خداحافظی در خیابان پاییز

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه شعری لطیف و خیال‌انگیز در مورد عواطف و احساسات، طبیعت، سوگواری و…

سال: 1396
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شاعر با ایجاد فضایی صمیمی از نیازها و مشکلات دوران نوجوانی می‌گوید. در شعر روز شنی از کرختی و بی‌حوصلگی می‌گوید و در شعر کاش برف از فضای تیره‌وتاری که یک نوجوان بعد از دیدن رفتار سرد و پرخاشگرانه‌ی معلم تجربه می‌کند. اینکه چطور چند جمله‌ی زیبا مثل دوستت دارم ( شعر نوشته‌های با مداد) می‌تواند انسان را آرام کند و دیدن دوستی دانه‌های برف که در فراز و فرود با هم‌اند تبدیل به نیاز و دغدغه‌ی یک نوجوان در جامعه می‌شود.
  در این مجموعه شعر که بیشتر به بیان احساسات و توصیف لحظه‌ها می‌پردازد الگوی شخصیتی واضحی یافت نمی‌شود. اما به تشبیه شاعر دانه‌های برفی که در فراز و فرود با هم‌اند به عنوان الگویی برای دوستی در نظر گرفته می‌شود.
  خواندن شعر به نوجوان کمک می‌کند تا جهان را از زاویه دید دیگری ببیند. دقت در پدیده‌ها و یافتن توصیفی منحصربه‌فرد برای بیان آن پدیده به بالا رفتن خلاقیت و مهارت‌های زبانی نوجوان کمک شایانی می‌کند. بیشتر اشعار بر روی احساسات مختلفی تمرکز دارند و لحظات خاصی را توصیف می‌کنند. لحظاتی که باعث هم‌ذات پنداری مخاطب شده و متوجه می‌شود تجربه کردن احساسات خوب و بد بخشی از زندگی است. دغدغه‌مندی نسبت به مسائل موجود در جامعه مثل توجه به کودکان کار از دیگر اهداف این کتاب است. توجه به زندگی سالمندان و دیدن جهان از زوایای دیگر از موارد آموزشی این کتاب است

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خداحافظی در خیابان پاییز مجموعه‌ای از نوزده شعر کوتاه به نام‌های کاش برف، روز شنی، دوست، خیال‌باف، حرف آسمان و… است. مضمون این اشعار بیان عواطف و احساسات، نگاهی تازه به پدیده‌های طبیعی و جهان اطراف است.
  در این کتاب علاوه بر توصیف زیباییِ لحظات و تشبیهات شاعرانه، به مفاهیم و ارزش‌های انسانی مثل مهربانی، مشارکت و همبستگی، همدلی و دغدغه‌مندی نسبت به مسائل موجود در جامعه اشاره می‌شود. خواندن شعر باعث بالا رفتن هوش زبانی و تقویت مهارت‌های کلامی مخاطب نوجوان می‌شود؛ به او کمک می‌کند تا روشی برای بیان افکار، احساسات و نیازهایش پیدا کند، با نگاه متفاوت شاعران به جهان آشنا شود و علاوه بر این‌ها به دنبال کشف نگاه خاص خود به جهان باشد. با خواندن این کتاب شعر ابزاری برای بیان افکار و عواطف انسانی می‌شود. احساساتی مانند سوگواری، میل به دوست داشته شدن و تشویق به گفت‌وگو و شنیده شدن و شنیدن. در شعر مشق‌های جدی حساب شاعر مخاطب را دعوت به کنش‌گری و تفکر نسبت به وضعیت موجود در جامعه به‌خصوص وضعیت کودکان کار می‌کند. نقطه‌ی عطف این کتاب تشبیهات زیبا و خلاقانه‌ی آن است. مثلا در شعر پرتقالِ ماه؛ به هنگام غروب ماهِ نارنجی لابه‌لای درختی خشکیده نمایان می‌شود و گویی لای شاخه‌های خشکیده‌ی درخت پرتقالِ ماه شکفته است. و یا در شعر روی تار صوتی جهان غم و اندوهِ نبود مادربزرگ به تار صوتی‌ای تشبیه شده که عنکبوتی روی آن نشسته و باعث سکوتی بی‌پایان شده است.

  چکیده داستان

  خداحافظی در خیابان پاییز مجموعه‌ای از نوزده شعر کوتاه به شرح زیر است:
  کاش برف، روز شنی، دوست، خیال‌باف، حرف آسمان، آخرین شام، نوشته‌های با مداد، کتاب شب، خداحافظی در خیابان پاییز، روی قله‌های دور، رودخانه، روی تار صوتی جهان، مشق‎‌های جدی حساب، درخت پیر، پرتقالِ ماه، کتاب قصه، کاکلی‌های ‌صدا، درخت، خاطرات

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  3 ستاره
  خداحافظی در خیابان پاییز کتابی تصویری است. تصاویر به متن وفادار بوده و به توصیف لحظاتی که در اشعار مختلف آمده می‌پردازند. هرچند که صرفا نقش تزیینی به خود نمی‌گیرند و جزییاتی را تصویر می‌کنند که به درک بهتر هر شعر کمک می‌کند. تصاویر برای گروه سنی نوجوان شفاف و قابل فهم است. شخصیت‌پردازی‌ها به گونه‌ای است که به درک حس و حال موجود در اشعار منجر می‌شود. مخاطب نوجوان از روی حالات چهره و بدن و فضای غالب بر اشخاص می‌تواند به درونیات آن‌ها و مضمون اشعار نزدیک شود.
  برای ساختن فضای برخی از اشعار از رنگ‌های تیره استفاده شده که یادآور شب و یا فضای یاس، اندوه و ناراحتی است؛ برخی دیگر از اشعار رنگ‌های روشن‌تر و متنوع‌تری دارد و به برانگیخته شدن احساسات مختلف کمک می‌کند.
  تعادل در استفاده از رنگ‌های تیره و روشن باعث می‌شود تا نوجوان با خواندن این اشعار احساسات مختلفی را تجربه کند و تنها در یک فضای حسی خاص باقی نماند. در تصاویر از رنگ‌های نارنجی، سیاه و سفید و بنفش بیشتر از باقی رنگ‌ها استفاده شده که فضای زمستان و پاییز را القا می‌کند؛ فصل‌هایی که در محتوای برخی از اشعار نیز با آن‌ها مواجه می‌شویم. استفاده از این رنگ‌ها باعث درک بهتر حس و حال موجود در فضا می‌شود.
  متن و تصویرِ مختص به هر شعر در کنار هم به نمایش در آمده و مخاطب همزمان با خواندن شعر با فضای موجود در تصویر نیز درگیر می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال اندوه را تجربه کرده‌اید؟
  به نظر شما مرگ شبیه چیست؟
  اگر بخواهید شعر بگویید در مورد چه موضوعی شعر خواهید گفت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مریم اسلامی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۴۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر فهیمه محجوب
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم