خداحافظ، دوست من! سلام، دوست من!

(Goodbye, friend!hello,friend!)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بعد از هر خداحافظی، سلامی دوباره هست، همراه با آشنایی کودکان با مفهوم آغاز و پایان

سال: 2019
  بررس تصویر: شادی هاشمی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی کتاب استلا، اتفاقات تلخ و شیرینی را در طی فعالیت‌های روزمره‌ی خود تجربه می‌کند. او هنگام جدا شدن از مادر و ورود به مدرسه احساس تنهایی می‌کند و سپس با تجربه‌ی دوستی با چارلی لحظات شیرینی از بازی و کار مشترک را تجربه می‌کند. این دو، بازی‌های کودکانه‌ی مختلفی را با همراهی هم انجام می‌دهند که از نشانه‌های مهم جهان کودکی‌ست. احساس تعلق به انسان‌ها و مسائل مختلف و سپس از دست دادن آن‌ها، حس ناامیدی را به‌وجود می‌آورد. استلا و چارلی در ناامیدی و غم با یکدیگر همدلی می‌کنند و همچنین از حمایت و همراهی مادر استلا هم برخوردارند.
  استلا و چارلی کودکانی معمولی هستند که در خانه و مدرسه و در طی اتفاقات روزمره احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند. آن‌ها خود را ابراز می‌کنند و با یکدیگر همکاری و همدلی دارند. مادر نیز با آن‌ها همراه است. استلا پس از جدایی اجباری از دوستش برای او نامه می‌نویسد. او باوجود ناراحتی زیاد، ر‌اه‌حلی برای بهتر شدن حال خود و مدیریت احساسات و هیجاناتش پیدا می‌کند. و در انتهای کتاب این‌بار او برای دوستی با همسایه‌ی جدید پیشقدم می‌شود.
  اصلی‌ترین نکته‌ی آموزشی کتاب که به شکل غیرمستقیم مطرح می‌شود، پذیرش احساسات و داشتن امید است. این‌که در طول زندگی، ممکن است بارها از اتفاقات و مسائلی مایوس و ناراحت شویم، اما امید به این‌که بعد از آن‌ها حتما اتفاقات زیبا و خوشایند دیگری انتظار ما را می‌کشند، پیام اصلی داستان است. این یکی از مهارت‌های مهم زندگی برای کودکان خواهد بود. مهارت‌های دیگری از جمله همدلی، همکاری، ارتباط موثر و انعطاف‌پذیری نیز در جریان داستان به مخاطب منتقل می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی از‌دست دادن‌ها و به‌دست آوردن‌های کوچک و بزرگی‌ست که در زندگی روزمره‌ی کودکان اتفاق می‌افتد. استلا و چارلی در مدرسه با یکدیگر دوست می‌شوند. بازی و فعالیت‌های زیادی را در کنار یکدیگر انجام می‌دهند و احساسات مختلفی مانند خوشحالی، غم، ناکامی و ناامیدی را تجربه می‌کنند. آن‌ها با یکدیگر همدلی می‌کنند و از حمایت مادر نیز برخوردارند. در نهایت روزی مجبور می‌شوند برای مدتی طولانی از یکدیگر خداحافظی کنند، اما همیشه بعد از هر خداحافظی، سلامی دوباره و دوستی‌های جدید وجود دارد. تصاویر شیرین کتاب نیز این روایت را به زیبایی همراهی می‌کنند.

  چکیده داستان

  استلا دختر کوچولویی‌ست که برای رفتن به مدرسه از مادر جدا می‌شود و آن‌جا دوست جدیدی به نام چارلی پیدا می‌کند. کارهای روزمره‌ی استلا و چارلی شامل تمام شدن بعضی فعالیت‌ها و در عوض شروع شدن تعدادی دیگر است. تمام شدن و خداحافظی‌ها گاهی به ظاهر ناراحت‌کننده و تلخ به‌نظر می‌رسند؛ مانند خداحافظی از یک دوست صمیمی به دلیل اسباب کشی. اما همیشه یک سلام و شروع دوباره وجود دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  یکی بودن نویسنده و تصویرگر کتاب، باعث شده که ارتباط خلاقانه‌ای میان متن و تصاویر برقرار شود. متن کتاب بسیار کوتاه است و بخش اصلی روایت بر عهده‌ی تصاویر است. تصاویر دلنشینِ کتاب، جزئیات و اطلاعات زیادی را نمایش می‌دهند. شخصیت‌ها دوست‌داشتنی هستند و کنش‌های باورپذیری دارند؛ نگرانی، غم و شادی در چهره‌هایشان قابل تشخیص است. فضاسازی‌ها بسیار متنوع و فعالیت‌ها با وجود این‌که کتاب ترجمه است، برای مخاطب آشنا هستند. تکنیک دیجیتال است و اجرای ماهرانه‌ای دارد، اما خطوط کناره‌ی ضخیم سیاه و بافت‌دار در برخی تصاویر و همچنین نوع جاپ، تا حدودی سبب تیرگی فضای کلی تصاویر شده‌اند. ترکیب‌بندی‌ها و شیوه‌ی چیدمان تصاویر در صفحه و تنوع کادرها، از نقاط مثبت کتاب به‌شمار می‌آیند. تصویر روی جلد و کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما تابه‌حال از تمام شدن چه چیزی غمگین شدید؟
  – فکر کنید ببینید این تجربه را داشته‌اید که بعد از تمام شدن چیزی، اتفاق خوشحال‌کننده‌ی جدیدی برای شما افتاده باشد؟
  – آیا تا‌به‌حال مجبور شده‌اید از دوست‌تان برای مدت طولانی خداحافظی کنید؟ چه احساسی داشتید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کوری دورفلد
  ناشر نشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم رضی هیرمندی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر کوری دورفلد
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم