خانه‌ای برای بچه‌خرس

(The House in the Treess )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:الهام فرخ نیا

7+ 4 تا 7 با همراهی والدین

خانه ساختن بچه خرس روی درخت.همکاری و توجه به دیگران. سرگرمی

نویسنده: کارن گونتروپ تصویرگر: آتیلیو کازنیلی

خانه‌ای برای بچه‌خرس

(The House in the Treess )
7+
4 تا 7 با همراهی والدین

خانه ساختن بچه خرس روی درخت.همکاری و توجه به دیگران. سرگرمی

نویسنده: کارن گونتروپ

تصویرگر: آتیلیو کازنیلی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
فضای داستان و سادگی و احساس دوستی آن در فضایی کودکانه می‌گذرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کودکان گروه سنی پیشنهادی در این داستان باروحیه‌ی همکاری و توجه و محبت به دیگران روبه‌رو می‌شوند.همچنین می‌توان توجه کودکان را به پذیرش تغییر و بدون در مکانی جدید با استفاده از این داستان جلب کرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
بچه‌خرس در این داستان تجربه‌ای را به دست می‌آورد که کودکان گروه سنی پیشنهادی این کتاب نمی‌توانند به‌تنهایی آن را کسب کنند، بچه‌خرس از خانه‌ی خودش خسته شده است و می‌رود که در جای جدیدی زندگی کند.همچنین در این داستان هریک از دوستان بچه‌خرس نظری در مورد خانه‌ی جدید او می‌دهند که نظرات آن‌ها نمی‌تواند چندان برای کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک باشد، مثل این‌که خرگوش می‌گوید چه خانه‌ی قابل‌اطمینانی، یا جغد می‌گوید چه خانه‌ی باشکوهی.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی بچه‌خرسی است که یک روز تصمیم می‌گیرد خانه‌اش را عوض کند و به پیشنهاد سنجاب، خانه‌ای روی درخت می‌سازد.در این داستان نشان داده‌شده است که با همکاری و محبت به دیگران می‌توان کارها را به‌خوبی انجام داد.داستان در فضایی ساده و لطیف می‌گذرد و بعد از ساخته‌شدن خانه، هریک از دوستان بچه‌خرس و سنجاب به دیدن آن‌ها می‌آیند و از خانه تعریف و تمجید می‌کنند.در این داستان احساس امنیت و آرامش دیده می‌شود و می‌توان با خواندن آن برای کودکان این حس‌ها را به آن‌ها منتقل کرد. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های مهد استفاده کرد. تجربه‌ای که بچه‌خرس در این داستان کسب می‌کند، تجربه‌ای تا حدودی بزرگسالانه است و کودکان گروه سنی پیشنهادی اگر از محیط اطرافشان احساس دل‌تنگی کنند، خودشان به‌تنهایی نمی‌توانند در تغییر آن کاری انجام دهند.

چکیده داستان

بچه‌خرس روزی از این‌که در سوراخی تاریک زندگی می‌کند، احساس خوبی ندارد و تصمیم می‌گیرد برود و جای دیگری زندگی کند. سنجاب به بچه‌خرس پیشنهاد می‌کند بیاید و خانه‌اش را روی درخت در همسایگی او بسازد. بچه‌خرس قبول می‌کند و به کمک سنجاب شروع به ساختن خانه می‌کند. سنجاب و بچه‌خرس تمام‌روز را کار می‌کنند و خانه را می‌سازند.بعد که خانه ساخته می‌شود، چند نفر از دوستانشان به دیدن آن‌ها می‌آیند. هریک از دوستان بچه‌خرس نظر خوبی در مورد خانه‌ی جدید می‌دهد. وقتی شب می‌شود، بچه‌خرس روی رختخواب خزه‌اش می‌رود و با خود می‌گوید چه رختخواب نرم و راحتی. در صفحات پایانی کتاب، شکل‌های داخل داستان کشیده شده است تا کودکان در صورت تمایل آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنند.

کیفیت تصویر

تصاویر ساده، درشت و گویا هستند و از ترکیب رنگی خالص و شاد برخوردارند. رنگ‌ها و جزئیات متناسب با درک گروه سنی خردسالان انتخاب شده‌اند. تکنیک اجرا در کل تصاویر، هماهنگ و یکدست است و با مهارت کافی اجراء شده است. شخصیت‌پردازی‌ها کارتونی، دوست‌داشتنی و شادند. در اغلب تصاویر فضاسازی به معنی اینکه زمین و آسمان و پس‌زمینه داشته باشند، وجود ندارد اما عناصری در ارتباط با موضوع داستان مانند: غار، خورشید، درخت یا خانه جدید در تصاویر حضور دارند و این کار برای تاکید بیشتر بر موضوع اصلی، برازنده است. کتاب در حدود 36 سال پیش چاپ شده و اما تصویرگری آن هنوز هم زیبا و تازه به نظر می رسد و پویایی کافی دارد. در صفحات پایانی، تعدادی تصاویر کتاب برای رنگ آمیزی، در اختیار مخاطب قرار داده شده که هم برای او جذاب است و هم در برقراری ارتباط با شخصیت‌ها کمک می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما یک خانه‌ی خوب چطور خانه‌ای است؟

مشخصات کتاب
نویسنده کارن گونتروپ
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
نام مترجم مهدی شهشهانی
سال انتشار 1968
سال انتشار در ایران 1363
تصویرگر آتیلیو کازنیلی
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم