خرس و پرنده و قورباغه

(Bear, Bird and Frog)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حسادت پرنده به رابطه‌ی جدید دوستش خرس با قورباغه

سال: 2014
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های کودکان است. کودکان تمایل دارند مهر و محبت دوستانشان از آن خودشان باشد و کمتر حاضر به سهیم شدن آن با دیگری می‌شوند. کودکان گاهی در این میان احساس حسادت و از دست‌ دادن را هم تجربه می‌کنند و تمایل دارند دوست محبوبشان تمام مهر و توجهش متعلق به خود آن‌ها باشد و نه دیگری. در این داستان پرنده نماینده چنین کودکی است و موقعیتی که در آن قرارگرفته بازگوکننده احساس او به رقیبی است که علاقه دوستش را به خودش جلب کرده است.
  پرنده شخصیت محوری داستان است که کنشگر و تأثیرپذیر است. داستان به موضوع حسادت، و کنترل هیجان و احساسات پرداخته است. پرنده باوجود تجربه‌ی احساس حسادت، بازهم به دلیل خطری که دوستانش را تهدید می‌کند برای نجات دادن آن‌ها تلاش می‌کند و به همین دلیل احساس رضایت و خشنودی دارد. پرنده به دلیل احساس خوشایندی که از کمک کردن به دیگری در درونش به وجود آمده دست از حسادت برمی‌دارد و قورباغه را به‌عنوان دوست جدید خود می‌پذیرد. از سوی دیگر خرس نیز شخصیتی ست که در تمام‌مسیر داستان به دوستش پرنده توجه دارد و از او غفلت نمی‌کند.
  حمله‌ی عقاب به قصد خوردن قورباغه از موارد ترس و خشونت داستان است. اقدام شجاعانه و خطرپذیری پرنده برای نجات قورباغه توقع زیادی از کودک در جهان کوذکانه‌اش است و از واقعی شدن این موقعیت برای کودکان جلوگیری می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دوستی خرس و پرنده است. وقتی قورباغه به دیدن خرس می‌آید و با او کنار دریاچه قدم می‌زند، پرنده احساس حسادت می‌کند. در آخر وقتی عقاب به قورباغه حمله می‌کند این پرنده است که او را نجات می‌دهد. کتاب با خلق موقعیتی آشنا و ملموس برای کودکان، به یکی از مسائل مهم در روابط آن‌ها با دوستانشان می‌پردازد. حسادت کردن، احساسی است که گاه به دلایل مختلف به وجود می‌آید و مثال مثلث دوستی پرنده، خرس و قورباغه موقعیتی آشنا برای بسیاری از کودکان است. در این داستان پرنده نسبت به قورباغه حسادت می‌کند زیرا او با آمدنش باعث شده توجه خرس به او معطوف شود و بنابراین خرس قرار گشت و گذار و قرار ماجراجوئی با پرنده را فراموش کند. از سوی دیگر پرنده نسبت به موقعیت خطرناکی که برای خرس و خصوصا قورباغه پیش می‌آید بی‌تفاوت نیست و تلاش می‌کند قورباغه را نجات دهد. به نظر می‌رسد دوستی برای پرنده ارزش زیادی دارد و به نظرش هر کس دوست خرس باشد دوست او هم به حساب می‌آید. دوستی و سهیم شدن آن با دیگری، حسادت کردن و عواطف ناشی از آن از درون‌مایه‌های قابل‌توجه این کتاب است.
  شخصیت‌های داستان کنشگر و تأثیرپذیرند؛ پرنده در مسیر داستان تغییر می‌کند. نویسنده با هنرمندی و ظرافت موقعیتی را در داستان آفریده است که خواندنش برای مخاطب کودک هم جذاب و پرکشش است و هم ملموس و باورپذیر.
  حمله‌‌ی عقاب به قصد خوردن قورباغه از موارد ترس و خشونت داستان است. نجات یک فرد از خطر مرگ، کار ارزشمند و در عین حال برای جهان کودکانه فعالیت پرخطری محسوب می‌شود. والدین و مراقبین کودک می‌توانند درباره‌ی فتار شجاعانه و البته همراه با خطرپذیری باللای پرنده گفتگوهایی با کودک داشته باشند و کمک گرفتن از بزرگ‌تر ها را در چنین شرایطی به عنوان یک انتخاب معرفی کنند.

  چکیده داستان

  خرس و پرنده دو دوست صمیمی‌اند که قرار است یک روز برای ماجراجویی بیرون بروند. قورباغه همان روز ناخوانده به خانه‌ی خرس و پرنده‌ سر می‌زند. خرس از دیدن قورباغه آن‌قدر خوشحال می‌شود که به‌کلی یادش می‌رود که قرار بوده با پرنده بیرون بروند. پرنده حسابی دلخور و عصبانی می‌شود و نسبت به قورباغه که توجه خرس را از آن خودش کرده احساس حسادت می‌کند. خرس و قورباغه برای قدم زدن به کنار دریاچه بزرگ آبی می‌روند؛ پرنده حاضر نمی‌شود همراه آن‌ها برود اما از دور آن‌ها را همراهی می‌کند. ناگهان در بین راه متوجه می‌شود که عقابی به سمت خرس و قورباغه می‌رود تا قورباغه را شکار کند. پرنده با تمام توان برای نجات قورباغه تلاش می‌کند و او را از چنگال عقاب نجات می‌دهد. پرنده به این نتیجه می‌رسد که هر کس دوست خرس باشد دوست او نیز محسوب می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان این کتاب بسیار جذاب و گیراست. تصاویر نیز دل‌نشین‌اند و هماهنگ با متن به توصیف داستان پرداخته‌اند که البته از مزایای یکی بودن نویسنده و تصویرگر است. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی ترسیم‌ شده‌اند. کنش و حالات آن‌ها نیز برای بیننده ملموس است؛ برای مثال ناراحتی و خوشحالی پرنده با تغییری اندک در جزئیات صورتش به‌خوبی نشان داده‌شده است.
  استفاده از رنگ‌های شاد و تکنیک آبرنگ و مداد رنگی، حس لطافت تصاویر و زیبایی فضای جنگل را دوچندان کرده است. کیفیت چاپ و صحافی مناسب است و تنها در یک صفحه است که چاپ نامناسب از وضوح تصویر کاسته است. انتخاب نوع فونت مناسب است و تغییر اندازه‌ی آن در بعضی صفحه‌ها، برای ایجاد هیجان و تأکید بیشتر موفقیت‌آمیز بوده است.
  ترکیب دل‌نشین متن و تصویر این کتاب را برای کودکان جذاب کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما پرنده چه احساسی به قورباغه داشت؟ چطور می‌شود احساسی مثل حسادت را توضیح داد؟
  – آیا تابه‌حال برای شما هم پیش‌آمده نسبت به کسی احساسی مانند احساس پرنده را داشته باشید؟
  – به نظر شما چطور می‌شود از احساسات ناخوشایندی مثل حسادت خلاص شد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گوئن میلوارد
  ناشر آفرینگان
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم فریده خرمی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر گوئن میلوارد
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم