت نمی‌شدند و مخاطب آن همه‌ی گروه‌های سنی بوده‌اند، اما امروزه در انتخاب محتوای مناسب برای کودکان دقت بیشتری لحاظ می‌شود. ساختار و محتوای داستان با گروه سنی انتخاب شده و نحوه پرداخت آن هماهنگی ندارد. این داستان برای کودکان بالای 10 سال پیشنهاد می‌شود که قادر به تفکر انتزاعی است و فرم روایت، تغییرات معنایی موقعیت‌ها و مفهوم آن را درک می‌کنند.

چکیده داستان

سال‌هاست که نسل در نسل خاله سوسکه‌ها برای ازدواج راهی همدان می‌شوند تا با مش رمضان ازدواج کنند، اما در بین راه، آقا موشه را می‌بینند و حسابی عاشق او می‌شوند و با آقا موشه‌ها ازدواج می‌کنند. اما خاله سوسکه تصمیم می‌گیرد داستان تکراری خاله سوسکه‌ها را تغییر دهد؛ حالا راه‌های بسیاری جلوی پای اوست که انتخاب هر کدام او را به سرنوشت متفاوتی می‌رساند.

کیفیت تصویر

این کتاب که یکی از داستان‌های قدیمی ایرانی را با نگاهی نو روایت می‌کند به نظر می‌رسد به مدد تصاویر خلاقانه و زیبای خود ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند. شخصیت‌ها با پوشش و امکانات دنیای امروز، فضای قابل درکی را برای مخاطبان کودک خلق می‌کنند. تصاویر با طراحی‌هایی قوی به خوبی اتفاقات متن را منعکس کرده و حس و حال متن را نشان می‌دهند. ترکیب‌بندی‌های خلاقانه و فضاسازی‌های بدیع و زیبا نیز در کنار متن، کتاب را برای کودکان جالب و دلپذیر کرده و گرافیک و صفحه‌آرایی‌ آن نیز به صورتی کارآمد به بهتر خوانده‌شدن داستان کمک می‌کنند. با تغییردادن اندازه برخی کلمات و جمله‌ها توجه کودکان را به لحن و یا معنی آنها جلب می‌شود. کتاب حاضر با همنشینی زیبایی از تصاویر و متن، اثری متفاوت را پیش روی کودکان قرار می‌دهد و آنها را به داستان پردازی و داشتن نگاهی جدید به دنیای پیرامون‌ تشویق می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا خاله سوسکه تصمیم گرفت راه تازه‌ای برای زندگی خود انتخاب کند؟ - تا به حال برایتان پیش آمده که تصمیم مهمی بگیرید؟ در آن موقعیت به چه چیزهایی فکر کرده‎‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده علی اصغر سیدآبادی
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر علیرضا گلدوزیان
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم