خانه را به هم نریز الفی اتکینز

(Bara knyt Alfons)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

الفی که تازه یاد گرفته گره بزند و می‌خواهد همه چیز را به هم گره بزند

سال: 1988
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای کودکان یاد گرفتن مهارت جدید و میل به امتحان کردن آن آشنا و قابل درک است. پدر الفی بسیار مهربان و همدل است و به او اجازه‌ی تجربه کردن می‌دهد. الفی از امتحان کردن مهارت جدیدش لذت می‌برد.
  پدر الفی ارتباط بسیار خوبی با او دارد. الفی تلاش می‌کند تا گره‌های بیشتری را تمرین کند. الفی با پدرش ارتباط موثر کلامی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد دهم از مجموعه‌ی “الفی اتکینز” است. الفی که تازه یاد گرفته گره بزند، کلی چیزی برای گره زدن دارد. او با یک کلاف نخ همه چیز را به هم گره می زند. در باز نمی شود چون با نخ به چیزهایی بسته شده است. پدر پایش به نخ‌ها گیر می‌کند و زمین می‌خورد و سوپش می‌ریزد. خانه را تمیز می‌کنند و همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد. داستان بر مفاهیمی مانند تمرین، همدلی، فرصت دادن و جبران اشتباهات است. طنز داستان برای کودکان جذاب و قابل درک است و می‌توانند خودشان را در موقعیت مشابهی تصور کنند. یاد گرفتن مهارت جدید برای بسیاری از کودکان همراه با هیجان است و آن‌ها دوست دارند مهارتشان را به بقیه هم نشان بدهند.
  کودکان ۳ تا ۵ سال نیز می‌توانند با همراهی والدین از محتوای کتاب استفاده کنند تا هم از همراهی والدین لذت ببرند و هم در مواقع لازم از راهنمایی‌های ایشان بهره‌مند شوند.

  چکیده داستان

  الفی یاد گرفته گره بزند و دوست دارد از مهارت جدیدش استفاده کند. قرار است دوستانش به خانه بیایند و پدر در حال آماده کردن غذاست. الفی با یک کلاف نخ همه چیز را به هم گره می زند. دوستانش می‌رسند و در باز نمی‌شود چون الفی آن را با نخ به چیزهایی بسته است. پدر هم زمین میخورد و سوپش می‌ریزد. نخ‌ها شل می‌شوند و در بار می‌شود. زمین را تمیز می‌کنند و همه چیز به حالت عادی بر می‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب یکی از مجموعه داستان‌های شخصیت آشنا و دوست‌داشتنی کودکان «الفی اتکینز» را روایت می‌کند.
  شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و شیرین بوده و در نمایش حالات، احساسات و کنش‌های موجود در متن موفق هستند. فضاهای تصاویر اگرچه خلوت‌اند اما معرفی خوبی از مکان‌هایی که متن بدان‌ها اشاره‌کرده است، در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. زاویه دیدها و ترکیب‌بندی‌های متنوع و پویا، از نقاط قوت تصاویر کتاب است.
  بااین‌وجود نوعی عدم یکدستی در طراحی و شخصیت‌پردازی‌ها به چشم می‌خورد و برخی شخصیت‌های ترسیم‌شده از کیفیت طراحی و آناتومیِ به‌مراتب ضعیف‌تری برخوردارند.
  تصویرهایی که از نماهای نزدیک کارشده‌اند بهتر و قدرتمندتر بوده و تصاویری که نماهای دورتر را به نمایش گذارده‌اند بیشتر به اسکیس‌هایی با سرعت و بدون دقت می‌مانند. تکنیک کلاژ مورداستفاده در برخی تصاویر علاوه بر آن‌که هنرمندانه و زیبا نیست، بر عدم یکدستی در تکنیکِ تصویرگری اثر نیز دامن زده‌است و از دیگر نقاط منفی اثر شمرده می‌شود. کیفیت تصاویر کلاژ شده پایین است و از وضوح کافی برخوردار نیستند.
  جنس کاغذ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تو هم بلدی گره بزنی؟
  – بستن بند کفش چه خوبی‌هایی دارد؟
  – الفی با گره زدن چه کارهایی می‌توانست انجام دهد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گونیلا بریستروم
  ناشر آفرینش‌گر
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم علی توکلی
  سال انتشار ۱۹۸۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر گونیلا بریستروم
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم