خرس کوچولو اهل کجایی؟

(Little Polar bear )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

دور افتادن خرس کوچولو از خانواده و سرزمینش و تلاش او برای بازگشت به خانه

نویسنده: هانس دو‌بیر تصویرگر: هانس دو‌بیر

خرس کوچولو اهل کجایی؟

(Little Polar bear )
4+

دور افتادن خرس کوچولو از خانواده و سرزمینش و تلاش او برای بازگشت به خانه

نویسنده: هانس دو‌بیر

تصویرگر: هانس دو‌بیر

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان سرشار از لحظات ناب جهان کودکی است. با رشد هوش جسمانی و شناخت دنیای بیرون، کودکان به‌مرور بامعنی تنهایی و مستقل شدن از خانواده آشنا می‌شوند. این تنهایی به آن‌ها فرصت حضور در محیط‌های ناشناخته و آشنایی با دیگران را می‌دهد و امکان دوست‌یابی را بر ای‌شان فراهم می‌کند. حضور در جمع دوستان، به کودک امکان تجربه اعتماد و احساس تعلق در فضایی غیر از خانه را می‌دهد. تجربه‌ی دوستی و حضور در اجتماع بزرگ‌تر برای کودک حس خوشایند بزرگ شدن را به دنبال خواهد داشت. توانایی خرس کوچولو برای حل بحران و برگشتن به خانه، نیز تجربه پیروزی و حل مسئله برای کودک خواهد بود.
محتوای آموزشی
کودکان با خواندن داستان درباره‌ی زندگی حیوانات در قطب شمال، مخصوصاً خرس‌های قطبی کنجکاو می‌شوند.
الگوی شخصیتی
پدر خرس کوچولو او را به گردش می‌برد و درباره‌ی سبک زندگی کردن در قطب شمال به او آموزش می‌دهد و با صبر و حوصله به او کمک می‌کند تا مهارت‌های خرس بودن مانند شنا، ماهیگیری و خوابیدن را یاد بگیرد. رابطه خرس کوچولو با پدر، می‌تواند الگوی یک خانواده گرم و صمیمی برای کودک باشد. همدلی حیوانات سرزمین جدید با خرس کوچولو و تلاش آنان برای کمک به او تا بتواند به خانه بازگردد، ازجمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان با تصویر کردن دو فضای قطب جنوب و زندگی خرس‌ها و هم‌چنین جنگل‌هایی که به نظر می‌رسد گرم و استوایی باشند، دو جغرافیا و اکوسیستم متفاوت را معرفی می‌کند که بر شکل زیست، نوع حیواناتی که در آن منطقه زندگی می‌کنند و غذایی که می‌خورند تأثیر می‌گذارد.
ترس و خشونت
تجربه‌ی ناگهانی و همراه با اجبار تنهایی خرس و دور شدن از خانواده بدون اینکه بداند کجا قرار است برود، گرفتار شدن در طوفان و حضور در محیطی جدید که هیچ شناختی از آن ندارد؛ می‌تواند از موارد ترس و دلهره در داستان باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خرس کوچکی است که همراه با خانواده‌اش در قطب شمال زندگی می‌کند و از پدرش شنا کردن، ماهیگیری و خوابیدن کنار تپه‌های برف را یاد می‌گیرد. در ابتدا، کارها برای خرس کوچولو کمی سخت به نظر می‌رسد، اما با تمرین‌ یاد می‌گیرد همه را خیلی خوب انجام دهد. روزی خرس کوچولو می‌بیند که سوار بر تکه یخی وسط اقیانوس است و از خانواده‌اش خبری نیست. خرس با موج‌ها، به‌جاهای ناشناخته‌ای می‌رود و دوستان جدیدی پیدا می‌کند و با کمک آن‌ها موفق می‌شود به قطب جنوب‌ بازگردد. موضوع داستان درباره‌ی استقلال و شناختن دنیای بیرون برای خرس کوچولو است. کودکان از سن دوسالگی به بعد، توانایی حرکت و انجام کارهای متنوع‌تری را دارند. به همین علت با خرس کوچک که همراه با پدر برای تمرین شنا و ماهیگیری می‌رود و با تلاش زیاد آن‌ها را می‌آموزد، به‌راحتی همذات‌پنداری می‌کنند. رشد جسمانی کودکان همراه با شناخت دنیای بزرگ‌تری همراه خواهد بود. این شناخت کودک را به سمت مستقل شدن از خانواده و توانایی برقراری ارتباط با دیگران سوق خواهد داد. داستان خرس کوچولو به کودک اعتماد به خود را می‌آموزد و او می‌داند که به‌راحتی می‌تواند بحران‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شود را حل کند. تنها شدن ناگهانی و اجباری خرس کوچولو و رفتن او به سرزمین جدیدی که شناختی از آن ندارد، مواجه با دریای طوفانی و سوختن پاهایش از گرمای سرزمین جدید، ممکن است برای کودک رها شدن، تنهایی و جدا ماندن از خانواده را تداعی کند و برای کودکی که برای شناخت دنیای اطراف هنوز نیاز به جلب نظر و حمایت والدین یا حامی خود دارد، می‌تواند موجب ترس و دلهره شود.

چکیده داستان

خرس کوچولو همراه با خانواده‌اش در قطب شمال زندگی می‌کند و راه رسم خرس بودن را از پدرش می‌آموزد؛ اما یک روز صبح متوجه می‌شود یخی که روی آن خواب بوده از بقیه یخ‌ها جداشده و حالا وسط دریا سرگردان است. خرس کوچولو همراه با موج‌ها به سرزمین ناشناخته‌ای می‌رود، اما آنجا با حیوانات مهربانی آشنا می‌شود که به او برای بازگشت به خانه، کمک می‌کنند.

کیفیت تصویر

کتاب با تصاویر زیبا و دوست‌داشتنی‌اش و خلق فضاهایی نزدیک به واقعیت، صحنه‌های داستان را به تصویر می‌کشند. رنگ‌آمیزی‌های آبرنگی، تصاویری آرام و لطیف را خلق کرده است که به‌خوبی زیبایی‌های طبیعت را به نمایش می‌گذارند. توجه به جزئیات و تصاویرسازی واقع‌گرا، به باورپذیری داستان بسیار کمک کرده است و کودکان را با محیط‌های جغرافیایی مختلفی آشنا می‌کند. شخصیت‌پردازی‌های جالب و دوست‌داشتنی با حالات چهره و کنش‌های گویا به‌خوبی احساسات و اتفاقات متن را به مخاطب منتقل می‌کنند. بازیگوشی‌ها و شیطنت‌های پنهان در تصاویر بر جذابیت و دل‌نشینی کتاب افزوده است. متن طولانی کتاب می‌تواند برای کودکان نوخوان خسته‌کننده باشد. از این کتاب محبوب انیمیشن‌هایی نیز ساخته شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تنهایی برای شما چه معنایی می‌دهد؟ چه احساس‌هایی را در زمان تنهایی تجربه می‌کنید؟ - تابه‌حال برایتان پیش آمده کاری را تنهایی انجام دهید؟ یا مدت نسبتاً طولانی تنها بمانید؟ در این تجربه چه کارهایی انجام دادید؟ - اگر شما جای خرس کوچولو بودید چه‌کار می‌کردید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هانس دو‌بیر
ناشر نیستان
تعداد صفحات 28
نام مترجم مهدی شجاعی
سال انتشار 2011
سال انتشار در ایران 1385
تصویرگر هانس دو‌بیر
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم