خرس پشمالو

(Wuschelbar)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سفر خرس قهوه‌ای به جنگل پس از آمدن خرس سفید و مشاجره‌اش با بنیامین، تجربه‌ی دلتنگی و تنهایی او در جنگل همراه با مضامینی چون اهمیت حمایت خانواده.

سال: 1990
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان تجربه‌ی پر رنگی از جهان کودکی و نوجوانی را روایت می‌کند. پذیرش عضو جدید در خانواده، ممگن است برای کودکان همراه با احساس عدم رضایت از وضعیت موجود را به دنبال داشته باشد؛ به همین دلیل تجربه‌ی خرس برای کودکان می‌تواند معنادار و حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد. خرس قهوه‌ای از حضور خرس سفید ناراحت است چون دیگر تنها نیست و فکر می‌کند توجه بنیامین نسبت به او کم‌تر از قبل شده است و به همین خاطر نمی‌تواند خرس جدید را بپذیرد و نسبت به او حس دوستی و برادری داشته باشد. خرس قهوه‌ای درباره احساسات خود از سمت بنیامین درک نمی‌شود و بنابراین تصمیم می‌گیرد خانه را ترک کند. سفر خرس به جنگل، همراه با تجربه‌ی تنهایی و احساس عدم تعلق است. او این حس را به بیرون از محیط خانه هم تعمیم می‌دهد و این امر سبب می‌شود در برقراری رابطه و معاشرت با حیوانات جنگل نیز موفق نباشد. خرس قهوه‌ای تصمیم می‌گیرد مستقل شود چون دیگر حمایت بنیامین را ندارد، اما در زمان‌هایی که احساس استرس و ترس دارد، به بنیامین فکر می‌کند و دوست دارد او برای نجاتش بیاید. خرس سفید برای پیدا کردن خرس قهوه‌ای به جنگل آمده است تا او را به خانه ببرد. خرس قهوه‌ای که تجربه‌ی خوبی را پشت سر نگذاشته، با آمدن خرس سفید و بازگشتن به خانه و خوابیدن در کنار بنیامین، آرامش را تجربه می‌کند.
  خرس قهوه‌ای با درک نشدن از سمت بنیامین، خشم، حسادت و تنهایی را تجربه کرده و به همین خاطر خانه را ترک می‌کند. او در جنگل نمی‌تواند با بقیه‌ی حیوانات به خوبی ارتباط برقرا کند و احساساتی چون ترس و دلهره را تجربه می‌کند. کودک همراه با خرس قهوه‌ای می‌آموزد حس‌هایی که منفی شمرده می‌شوند مانند خشم و تنهایی و ترس وجود دارند. او با سفر به درون جنگل، سفری درونی را شروع می‌کند که با نجات یافتنش توسط خرس سفید به پایان می‌رسد. خرس قهوه‌ای در سفر خود، می‌آموزد چطور احساسات و هیجاناتش را مدیریت کند.
  خرس قهوه‌ای با آمدن خرس سفید احساس رها شدن و تنهایی را تجربه می‌کند و به همین خاطر به جنگل می‌رود. او شب‌ها در جنگل می‌خوابد و از تاریکی و حیوانات مختلف می‌ترسد. خرس تلاش می‌کند با حیوانات جنگل دوست شود، اما هر بار یا درک نمی‌شود یا نمی‌تواند ارتباط موفقی با دیگران داشته باشد. تجربه‌ی خرس قهوه‌ای برای کودک، می‌تواند از جنس رها شدن از سمت والدین و همراه با تجربه‌ی ترس و دلهره باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرسی قهوه‌ای است که سال‌هاست با بنیامین زندگی می‌کند. آن دو هر روز با هم بیدار می‌شوند و کل روز را با هم بازی می‌کنند و خرس از بودن در کنار بنیامین خوشحال است. تا اینکه یک روز وقتی کنار رودخانه مشغول بازی هستند، خرس قهوه‌ای، خرس سفیدی را می‌بیند که در آب افتاده و او را نجات می‌دهد. بنیامین او را خشک می‌کند. لباس‌های خرس قهوه‌ای را به او می‌پوشاند و می‌گوید او برادر توست. خرس کوچک با ورود خرس سفید احساس نارضایتی می‌کند و به همین خاطر سفری را با رفتن به جنگل آغاز می‌کند. او حسد، تنهایی و غم را در سفر خود تجربه می‌کند و سفرش با نجات یافتن توسط خرس سفید به پایان می‌رسد و آرامش، امنیت و احساس تعلق جایگزین آن می‌شود. داستان درباره‌ی پذیرش عضو جدید در خانواده است. داستان مفاهیمی چون شناخت احساسات و کنترل هیجان‌ها، پذیرش عضو جدید، احساس تعلق و همدلی را پررنگ می‌کند. کودکان با خرس قهوه‌ای سفر را آغاز می‌کنند و با رشد او حس پیروزی و امید را تجربه خواهند کرد.
  تنهایی خرس کوچولو و درک نشدن او از سمت بنیامین سبب می‌شود تصمیم بگیرد خانه را ترک کند و به جنگل برود. خرس قهوه‌ای در جنگل تلاش می‌کند دوستان جدیدی برای خود پیدا کند، اما نمی‌تواند زبان مشترکی با آن‌ها پیدا کند. خرس قهوه‌ای شب را در جایی تنگ می‌خوابد و فضای جنگل برای او ترسناک است. توصیف فضای جنگل، و تجربه‌ی رهاشدگی از سمت والدین یا حامی، از موارد ترس و دلهره داستان هستند. پیشنهاد می‌شود والدین هنگام خوانش داستان حضور داشته باشند تا کودک حمایت و حضور آنان را تجربه کند. داستان به علت طولانی بودن آن و بیان مستقیم غم و رنج خرس قهوه‌ای، برای گروه هشت سال به بالا مناسب است که در شناسنامه‌ی کتاب نیز به این گروه سنی اشاره شده است.

  چکیده داستان

  خرس قهوه‌ای سال‌هاست که با بنیامین زندگی می‌کند؛ مانند او لباس می‌پوشد و در لیوانی شبیه به بنیامین شیر کاکائو می‌خورد. یک روز که خرس قهوه‌ای کنار روخانه ایستاده است، خرس سفیدی را می‌بیند که در آب افتاده و او را نجات می‌دهد. بنیامین از خرس سفید مراقبت می‌کند و به خرس قهوه‌ای می‌گوید بعد از این خرس سفید برادر اوست. خرس قهوه‌ای از این اتفاق خوشحال نیست و تصمیم می‌گیرد خانه را ترک کند. اتفاقات بسیاری برای خرس قهوه‌ای رخ می‌دهد و باعث می‌شود او آسیب ببیند. خرس سفید برای نجات خرس قهوه‌ای به جنگل می‌آید؛ او را پیدا می‌کند و به خانه بازمی‌گرداند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن طولانی کتاب را تصاویری روایتگر همراهی می‌کنند. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب و دوست‌داشتنی هستند و کنش‌ها و احساسات شخصیت‌های داستان را به‌خوبی منتقل می‌کنند. طراحی‌ها و آناتومی‌های انسانی و حیوانی، صحیح و بدون اشکال هستند. خرس‌های عروسکی و حیوانات واقعی در تصویر، از یکدیگر قابل‌تفکیک هستند. تکنیک اجرای تصاویر قوی و هنرمندانه است. تصاویر به دو بخش سیاه، سفید و رنگی تقسیم می‌شوند؛ پرتعداد بودن تصویرهای سیاه‌ و سفید در کنار متن طولانی، می‌تواند کتاب را از حوصله‌ی مخاطب گروه سنی «ب» خارج کند. با این‌وجود تصویرگر با انتخاب نقاط اوج و پرکنش داستان برجذابیت تصاویر افزوده و در جلب‌توجه مخاطب موفق عمل کرده است. صفحه‌آرایی و نحوه‌ی چیدمان متن و تصویر و بکارگیری فضاهای منفی در صفحه‌ها خوب است و موجب شده چشم کودک در صفحه به گردش درآمده و با تصاویر، درمسیر خوانش کتاب درگیر شود. تصاویر در نمایش فضای وهم‌انگیز جنگل و انتقال حسِ ترسِ خرس پشمالو کاملاً موفق است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا خرس قهوه‌ای خانه را ترک کرد؟
  – آیا شما تجربه‌ای مشابه خرس قهوه‌ای داشته‌اید، تجربه‌ی خود را بیان کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده ایرینا کورشونف
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
  تعداد صفحات ۵۲
  نام مترجم کتایون سلطانی
  سال انتشار ۱۹۹۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر رایهارد میشل
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم