خانم مینگو و اولین روز مدرسه

(Miss Mingo and The First day of school)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای اولین روز مدرسه در کلاس خانم فلامینگو و آشنا شدن با ویژگی منحصربه‌فرد هرکدام از شاگردان و تجربه‌ی غلبه بر خجالت در محیط جدید

سال: 2006
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان تجربه‌ی‌ ارزشمندی از جهان کودکی و نوجوانی را روایت می‌کند. شخصیت‌های داستان حیوانات جنگل‌اند و همه در تجربه‌ای مشترک - اولین روز مدرسه - حضور دارند. کودک همراه با حیوانات کلاس خانم مینگو، اضطراب اولین روز مدرسه و ترس از قرار گرفتن در فضایی جدید را تجربه می‌کند. خانم مینگو شاگردانش را تشویق می‌کند تا هر کدام درباره‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد خود صحبت کنند. صحبت کردن درباره‌ی ویژگی‌ها و توانایی‌های شاگردان، به کودک فضایی می‌دهد تا درباره‌ی خود تفکر کند که این امر در خودآگاهی او تأثیرگذار خواهد بود. اولین روز مدرسه خیلی زود از تجربه‌ای همراه با ترس و خجالت، تبدیل به فضایی دوستانه می‌شود و شاگردان کلاس هر کدام به دنبال کشف ویژگی‌های خود و همکلاسی‌هایشان هستند.
  داستان برای کودکانی که به تازگی وارد فضای مدرسه شده‌اند باعث همذات‌پندارای خواهد بود. بچه‌ها در کلاس خانم مینگو از حضور در جمع جدید ترس دارند و نمی‌توانند بر خجالت خود غلبه کنند. خانم مینگو با معرفی خود و ایجاد فضایی دوستانه بر پایه همدلی و احترام با یکدیگر، بچه‌ها را تشویق به مشارکت در کلاس می‌کند. شاگردان کلاس، با دریافت همدلی خانم مینگو، به دنبال خودآگاهی‌اند. هرکدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و با راهنمایی‌های خانم مینگو، به دنبال یافتن آن و مشارکت با دیگران‌اند. همدلی کردن، آموزش شیوه‌های ارتباط موثر ارتباط با دیگران، غلبه بر خجالت و خودآگاهی از موارد مهارت‌های زندگی داستان هستند. فضای کلاس خانم مینگو فضایی دوستانه است و تأکید بر ایجاد فضایی بدون رقابت دارد.
  داستان موارد آموزشی بسیاری دارد. در روز اول مدرسه، خانم مینگو و بچه‌های کلاس، هر کدام خود را با ویژگی منحصر به فردی که دارند، معرفی می‌کنند و همراه با هر معرفی یک نکته علمی درباره حیوانات کتاب آمده است و کودک از این طریق با بخشی از نحوه‌ی زیست و ویژگی‌های آن حیوان آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی مدرسه‌ی جنگلی است که فیل ، تمساح ، کوالا، هزارپا، اختاپوس، مورچه و کلی حیوان دیگر در آن حضور دارند. خانم مینگو، معلم کلاس، با معرفی خود، دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا در کلاس مشارکت کنند و هر کدام راجع به توانایی‌های خاص خود صحبت کنند. به تدریج هر کدام از حیوانات، شروع به مشارکت می‌کنند و درباره‌ی ویژگی‌های خود حرف می‌زنند. داستان برای کودکانی که آماده ورود به مدرسه هستند، نوید بخش است. کودکان با خواندن داستان متوجه می‌شوند هیچ کدام از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شاگردان کلاس خانم مینگو بر دیگری برتری ندارد و هر دانش‌آموزی در نوع خود بی‌نظیر است. خودآگاهی و شناخت تفاوت‌ها و مهارت‌ها می‌تواند به کودکان کمک ‌کند تا بر خجالت خود غلبه کنند و در فضای جدید، ارتباط موثری را با گروه هم‌سالان برقرار کنند.
  داستان برای گروه سنی ب و ج نوشته است، در صورتی که داستان برای کودکان شش و هفت سال که برای رفتن به مدرسه آماده می‌شوند و ترس از قرار گرفتن در فضایی جدید را تجربه می‌کنند، تأثیرگذاری بیش‌تری خواهد داشت.

  چکیده داستان

  خانم مینگو که معلم مدرسه‌ جانوران است در اولین روز مدرسه به دانش‌آموزان کمک می‌کند که خجالت را کنار بگذارند، با اعتماد به نفس راجع به ویژگی‌های خاص خود صحبت کنند و آن ‌را با هم‌کلاسی‌های خود در میان بگذارند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر به همراه متن سعی دارند تا نکاتی را درباره تفاوت‌های میان حیوانات و احترام به آن‌هابه کودکان آموزش دهند. طنز موجود در تصاویر نیز تماشای کتاب را برای کودکان دلپذیرتر می‌کند، به خصوص جزئیات جالب لباس‌ها و همین‌طور کنش‌های شخصیت‌ها که تصاویر را جذاب و دیدنی کرده است. البته شخصیت‌ها در عین خلاقیت و تنوع در کنش‌ها، در برخی تصاویر به دلیل تغییر حالت‌های زیاد، نامفهوم و نامشخص‌اند و دقت زیادی را برای تشخیص می‌طلبند.
  رنگ‌های شاد آبرنگی در کنار ترکیب بندی‌های متنوع، به جذابیت کتاب افزوده‌اند؛ ولی تکنیک در برخی قسمت‌ها تمیز اجرا نشده‌است، به خصوص جایی که رنگ زمینه و شخصیت‌ها به هم می‌رسند.
  طراحی گرافیک کتاب هم با ایراداتی همراه است، از جمله فونت عنوان در روی جلد که به سختی خوانده می‌شود و از این جهت مناسب کودکان نوخوان نیست. خطوط مواج نوشته‌ها و چیدمان نامناسب متن در صفحه‌ها نیز، به زیبایی کتاب لطمه زده است.
  با این وجود تصاویر و متن کتاب در کنار هم کتابی آموزنده و سرگرم کننده را در اختیار کودکان قرار می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا خانم مینگو از بچه‎‌ها خواست تا ویژگی‎‌های خاص خود را با دیگران در میان بگذارند؟
  – فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی شما را از دیگران متمایز می‌کند؟
  – آیا تا به حال از معرفی خودتان در جایی خجالت کشیده‌اید؟ چکار کردید؟ دفعه‌ی بعد چکار خواهید کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جمی هارپر
  ناشر کتاب‌های زعفرانی (انتشارات زعفران)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم نلی محجوب
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر جمی هارپر
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت