خانه

(Zu Haus )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

روایتی تصویری و آهنگین درباره‌ی اهمیت همدلی و محبت در خانه و بین اعضای خانواده

نویسنده: هاینس یانیش تصویرگر: هلگا بانش

خانه

(Zu Haus )
4+

روایتی تصویری و آهنگین درباره‌ی اهمیت همدلی و محبت در خانه و بین اعضای خانواده

نویسنده: هاینس یانیش

تصویرگر: هلگا بانش

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
خانه و خانواده اولین مکانی است که کودک در آن رشد کرده و معاشرت با دیگران را می‌آموزد. در این فضا، هویت اولیه‌ی کودک شکل می‌گیرد و اولین تصویرها نسبت به خود را کسب می‌کند. احساس تعلق و امنیت در این فضا، کودک را برای رویایی با بحران‌ها و حضور در موقعیت‌های جدید آماده خواهد کرد. چراکه در سنین نوجوانی با اینکه کودکان و نوجوانان به مرور از فضای خانواده فاصله می‌گیرند، و تمایل به تجربه استقلال دارند، باز هم نیاز به حمایت والدین خواهند داشت و حضور آن‌ها به کودک در سپری کردن موقعیت‌های دشواری که ممکن است با آن روبه‌رو باشد، کمک خواهد کرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کتاب خانه، برای کودکان تلاشی برای درک فضای خانه و یادآوری امن بودن آن است. کودکان همراه با داستان همدلی کردن را می‌آموزند و محبت سایر اعضای خانواده را از طریق داستان درک می‌کنند. الگوی خانواده گرم و صمیمی که علاقه‌شان را به یکدیگر ابراز می‌کنند و با آن‌ها خانه معنا پیدا می‌کند، از الگوهای شخصیتی است که با خواندن داستان در ذهن کودک نقش می‌بندد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی کسانی است که به دنبال خانه می‌گردند. موضوع داستان درباره‌ی این‌ است که خانه چه‌جور جایی می‌تواند باشد و چه‌طور می‌توان معنای خانه را پیدا یافت. کتاب روایتی آهنگین و وشعرگونه دارد که با تصویرسازی‌های عجیب آن همراه شده است. فضای داستان خلاقانه و سیال است و تخیل کودک را با خود همراه می‌کند. در نهایت، نتیجه‌گیری داستان، به سمتی می‌رود که معنای خانه از طریق اعضای آن و کسانی که در فضای آن زندگی می‌کنند تعریف می‌شود. کتاب برای مخاطب خود، مفاهیمی چون همدلی کردن و ابراز علاقه به دیگران را همراه دارد. کودکان مفهوم دوست داشتن و دوست داشته شدن را از خانواده می‌آموزند. بیان مفهوم خانواده گرم و روابط همدلانه با هم‌خانه‌ها، در رشد هوش هیجانی کودکان تأثیرگذار خواهد بود. یکی از راه‌های ابراز محبت به کودکان، بلند‌خوانی کتاب‌هایی است که به این مفاهیم پرداخته‌اند. علاوه بر حضور والدین و کودک و انجام فعالیتی مشترک، گویی آن‌ها وارد دنیای داستان می‌شوند و محبت و دوست داشتن را از این طریق درک می‌کنند. روان نبودن لحن کتاب و سخت بودن فضاها و لغاتی که برای آن انتخاب شده، ممکن است فهم و ارتباط کودک از کتاب را کاهش دهد. همراهی والدین می‌تواند درک مفاهیم داستان را ساده‌تر کند.

چکیده داستان

خانه هر جایی می‌تواند باشد، خوب یا بد، جایی که برای زندگی کردن دشوار است یا جایی که مناسب برای زندگی کردن است. اما خانه بیش‌تر از آن‌که با مکان و مختصات جغرافیایی‌اش تعریف شود، با اعضای آن، یعنی خانواده، تعریف می‌شود. خانه جایی است که اعضای خانواده با مهر و محبت در کنار هم در آن زندگی می‌کنند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبا و خلاقانه‌ی کتاب با رنگ‌هایی قوی و اجرایی ماهرانه با خلق فضاهایی جالب و متنوع خانه‌های مختلفی را برای پرنده به تصویر می‌کشد و با بهره بردن از مزایای پرسپکتیو و ایجاد زاویه دیدهای متنوع به‌خوبی با تناسبات بازی کرده و آنها را در نظر مخاطب باورپذیر می‌کند. استفاده مناسب از خطوط منحنی در طراحی‌ها به القای حس حرکت کمک می‌کند. تصاویر در روایت از داستان پیشی می‌گیرند. درواقع تصویرگر با اضافه کردن شخصیت‌ها و اتفاقاتی بامزه به داستان نه‌تنها کتاب را دل‌نشین کرده، بلکه به بسط داستان در ذهن مخاطب نیز کمک می‌کند. خصوصاً آوردن شخصیت‌های آشنایی چون پینوکیو، شنل قرمزی، و .... در ذهن مخاطب پیوندی با مفاهیم نهفته در آنها، ایجاد می‌کند. البته فونت چندان زیبایی برای متن کتاب انتخاب نشده و اندازه بزرگ آن نیز کمکی به خوانش راحت متن نمی‌کند. بااین‌حال کتاب حاضر با تصاویری جالب و خلاقانه به همراه متن کوتاه و موزون آن، اثری زیبا و سرگرم‌کننده را در مقابل کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- خانه برای شما چه جور جایی است؟ - خانه‌ را همراه با تمام افرادی که در آن زندگی می‌کنند، نقاشی کنید. - اگر بخواهید اعضای خانواده‌ خود را رنگ کنید، برای هر کدام از چه رنگی استفاده می‌کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هاینس یانیش
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
نام مترجم کامران جمالی
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1384
تصویرگر هلگا بانش
عرض کتاب 20
طول کتاب 27
نوع جلد نرم