سالی که از آسمان افتادیم

(The zear we fell from space)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

جدایی والدین لیبرتی، افتادن شهاب سنگ از آسمان و تلاش لیبرتی برای کمک گرفتن و بهبود بخشیدن به شرایط زندگی‌اش

سال: 2019
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلق و خوهای دوران نوجوانی و رابطه با اعضای خانواده از مهم‌ترین موضوعات داستان هستند. فضای مدرسه و تغییر شکل دوستی‌ها باعث شده است لیبرتی از سایر بچه‌ها فاصله بگیرد و به شخصیتی تنها و طرد شده در مدرسه تبدیل شود. با جدایی والدین خانواده‌ی آن‌ها مانند سابق نیست. مادر اگرچه تلاش می‌کند فضای خانه رابرای بچه‌ها شاد و آرام نگه دارد، اما کم توجهی پدر و پنهان‌کاری‌های او باعث آزردگی بچه‌ها می‌شود. لیبرتی علاوه براینکه رابطه‌ای صمیمی و نزدیک با والدین و خواهرش دارد، تلاشی بی‌وقفه برای حمایت از آن‌ها نیز می‌کند. آسمان و دنیای ستارگان جایی است که لیبرتی و پدرش در آن به ماجراجویی می‌پردازند. کشف آسمان و سقوط شهاب سنگ برای لیبرتی با شگفتی همراه است. فضای داستان خالی از ترس نیست. جیلی، خواهر کوچکتر بعد از جدایی والدینش می‌ترسد از خانه خارج شود. لیبرتی نیز می‌ترسد مانند پدرش مبتلا به افسردگی باشد و مادرش او را هم از خانه بیرون بیاندازد.
  لیبرتی شخصیت اصلی داستان باوجودی که خودش از لحاظ روحی تحت فشار است، در برابر اعضای خانواده‌اش احساس مسئولیت می‌کند. او در مدرسه و خانه مراقب خواهر کوچک‌ترش جیلی است و با نگاهی مراقب و نگران کارهای مادرش را زیر نظر دارد. اما در بخشی از داستان او متقاعد می‌شود که خودش هم به کمک نیاز دارد. جلسات هفتگی با روانشناس کودکان باعث می‌شود لیبرتی با خشم و احساس ناکامی به خاطر شرایط حدید خانواده‌اش کنار بیاید. او به تصویری واقع‌بینانه از خودش دست پیدا می‌کند و بالاخره با پذیرفتن شرایطی که قابل تغییر نیست، با زندگی جدیدش کنار می‌آید. یادگیری فعال از ویژ‌های شخصیت لیبرتی است. او دائم تلاش می‌کند درباره‌ی آسمان چیزهای جدیدی یاد بگیرد. اردو زدن در طبیعت فرصتی برای همکاری و مشارکت همه‌ی اعضای خانواده ایجاد می‌کند و با خارج شدن بچه‌ها از فضای همیشگی خانه، توانایی‌های آن‌ها در طبیعت به چالش کشیده می‌شود. سایر شخصیت‌های داستان نیز با علاقه به یکدیگر و همدلی تلاش می‌کنند، با کمترین آسیب، شرایط جدید را پشت سر بگذارند.
  در ابتدای داستان مهم‌ترین دلیل جدایی والدین لیبرتی، افسردگی پدر عنوان می‌شود. همین موضوع باعث نگرانی لیبرتی نیز می‌شود که اگر خودش هم مبتلا به افسردگی شود، از سوی خانواده طرد خواهد شد. اما در ادامه و با ورود تیفانی به داستان، متوجه می‌شویم خیانت پدر دلیل اصلی طلاق آن‌ها بوده است.
  مخاطب با خواندن داستان با مهارت‌هایی مثل ارتباط موثر، کمک کردن و کمک گرفتن، حل مسئله، پذیرش و همین‌طور اهمیت وجود محیط گرم و صمیمی در خانواده آشنا می‌شود.
  ترس و اضطراب شخصیت اصلی از جدایی والدین، شرایط مدرسه و خانواده و همین‌طور افسردگی می‌تواند برای برخی از مخاطبان نیز اضطراب‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختر نوجوانی است که با شنیدن خبر جدایی والدینش احساس می‌کند از آسمان به زمین سقوط کرده است. لیبرتی به عنوان دختر بزرگتر خانواده تلاش می‌کند از مادر و خواهرش حمایت کند، در حالی که خودش از لحاظ روحی به شدت به‌هم ریخته است. او در مدرسه دوستی ندارد و شهاب سنگی که خیلی ناگهانی نزدیک خانه‌اش فرود می‌آید تبدیل به دوستش می‌شود. اما با گذشت زمان و کمک گرفتن از یک روانشناس کودک، لیبرتی موفق می‌شود با شرایط جدید کنار بیاید. دوستان جدید پیدا کند و به سرگرمی‌های سابقش بازگردد. شرایط خاص دوران بلوغ که با کشمکش‌هایی در مدرسه همراه است و طلاق والدین، لیبرتی را در موقعیتی دشوار قرار می‌دهند. با وجود فاصله گرفتن پدر از خانواده، لیبرتی همچنان او را دوست دارد و تلاش می‌کند رابطه‌ی صمیمی‌ با اعضای خانواده را حفظ کند. جیلی و لیبرتی احساس رها شدن دارند و از مواجهه با دوستان خود می‌ترسند. لیبرتی شخصیتی آرام و نسبتا درونگرا دارد. او برخلاف خواهرش احساسات خود را سریع بروز نمی‌دهد و با مسئولیت‌پذیری از خانواده‌اش مراقبت می‌کند. یادگیرنده بودن ویژگی مهمی است که لیبرتی را به جستجوی بیشتر در آسمان و کشیدن نقشه‌ی ستارگان تشویق می‌کند. خشم شدید او که گاهی با دعوا کردن و یا انتقام گرفتن همراه است، بالاخره فرو می‌نشیند و او با شرایط جدید خانواده‌اش کنار می‌آید. داستان متنی روان دارد. اتفاقات متعدد باعث می‌شود داستان پرکشش پیش برود. ضمن اینکه پرداخت خوب شخصیت‌ها همذات‌پنداری بیشتر مخاطب با داستان را به دنبال دارد.

  چکیده داستان

  والدین لیبرتی از هم جدا شده‌اند و لیبرتی همراه با مادر و خواهر کوچک‌ترش زندگی می‌کند. لیبرتی عاشق فضاست و کشیدن نقشه‌ی ستاره‌ها بزرگ‌ترین تفریح اوست. لیبرتی از آسمان کمک می‌خواهد. او آرزو می‌کند والدینش با هم آشتی کنند که در همان لحظه شهاب سنگی نزدیک او به زمین می‌افتد. لیبرتی در مدرسه از سمت دوستانش طرد شده و شهاب سنگ تبدیل به دوست جدید او می‌شود. اوضاع به هم ریخته‌ی خانواده، بیماری پدر، خیانت او به مادر، نامزد جدیدش و مراقبت از خواهر کوچک باعث می‌شود اوضاع روحی لیبرتی نیز به‌هم بریزد. او از یک روانشناس کمک می‌گیرد و پس از گذشت هشت ماه بالاخره با شرایط جدید کنار می‌آید. در مدرسه دوستان جدید پیدا می‌کند و کشیدن نقشه‌‌ی ستاره‌ها را از سر می‌گیرد.

  کیفیت

  بر روی جلد نمایی از دختری نوجوان را می‌بینیم که روی تپه‌ای کوچک ایستاده و در تنهایی به آسمان شب و ستاره‌ها نگاه می‌کند. تصویر جلد ارتباط نزدیکی با فضای داستان دارد. رنگ انتخاب شده برای تصویر و در سایه فرو رفتن دختر نمادی از تنهایی و سردرگمی شخصیت اصلی داستان است. نوشته‌ی عنوان روی جلد علاوه‌بر جلب توجه مخاطب، با سایر عناصر تصویر نیز به خوبی هماهنگ و باعث یکپارچگی تصویر نهایی شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما جای لیبرتی بودید با شهاب سنگ چه کار می‌کردید؟
  آیا شما هم دوستی دارید که در مدرسه طرد شده باشد؟
  به نظر شما جدایی والدین همیشه بد است یا نه؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ایمی سریگ کینگ
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۹۹
  نام مترجم مهسا خراسانی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  عرض کتاب ۱۳
  نوع جلد نرم