خروس زری، پیرهن پری

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

دوستی گربه، طرقه و خروس که با کمک یگدیگر، خروس را نجات و روباه را فراری می‌دهند، اهمیت دوستی و حمایت از یکدیگر در مقابل سختی‌ها

نویسنده: : احمد شاملو تصویرگر: فرشید مثقالی

خروس زری، پیرهن پری

7+

دوستی گربه، طرقه و خروس که با کمک یگدیگر، خروس را نجات و روباه را فراری می‌دهند، اهمیت دوستی و حمایت از یکدیگر در مقابل سختی‌ها

نویسنده: : احمد شاملو

تصویرگر: فرشید مثقالی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
حکایت تمثیلی خروس زری و دوست‌هایش، بیان‌گر شکل‌گیری دوستی و همدلی در گروه‌های دوستی است که کودکان با ورود به فضای مدرسه و مستقل شدن از فضای خانه، آن را تجربه می‌کنند. این همدلی و تجربه دوستی، کودک را برای ارتباط موثر با دیگران و وارد شدن به فضاهای بزرگتر آماده خواهد کرد. وجود خطر‌ها در زندگی کودک و نیاز به احتیاط و ذکاوت در جهان کودکانه معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داستان از طریق دوستی، همکاری و مشارکتی که گربه، طرقه و خروس زری با هم دارند، روابط بین فردی را به مخاطب خود آموزش می‌دهد. علاوه بر آن، همدلی که بر اساس علاقه گربه و طرقه به خروس زری شکل گرفته و سبب شده آن‌ها در لحظات سخت خروس به داد او برسند، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
خطری که خروس زری را تهدید می‌کند و انگیزه روباه که قصد دارد از او غذای لذیذی درست کند و این‌که او را بار سوم اسیر می‌کند و هیچ‌کدام از دوستان‌اش نیستند تا به او کمک کنند، می‌تواند برای مخاطب خردسال، ایجاد ترس و دلهره کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب از مجموعه کودکانه‌های بامداد است که با تصویرسازی‌های فرشید مثقالی به چاپ رسیده است. داستان درباره‌‌ی خروس زیبا اما ساده لوحی است که خطر روباه او را تهدید می‌کند. دوستان خروس به او درباره‌ی روباه هشدار می‌دهند. آن‌ها می‌دانند خطرات زیادی می‌تواند دوست‌شان را تهدید کند به همین خاطر تمام تلاش خود را می‌کنند تا خروس از دست روباه در امان باشد. با این حال روباه هربار موفق می‌شود با حرف‌ها و حیله‌هایش خروس زری را فریب دهد. موضوع و پیام داستان درباره‌ی اهمیت دوستی و همدلی است. گربه و طرقه با این‌که هر بار برای نجات خروس به دردسر می‌افتند، از هیچ کاری برای دوست خود دریغ نمی‌کنند. برای کودکان بالای ده سال که از فضای خانه فاصله گرفته و به محیط‌های بزرگ و گروه همکلاسی‌ها و دوستان نزدیک می‌شوند، آشنایی با خطراتی که در دنیای بیرون آن‌ها را تهدید می‌کند یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در امنیت آنان تأثیرگذار باشد. والدین می‌توانند با شکل‌دادن گفت‌وگوی هدفمند، موقعیت‌های خطرآفرین را به دنیای مجازی نیز بسط دهند و با توضیح انتزاعی بودن این فضا، آن‌ها را برای تصمیم‌گیری و قضاوت درباره فضاهای مختلف آماده سازند. حمله‌ها و حیله‌های روباه برای خوردن خروس می‌تواند برای برخی کودکان اضطراب‌آور باشد.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی سه دوستی است که با هم زندگی می‌کنند؛ گربه، طرقه و خروس زیبا که پرهای رنگی زیبایی دارد و به همین خاطر دوستان‌اش نام او را خروس زری، پیرهن پری گذاشته‌اند. طرقه و گربه متوجه می‌شوند، روباه حیله‌گر قصد دارد خروس زری را شکار کند. آن‌ها به خروس زری، هشدار می‌دهند، اما خروس هربار گرفتار حیله روباه می‌شود. در نهایت گربه و طرقه خروس را از مرگ نجات داده و سه رفیق با کمک هم، روباه را فراری می‌دهند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب که بر اساس تصاویر قدیمی آن بازنشر شده‌اند، با افت کیفیت چاپ همراه هستند و باوجود چیدمان‌ و صفحه‌آرایی جدید، برش‌های نامناسب تصاویر تشخیص حیوانات را برای کودکان مشکل کرده‌است. اجرا و نوع خطوط و شخصیت‌پردازی‌ها در زمان خلق تصاویر، پیشرو و نوآورانه بوده‌اند. رنگ‌های تخت و خطوط پرقدرت، در کنار لکه‌های رنگی، بر وضوح تصاویر افزوده‌اند. شخصیت خروس در این کتاب زیبا طراحی‌شده است، ولی روباه در برخی صحنه‌ها طراحی پیچیده و نامشخصی دارد. تصاویری که در حاشیه قرار داده‌شده‌اند و در دو طرف کاغذ ادامه پیدا می‌کنند برش‌های نازیبایی را پدید آورده‌اند و ارتباط صفحه پشت با رو به‌سختی درک می‌شود. طراحی گرافیک زیبای کتاب و طراحی عنوان و کتاب سازی آن، به جذابیت کتاب بسیار کمک کرده است. کتاب حاضر می‌تواند جهت آشنایی کودکان با یکی از کتاب‌های تصویری مدرن ایران از دهه40 شمسی مفید باشد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا خروس زری با این‌که از حیله روباه با خبر است، هربار فریب حرف‌هایش را می‌خورد؟ - تا به حال برایتان پیش آمده از دوستان‌تان در برابر خطری که تهدیدشان می‌کرده مراقبت کنید؟ تجربه خود را تعریف کنید. - به نظر شما چرا گربه و طرقه با وجود این‌که خروس زری مدام فریب روباه را می‌خورد، برای نجات او تلاش می‌کنند؟

مشخصات کتاب
نویسنده : احمد شاملو
ناشر چشمه
تعداد صفحات 36
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر فرشید مثقالی
عرض کتاب 21
طول کتاب 20
نوع جلد سخت