خرس یا اردک

(Bear and Duck )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

خسته شدن خرس از خرس بودن، به دنبال راهی برای تغییر گشتن و ماجرای آشنایی او با اردک

نویسنده: کتی هادسن تصویرگر: کتی هادسن

خرس یا اردک

(Bear and Duck )
4+

خسته شدن خرس از خرس بودن، به دنبال راهی برای تغییر گشتن و ماجرای آشنایی او با اردک

نویسنده: کتی هادسن

تصویرگر: کتی هادسن

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه مخالفت با والدین و قوانین موجود، از جمله تجربیات مهم برای کودکان است که در دل آن منِ کودک رشد می‌کند. این تجربه که از تجربیات مهم جهان کودکی است، می‌تواند در رشد کودک بسیار موثر باشد و به خودشناسی او کمک کند. همراه با خودشناسی، کودک به مرور با مفهوم استقلال در روابط آشنا می‌شود و می‌تواند مرزهای خود با دیگران را مشخص کند؛ این توانایی او را برای حضور در مدرسه و جامعه آماده خواهد کرد. از طرفی پذیرش خود و شرایط زندگی در مقایسه با زندگی دیگران موضوعی است که در لحظات مختلف زندگی رخ می‌دهد و کودکان با گذاشتن خودشان به جای بقیه از مزایا و مشکلات زندگی خود و دیگران با خبر می‌شوند و درک بهتری از خود و زندگی پیدا می‌کنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
خودشناسی یکی مهم‌ترین مهارت‌های زندگی است که کودک با شناخت دنیای بیرون تجربه می‌کند. شناخت محیط اطراف برای او سوال درباره کیستی خود را مطرح می‌کند که کودک همراه با داستان و تجربه خرس کوچک، می‌تواند راه رسیدن به پاسخ آن را تجربه کند. همدلی یکی دیگر از مهارت‌های زندگی داستان است. اردک با دیدن خرس و سوال‌اش، با او برای رسیدن به جواب درست، همکاری می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خرس کوچکی است که مانند همه خرس‌ها به خواب طولانی زمستان می‌رود و عاشق عسل است. تا این‌که یک روز از خرس بودن خسته می‌شود. موهای بدنش باعث می‌شوند حسابی گرمش شود و نیش زنبورهای عسل دماغش را اذیت می‌کند. زندگی اردک‌ها برای خرس کوچک جذاب است چون مجبور نیستند مانند خرس‌ها زندگی کنند. پس خرس کوچولو تصمیم می‌گیرد برای اردک بودن تمرین کند. خرس در نهایت متوجه تفاوت خود با اردک‌ها می‌شود. داستان درباره‌ی خودشناسی است و مفهوم پذیرش خود و درک موقعیت موجود، در آن نهفته است. کودک همراه با خرس کوچک تلاش برای شناخت خود را تجربه می‌کند. برای کودکی که به تازگی قوانین را درک کرده و در فضای باید و نبایدی والدین و محیط اطراف قرار گرفته است، تلاش برای شناخت خود و تعیین مرز با جهان اطراف آغاز می‌شود. کودک همراه با داستان می‌آموزد که درباره‌ی قوانین شک کرده و برای شکل دادن قوانین و موقعیت خود تلاش کند. کودک با آشنایی با مفهوم من، به سمت خودشناسی می‌رود و از خرس کوچک می‌آموزد که قوانین بیرون از حوزه زندگی او ممکن است جذاب باشد، اما برای او مناسب نباشد. کودک همراه با خرس کوچک با بدن و توانایی‌های حرکتی و جسمانی خود آشنا می‌شود و از این طریق، تفاوت‌های خود با دیگران را می‌شناسد. مفهوم پذیرش که در داستان نفهته است، کودک را برای پذیرش موقعیت خود آماده می‌کند و به کودک توانایی حضور در محیط‌های مختلف مانند خانه و جامعه را می‌دهد. مانند اردک که در داستان با خرس همدلی می‌کند، کودک نیز در این مرحله نیاز به همدلی و حضور والدین و حامیان خود دارد. خواندن کتاب برای کودکان بالای 4 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

زندگی خرس کوچولو مانند تمام خرس‌های دیگر است. خرس کوچک یک روز از خرس بودن و خواب طولانی زمستانی و نیش زنبورهای عسل خسته می‌شود. در همین زمان، اردک و جوجه‌هایش را می‌بیند که بسیار خوشحالند و مجبور نیستند مانند خرس‌ها زندگی کنند. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد اردک باشد. اما ممکن نیست. خرس در نهایت متوجه می‌شود خرسی خوب و دوستی عالی است.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب زیبا و دوست‌داشتنی هستند و پابه‌پای متن اتفاقات داستان را به خوبی برای کودکان به تصویر می‌کشند. تصویرگر کتاب که نویسنده آن نیز هست، به خوبی و با کمترین عناصر بصری و به مدد حالت‌های متنوع از خرس و اردک، تصاویری خلق کرده است که نه تنها در خدمت مفاهیم داستان‌اند بلکه کتاب را جذاب و دیدنی هم کرده‌اند. رنگ‌های آرام و چشم‌نواز و صفحه آرایی‌های متنوع کتاب مانع خستگی و یکنواختی تصاویر شده است؛ و تصویرگر با اضافه کردن عناصری جزئی همچون شکوفه‌ها، به شادابی تصاویر افزوده است. شخصیت‌ها بامزه و دوست‌داشتنی هستند، و به‌خوبی تمایز دو جانور را نشان می‌دهند. کنش‌های گوناگون خرس به‌خوبی در تصاویر نمایش داده شده‌است. اجرای ماهرانه تکنیک و قطع و چاپ مناسب کتاب نیز به تاثیرگذاری آن افزوده است. در مجموع تصاویر جالب کتاب به همراه متن کوتاه و ساده‌ی آن، تجربه‌ی شاد و دلپذیری را برای کودکان رقم می‌زنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال برایتان پیش آمده از موقعیت خود ناراضی باشید، در این باره چه کاری انجام داده‌اید؟ - فکر می‌کنید چرا خرس کوچک می‌خواست یک اردک باشد؟ - اگر می‌شد حیوان یا موجود دیگری باشید دوست داشتید شبیه کدامشان باشید و زندگی کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده کتی هادسن
ناشر انتشارات زعفران
تعداد صفحات 32
نام مترجم : محبوبه نجف‌خانی
سال انتشار 2015
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر کتی هادسن
عرض کتاب 24
طول کتاب 28
نوع جلد نرم