خرس کوچولوی قطبی و خرگوش شجاع

(Der Kleine eisbar and angsthase )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

گیر افتادن خرگوش کوچک در گودال و نجات یافتن توسط خرس کوچولوی قطبی، داستان آشنایی آن‌ها که تبدیل به دوستی می‌شود و تعریف احساس ترس در مقابل شجاعت

نویسنده: هانس دو‌بیر تصویرگر: هانس دو‌بیر

خرس کوچولوی قطبی و خرگوش شجاع

(Der Kleine eisbar and angsthase )
6+

گیر افتادن خرگوش کوچک در گودال و نجات یافتن توسط خرس کوچولوی قطبی، داستان آشنایی آن‌ها که تبدیل به دوستی می‌شود و تعریف احساس ترس در مقابل شجاعت

نویسنده: هانس دو‌بیر

تصویرگر: هانس دو‌بیر

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان برای حضور در اجتماعی بزرگ‌تر از خانه، نیاز به کسب مهارت‌هایی چون مسئولیت‌پذیری، توانایی همدلی کردن با دیگران و توانایی حل مسئله ‌دارند. داستان با پررنگ کردن نقش دوستی، کودک را در معرض تجربه شناخت تفاوت‌ها و توانایی‌های خود نسبت به دیگران قرار می‌دهد. او با به دست آوردن شناخت درباره توانایی‌های خود در موقعیت‌های بحرانی، می‌تواند به حل مسئله بپردازد و بحران را سپری کند. آشنایی با مسئولیت اجتماعی، یعنی نقشی که او در مقابل دیگر افراد جامعه دارد، او را با حس مسئولیت‌پذیری و همدلی کردن آشنا می‌کند. کودک باتجربه حس موفقیت در ارتباط برقرار کردن با دیگران و تجربه حس دوستی، حس خوشایند پیروزی را تجربه خواهد کرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تجربه‌ی کمک کردن خرس قطبی به موجودی که شناختی از او ندارد و انتخاب خرگوش کوچک برای این‌که به او اعتماد کند و درنهایت تجربه حس خوشایند دوستی، ازجمله اخلاقیاتی است که در این داستان، برای روابط صحیح اجتماعی، به کودک آموزش داده می‌شود. خرس قطبی با خرگوش کوچک که درخطر افتاده و از خانه دور شده است، همدلی می‌کند و تلاش می‌کند تا به او کمک کند. تجربه شکل‌گیری دوستی بین آن‌ها و خودشناسی‌ای که از طریق آن برایشان اتفاق می‌افتد، ازجمله مهارت‌های زندگی داستان است. از دیگر مهارت‌های زندگی داستان، شناخت احساسات است که به تعریف حس ترس برای کودک می‌پردازد و در مقابل آن شجاعت را تعریف می‌کند. روایت تجربه‌ ترس و شجاعت‌های خرس و خرگوش، کودک را با نسبی بود این احساسات آشنا می‌کند و او را از توانای مطلق بودن دور نگاه می‌دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
داستان موارد خشونت و ترس مستقیم ندارد و فضایی آرام و دوستانه را روایت می‌کند، اما موقعیت دور بودن خرگوش کوچولو از خانه و تلاش او و خرس برای یافتن مسیر خانه، گیرکردن در طوفان و از بین رفتن ردپاها ممکن است برای کودک حس رهاشدگی و جدا ماندن از خانه را تداعی کند و موجب ترس و دلهره گردد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دوستی خرس قطبی و خرگوش کوچک است. خرس قطبی که همیشه تنهاست با شنیدن صدای ناله و دنبال کردن صدا، خرگوشی را می‌بیند که در گودال گیرکرده است. خرس به خرگوش کمک می‌کند و خرگوش با انتخاب این‌که به او اعتماد کند، موفق می‌شود از گودال نجات پیدا کند. تلاش دو دوست برای پیدا کردن راه خانه و یافتن غذا و ماجراهایی که پشت سر می‌گذارند، سبب عمیق‌تر شدن دوستی بین آن دو می‌شود. خرس کوچولو و خرگوش، در هرکدام از اتفاقاتی که در طول داستان برایشان رخ می‌دهد، با توجه به توانایی‌های خود، نقش مؤثری ایفا کرده و حس مفید بودن را تجربه می‌کنند. موضوع داستان، شناخت ترس و شجاعت و تجربه آن است؛مفاهیمی چون دوستی و ارزش آن و هم‌چنین تأثیری که در خودشناسی دارد، اهمیت کمک کردن و اعتماد نیز در داستان وجود دارد. داستان دوستی خرس و خرگوش برای کودکان تجربه‌ی شناخت تفاوت‌ها را به دنبال دارد. خرگوش سریع‌تر می‌دود درحالی‌که خرس قطبی راه‌ها را بلد است و می‌تواند غذا پیدا کند. در هرکدام از بحران‌هایی که برای خرگوش و خرس اتفاق ‌می‌افتد، هرکدام از آن‌ها درباره‌ی توانایی‌های خود به شناخت بیش‌تری می‌رسند. برای کودکانی که در آغاز دوره‌ی استقلال از خانه و حضور در اجتماع بزرگ‌تری هستند، شناخت توانایی‌ها اهمیت بسیاری دارد. داستان با تکیه ‌بر خودشناسی، شکل‌گیری روابط و دوستی‌ها را نشان می‌دهد و این‌که کودکان برای دوست‌یابی، می‌بایست با مهارت‌هایی چون همدلی کردن و تعاون آشنا باشند و انتقال آن از طریق داستانی که حیوانات در آن نقش دارند، اثربخشی بیش‌تری خواهد داشت. دور بودن خرگوش کوچک و گم‌شدن او و خرس در طوفان، می‌تواند سبب ترس و دلهره در کودک شود.

چکیده داستان

خرس کوچولوی قطبی که هرروز بالای تپه می‌نشیند و به اطراف نگاه می‌کند، روزی خرس متوجه صدای ناله می‌شود و با دنبال کردن صدا، خرگوش کوچکی را می‌بیند که در گودالی گیرکرده است. خرس کوچولو به خرگوش کمک می‌کند تا از چاله خارج شود و همین ماجرا آغاز دوستی و ماجراجویی‌های خرس کوچولو و خرگوش می‌شود.

کیفیت تصویر

کتاب با‌ تصاویری‌ زیبا و دلنشین و با‌ نگاهی واقعگرا برخی‌ از صحنه‌های داستان‌ را به‌ تصویر می‌کشد. توجه به‌ جزئیات در‌ این‌ تصویر‌سازی‌ها به‌ باور‌پذیری داستان بسیار کمک‌ کرده‌است. شخصیت‌ها بامزه و دوست‌داشتنی طراحی‌ شده‌اند و حالات و کنش‌هایی‌گویا و قابل‌درک دارند که به‌ خوبی احساسات و اتفاقات متن‌ را به‌ نمایش می‌گذارند. رنگ‌های‌ آرام و ملیح‌ آبرنگی، با‌مهارت در‌ تصاویر به‌ کار‌ رفته‌است و به‌ تشخیص اتفاقات در‌لابه‌لای تصاویر کمک می‌کند. از این‌ کتاب به‌ دلیل محبوبیت در‌ بین‌ مخاطبان، انیمیشن‌هایی نیز ساخته شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید ویژگی‌های یک انسان شجاع چیست؟ - می‌توانید احساس ترس را تعریف کنید و بگویید زمانی که این حس سراغتان می‌آید، بدنتان چه واکنشی نشان می‌دهد؟ - شما با دوستتان چه کارهای هیجان‌انگیزی انجام می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هانس دو‌بیر
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
نام مترجم منصور کدیور
سال انتشار 1993
سال انتشار در ایران 1379
تصویرگر هانس دو‌بیر
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم