خانه‌ای زیر باران

(Why Tomorrow?)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

میمونی که کارهایش را به تعویق می‌اندازد و تلاش او برای انجام کارها

سال: 1983
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میمون خانه ندارد و در باران احساس بی‌پناهی و تنهایی می‌کند. از میمونی که کارهایش را به تعویق می‌اندازد، تبدیل به میمونی می‌شود که حتی در سخت‌ترین شرایط کارش را شروع می‌کند و آن را به اتمام می‌رساند. میمون مانند بسیاری از کودکان آینده‌نگری ندارد و در لحظه زندگی می‌کند. زمانی‌که میمون در لحظاتی از زندگی‌اش به مشکل یا کمبود برخورد می‌کند به این نتیجه می‌رسد که باید از قبل‌تر به موضوع فکر می‌کرده. در آخرین باری که باران می‌گیرد، میمون بدون به تعویق انداختن برنامه‌هایش خانه را می‌سازد تا برای دفعه بعدی آماده باشد.
  میمون تصمیم می‌گیرد که روشش را عوض کند، از توانایی حل مساله‌اش استفاده می‌کند و رفتار مولد مشکل را تکرار نمی‌کند. خودآگاهی میمون باعث می‌شود بفهمد که چه رفتاری را باید تغییر دهد. آینده‌نگری و و فکر کردن به عواقب مسائل و احتمالات آینده از مهارت‌هایی است که هر کودکی در مسیر رشد می‌آموزد و این کتاب به این مهارت پرداخته است.
  کودکان می‌آموزند که نباید انجام کارها را به تعویق انداخت

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی میمونی است که برای پناه گرفتن از باران و طوفان خانه‌ای ندارد، ولی برای ساختن خانه کوتاهی می‌کند و کار را عقب می‌اندازد. وقتی دوباره باران می‌گیرد، میمون تصمیم می‌گیرد به جای به تعویق انداختن کارها، ساخت خانه را هرچه زودتر شروع کند و به اتمام برساند. درونمایه‌ی کتاب بر آینده‌نگری، برنامه‌ریزی و انجام به موقع کارها تاکید است. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب هنوز با مفهوم منطق آینده‌نگری آشنا نشده‌اند و در لحظه زندگی‌ می‌کنند. کودکان در حال درک بهتر دنیای واقعی‌اند و احتیاج به مهارت‌هایی دارند که بتوانند کیفیت تجربیاتشان را ارتقا بدهند. برنامه ریزی و به تعویق نینداختن کارها یکی از این مهارت‌هاست که این کتاب می‌تواند در این مسیر کودکان و والدینشان را راهنمایی کند.

  چکیده داستان

  وقتی در جنگل باران می‌گیرد، همه به خانه‌هایشان پناه می‌برند، اما میمون بیرون می‌ماند چون خانه‌ای ندارد و با خودش عهد می‌کند که وقتی باران تمام شد خانه‌ای برای خودش بسازد. میمون تمام حیوانات را هم برای دیدن خانه‌‌ی جدیدش دعوت می‌کند. اما آنقدر بی‌برنامه است که وقتی حیوانات نزدش می‌روند او هنوز خواب است و همان موقع دوباره باران می‌گیرد. باز هم میمون جایی برای پناه گرفتن ندارد. این بار میمون تصمیم می‌گیرد برای ساختن خانه جدی باشد و حتی منتظر بند آمدن باران هم نمی‌شوند و از همان موقع کار ساختن خانه‌اش را شروع می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب سرشار از جزئیات هستند. شخصیت‌های به تصویر درآمده به خوبی کنش‌های متن را به نمایش گذاشته‌اند؛ حس شادی ،بازی و حرکت در فضای تصاویر دیده شده و به‌خوبی توسط مخاطب دریافت می‌شود. طراحی آناتومی حیوانات در مواردی با ضعف و یا عدم رعایت پرسپکتیو صحیح همراه است. شخصیت‌پردازی‌ها تکراری هستند. اندازه‌ی کتاب برای گروه سنی مخاطب و این حجم از عنصر تصویری کوچک است. کیفیت چاپ تصویرها پایین بوده و رنگ‌ها چرک و خاموش هستند. این امر در کنار عدم انتخاب صحیح رنگ‌ها، موجب شده برخی عناصر تصویری از رنگ زمینه قابل‌تشخیص نباشند.
  گرافیک کتاب دارای نقاط ضعفی است؛ نحوه جای دادن نوشته‌ها در صفحه، بر شلوغی صفحه ها افزوده و از تأکید بر جزییات کاسته است. قرار دادن نوشته‌ها در داخل تصاویر و انتخاب رنگ‌هایی نامناسب برای آن‌ها، خوانایی متن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا شما هم به آینده فکر می‌کنید؟ برای فردا یا روزهای بعدی خودتان چه برنامه‌هایی دارید؟
  – چرا میمون نتوانست خانه‌اش را بسازد؟
  – به نظر شما چرا فقط وقتی باران می‌بارید میمون به ساختن خانه فکر می‌کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لی شوفن
  ناشر کتاب‌های شکوفه
  تعداد صفحات ۵۵
  نام مترجم مصطفی رحماندوست
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۱۹۸۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر جینگ چنگان
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم