خانه‌ی جانوران

(Animal Homes )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

9+

خانه‌ی برخی جانوران. علم زیست‌شناسی

نویسنده: باربارا تایلور تصویرگر: اندی کرافورد، جئوف برایتلینگ

خانه‌ی جانوران

(Animal Homes )
9+

خانه‌ی برخی جانوران. علم زیست‌شناسی

نویسنده: باربارا تایلور

تصویرگر: اندی کرافورد، جئوف برایتلینگ

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت کودک یا نوجوان در این کتاب وجود ندارد. این کتاب به دلیل زبان و لحن و سادگی بیان آن و اطلاعات اولیه‌ای که درزمینه‌ی خانه و لانه‌ی برخی جانوران به خواننده می‌دهد، مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
در این کتاب اطلاعاتی درباره‌ی خانه و نحوه‌ی ساختن این خانه‌ها و دلیل اینکه چرا هرکدام از جانوران خانه‌هایشان را به این شکل می‌سازند به خواننده داده می‌شود و کودکان درزمینه‌ی خانه و لانه‌ی جانورانی مختلف می‌توانند آموزش‌های اولیه و ابتدایی را از این کتاب کسب کنند. جانورانی که در این کتاب درباره‌ی آن‌ها نوشته‌شده است، موریانه‌ها، زنبورها، لاک‌پشت، چند پستاندار کوچک و چند نوع پرنده و تعدادی حشره‌ی ریز است.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خانه‌ی برخی جانوران مانند موریانه، زنبور، برخی پستانداران و چند جانور دیگر است. این کتاب علمی است و درزمینه‌ی شکل و نحوه‌ی ساخت خانه‌ی برخی جانوران اطلاعاتی را به خواننده می‌دهد. زبان و لحن کتاب، برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم خواهد بود. از این کتاب می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های علوم مدارس استفاده کرد.

چکیده داستان

این کتاب متنی علمی درباره‌ی خانه‌ساختن برخی جانوران ازجمله موریانه‌ها، زنبورها، لاک‌پشت، چند پستاندار کوچک و چند نوع پرنده و تعدادی حشره‌ی ریز است.

کیفیت تصویر

کتاب پر از تصاویر جالب و گویاست که توجه کودکان مشتاق به کشف را به خود جلب می‌کند. تصاویر که غالبا عکاسی شده‌اند به زیبایی و با مهارت در کنار هم چیده شده‌اند تا جزئیات کمتر دیده شده‌ای از خانه‌های جانوران را از نماهای گوناگون برای کودکان نمایش دهند. تصاویر کتاب به سادگی و گویایی مطالب مورد نظر را به نمایش گذاشته‌اند و گاه برای بهتر دیده شدن در صفحه چرخانده شده‌اند تا صفحه عمودی و وسیع‌تری را برای نمایش داشته باشند. وجود تصویر در قسمت فرهنگ واژگان نیز در یادگیری بهتر مفاهیم کتاب موثر است. البته جنس کاغذ نامناسب است و از کیفیت و جلوه رنگ‌ها کاسته است. کیفیت چاپ هم ضعیف است و رنگ‌ها به خوبی تنظیم نشده‌اند و رنگ زرد در برخی تصاویر زیاد است. نوع فونت عنوان در روی جلد نیز نازیباست.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چرا موریانه‌ها خانه‌هایشان را به این شکل می‌سازند؟ - به نظر شما هر یک از جانورانی که در کتاب آمده است، چرا در طبیعت بودنش لازم است؟

مشخصات کتاب
نویسنده باربارا تایلور
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 44
نام مترجم امیرحسین بنکدار
سال انتشار 1996
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر اندی کرافورد، جئوف برایتلینگ
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم