خداحافظ راکون پیر

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

دوستی بچه‌خرگوش و راکون‌پیر، مرگ راکون‌پیر و یافتن درک جدیدی از مرگ و زندگی

نویسنده: کلر ژوبرت تصویرگر: کلر ژوبرت

خداحافظ راکون پیر

7+

دوستی بچه‌خرگوش و راکون‌پیر، مرگ راکون‌پیر و یافتن درک جدیدی از مرگ و زندگی

نویسنده: کلر ژوبرت

تصویرگر: کلر ژوبرت

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مرگ از حقایق زندگی و از موضوعات موردتوجه بسیاری از کودکان در گروه سنی پیشنهادی کتاب است. در این داستان تلاش شده است موضوع رمزآلود مرگ به‌گونه‌ای برای کودکان معرفی شود که به آن‌ها احساس امنیت ببخشد. اندوه و دل‌تنگی برای از دست دادن عزیزان برای کودکان ملموس است. بین تک و راکون پیر احساس تعلق و دوستی عمیقی وجود دارد؛ بچه خرگوش کنجکاو و ماجراجوست و همراه با راکون‌پیر به کشف دنیای پیرامون خود می‌پردازد. از مواجهه با پدیده‌های طبیعی شگفت‌زده می‌شود و سؤال می‌پرسد. تک در ارتباط دوستی و در رنج از دست دادن بهترین دوستش رشد می‌کند و از دید سایر حیوانات به «خرگوش دانا» تبدیل می‌شود.
محتوای آموزشی
نویسنده در این کتاب با یک رویکرد دینی به مفهوم مرگ و زندگی پس‌ازآن پرداخته و برای مرگ، مفهومی معادل با تولد ساخته است. در این داستان، هم‌زمان با مرگ، زندگی با بدن در این دنیا پایان می‌یابد و در دنیایی بزرگ‌تر و زیباتر ادامه پیدا می‌کند.
الگوی شخصیتی
راکون پیر موجودی دانا و خیرخواه است که رابطه‌ی خوبی با بچه خرگوش دارد، بچه خرگوش را به گردش می‌برد و به سؤال‌های او پاسخ‌های کودکانه می‌دهد. بچه‌خرگوش کنش‌گر است و از فرصت همراهی با راکون‌پیر برای بهتر شناختن دنیای خود بهره می‌برد
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
پرداختن به مفهوم مرگ و از دست دادن فردی که موردعلاقه‌ی کودک است و اشاره به دفن کردن بدن راکون‌پیر در زیر خاک ممکن است به‌خصوص برای کودکانی که از نزدیک با مسئله‌ی مرگ مواجه نبوده‌اند ایجاد ترس کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی بچه خرگوشی است که می‌ترسد شکم مادر را ترک کند و به دنیا بیاید. راکون پیر به بچه خرگوش اطمینان می‌دهد که دنیا جای زیباتر و بهتری از شکم مادر است و به‌این‌ترتیب «تک» متولد می‌شود. تک هرروز به دیدار راکون پیر می‌رود تا اینکه یک روز راکون پیر از دنیا می‌رود. راکون در خواب به خرگوش کوچولو توضیح می‌دهد که مرگ هم مانند تولد است و او به دنیای بهتری رفته است. این داستان به مفهوم زندگی پس از مرگ پرداخته و برای مرگ مفهومی معادل با تولد ساخته است. راکون پیر به تک یاد می‌دهد که رفتن از این دنیا به معنای از بین رفتن نیست و مانند تولد که کودک را از دنیای تنگ و تاریک ‌دل مادر به این دنیای وسیع و زیبا می‌آورد مرگ نیز ما را به دنیای بهتری می‌برد. برای کودکانی که از دست دادن عزیزی را تجربه می‌کنند سرنوشت نامعلوم کسی که ازدست‌رفته می‌تواند از چالش‌های پذیرش و کنارآمدن با مرگ باشد. این داستان سعی کرده است حس خوشایند حضور در دنیایی بهتر را با غم و دل‌تنگی از دست دادن همراه کند. چهر‌ه‌ی خندان بدن بی‌جان راکون پیر و هم‌زمانی مرگ او با فصل پاییز و شگفتی خرگوش از ریختن برگ درختان به‌نوعی مرگ را جزئی از جریان زندگی نشان می‌دهد. در داستان به دفن شدن بدن راکون در زیر خاک هم اشاره شده که می‌تواند برای کودکانی که شاهد این اتفاق بوده‌اند فرصتی برای گفتگو ایجاد کند. راکون پیر پیش از این‌که از دنیا برود برای خرگوش توضیح می‌دهد که ممکن است او را ترک کند و در انتهای داستان وقتی به خواب خرگوش می‌آید به او توضیح می‌دهد که اگرچه در کنار او نیست اما در قلبش خواهد ماند. در انتهای داستان تک که بزرگ‌تر شده است در اثر دوستی و هم‌نشینی با راکون پیر و پس از تحمل رنج از دست دادن او، به «خرگوش دانا» تبدیل می‌شود و حیوانات دیگر پاسخ سؤال‌هایشان را از او می‌پرسند. در ابتدای داستان به تولد بچه خرگو‌ش‌ها اشاره شده است که می‌تواند برای کودکان ایجاد سؤال کند. مفهوم مرگ که در داستان به آن پرداخته‌شده از واقعیات زندگی است که می‌تواند برای کودکان دلهره‌آور و رمزآلود باشد. دل‌تنگی، اندوه و نگرانی خرگوش که شاهد دفن شدن راکون‌پیر بوده است می‌تواند به ایجاد حس هم‌ذات‌پنداری در کودکانی که از دست دادن عزیزی را تجربه کرده‌اند منجر شود. اشاره به دفن کردن بدن راکون‌پیر در زیر خاک ممکن است به‌خصوص برای کودکانی که از نزدیک با مسئله‌ی مرگ مواجه نبوده‌اند ایجاد ترس کند.

چکیده داستان

صبح روزی بهاری، خرگوش مادر شش بچه به دنیا آورد اما بچه‌ی هفتمی به دنیا نمی‌آمد. خرگوش پدر از راکون پیر کمک خواست. راکون پیر با خرگوش هفتمی حرف زد و گفت: « چرا تنها در آن دنیای تاریک نشسته‌ای؟ بیا ببین که دنیای ما خیلی بزرگ‌تر و زیباتر است. نترس!» همان شب خرگوش هفتمی به دنیا آمد و اسم او را تک گذاشتند. تک هرروز با راکون پیر به جنگل می‌رفت و سؤال‌های زیادی می‌پرسید. مدتی گذشت تا اینکه در روزی سرد و بارانی تک متوجه شد راکون پیر از دنیا رفته است. تک غمگین و پریشان بود و تا شب گریه کرد. ناگهان در سکوت شب دوباره راکون را دید. راکون به تک گفت: «یادت است فکر می‌کردی شکم مادر بهترین جا برای ماندن است؟ وقتی به این دنیا آمدی دیدی که چه قدر بزرگ‌تر و قشنگ‌تر است. الآن هم به دنیایی رفته‌ام که خیلی بزرگ‌تر و قشنگ‌تر است. پس لازم نیست نگران من باشی.» تک گفت: «اما دلم برایت تنگ می‌شود.» راکون گفت: «کم‌کم عادت می‌کنی که کنارت نباشم و فقط توی قلبت باشم.» تک از خواب پرید و دید که سنجابی دنبالش می‌گردد. یکی از بچه‌های سنجاب نمی‌خواست به دنیا بیاید و سنجاب شنیده بود که تک راه‌حل این مشکل را می‌داند!

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب که در نگاه اول زیبا به نظر می‌رسند، ضعف‌های زیادی دارند. کم توجهی به نقاط اوج داستان و عدم خلاقیت و نوآوری در شخصیت‌پردازی‌ها از آن جمله هستند. تصاویر بیشتر نقش آشنایی کودکان با شخصیت‌های داستان را دارند تا کمک به درک بهتر مفاهیم متن. طراحی‌ها ضعیف هستند و ایرادهایی در نمایش کنش‌ها دارند. احساسات بسیار کم‌رنگ به نمایش درآمده‌اند و در چهره‌ها و کنش‌ها دیده نمی‌شوند. لانه خرگوش‌ها قابل تشخیص نیست و پیر بودن راکون در تصویر منعکس نشده است. البته رنگ‌های ملایم و نقوش متنوع گیاهی فضایی آرام و شاد را در کتاب خلق کرده‌اند که به همراه اجرای ظریف و خوب مدادرنگی، توانسته بر جذابیت کتاب بیافزاید. هرچند که جنس نازک کاغذ از جلوه رنگ تصاویر کاسته و به زیبایی آنها لطمه زده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تابه‌حال تجربه‌ی از دست دادن عزیزی را داشته‌اید؟ در اولین روزها چه احساسی داشتید؟ با گذر زمان احساس شما چه فرقی کرد؟ - از نظر شما مرگ چه معنایی دارد؟ و چگونه است؟ - به نظر شما چگونه کسی که دیگر نمی‌تواند کنارمان باشد توی قلب ما باقی می‌ماند؟

مشخصات کتاب
نویسنده کلر ژوبرت
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 36
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر کلر ژوبرت
عرض کتاب 20
طول کتاب 20
نوع جلد نرم