خرگوش کوچولوی ترسو

(When I’m feeling scared )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

ماجرای خرگوش کوچولو و ترس‌هایش همراه با مضامینی چون اهمیت شناخت و بیان احساسات.

نویسنده: تریس مورونی تصویرگر: تریس مورونی

خرگوش کوچولوی ترسو

(When I’m feeling scared )
4+

ماجرای خرگوش کوچولو و ترس‌هایش همراه با مضامینی چون اهمیت شناخت و بیان احساسات.

نویسنده: تریس مورونی

تصویرگر: تریس مورونی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان در تجربه بحران‌ها و حس‌هایی چون عصبانیت، ترس، خشم و ناکامی احساس تنهایی می‌کنند و معمولاً درباره آن با دیگران سخن نمی‌گویند. روایت خرگوش کوچولو، ازاین‌جهت که کودک را مخاطب قرار می‌دهد، می‌تواند تجربه خوبی برای شناخت حس ترس، و آموزش مدیریت موقعیت‌هایی باشد که در آن کودک دچار این حس می‌شود. او همراه با خرگوش کوچک، یاد می‌گیرد درباره احساسات خود با دیگران سخن بگوید و بابت آن خجالت نکشد. او می‌داند این تجربه ممکن است برای هرکسی وجود داشته باشد و تجربه آن به‌منزله احساس شکست نخواهد بود.
محتوای آموزشی
کتاب‌های سفید انتشارات فنی، به‌صورت مستقیم درباره مهارت‌های زندگی و شناخت احساسات به کودکان و نوجوانان آموزش می‌دهد. کتاب خرگوش کوچولوی ترسو، درواقع سیر داستانی ندارد و موقعیت ترس را جهت آشنایی کودک با این حس و درک آن، بیان می‌کند.
الگوی شخصیتی
شناخت احساس ترس و آموزش روش‌های کنار آمدن با آن، ازجمله مهارت‌های زندگی داستان است. شناخت احساسات و توانایی کنترل آن، کودک را برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و همچنین خودآگاهی و ابراز خود آماده می‌کند. او با شناخت درباره خود و موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرد می‌تواند هیجان‌ها و حس‌های خود را به‌درستی مدیریت و کنترل کند و به دنبال آن احساس آرامش را تجربه نماید. حرف زدن خرگوش کوچولو درباره ترس‌هایش با دیگران، که در کتاب به والدین اشاره‌شده، برای کودک الگوی روابط گرم و صمیمی در خانه است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
ترس در این کتاب موردی برای غلبه کردن است در حالی‌که ترس‌ها انواع مختلفی دارند و ترس‌های طبیعی و منطقی که باعث حفاظت از موجودات زنده می‌شود باید به شیوه‌ی دیگری بررسی شوند.
گفتار نامناسب
ترسو نامیدن خرگوش در عنوان کتاب و در کل نام گذاشتن روی کودکان در حالی که در وضعیت شناخت حال و احساسشان‌اند، حاوی نوعی تحقیر است و مورد نامناسب گفتار در این کتاب شمرده می‌شود. این در حالی است که خرگوش کوچولو کودکی آگاه به احساساتش است و روش‌های خوبی برای مواجهه با ترس دارد.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی کتاب‌های سفید انتشارات فنی، به آموزش مهارت‌های زندگی و شناخت احساسات برای کودکان و نوجوانان پرداخته است. خرگوش کوچولوی ترسو، یکی از چهار جلد مجموعه احساسات خرگوش کوچولو است. در این چهار جلد، احساساتی که ممکن است سبب ناکامی یا هیجان در کودک شود؛ چون ترس، غم، عصبانیت و خوشحالی معرفی می‌شود. داستان درباره‌ی خرگوش کوچکی است که درباره‌ی ترس‌هایش، می‌تواند حرف بزند. خرگوش می‌داند زمانی که می‌ترسد، چه اتفاقی در بدنش می‌افتد، مثلاً قلبش تندتر می‌تپد یا موهای بدنش سیخ می‌شوند. خرگوش کوچولو می‌داند زمانی که می‌ترسد یکی از راه‌هایی که به او کمک خواهد کرد، حرف زدن درباره‌ی موضوع ترس با بقیه است؛ چراکه از این طریق متوجه می‌شود تنها نیست و بقیه هم مانند او ترس را تجربه کرده‌اند. موضوع داستان و پیام آن بیان و شناخت احساسات به‌ویژه حس ترس است. خرگوش داستان حرف‌هایش را رو به مخاطب‌ بیان می‌کند و بدین‌صورت درباره تجربه‌های ترس خود و روش‌های مواجه با آن به‌صورت مستقیم با کودک سخن می‌گوید. آموزش مستقیم درک و بیان احساسات، به کودک کمک می‌کند تا در موقعیت‌های مختلف به‌دوراز تنش و هیجان بیش از حد بتواند خود و احساساتش را بیان کند. حضور والدین یا مربیان هنگام خوانش کتاب و مرتبط ساختن آن با دنیای کودک، برای درک و آموزش بهتر این کتاب‌ها پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

خرگوش کوچولو درباره‌ی چیزهایی که او را می‌ترساند و این‌که موقع ترسیدن چه اتفاقی در بدنش می‌افتد، حرف می‌زند. خرگوش می‌داند که هر کس ممکن است از چیز متفاوتی بترسد و چیزهایی که او را می‌ترساند، ممکن است برای بقیه ترسناک نباشد. خرگوش کوچولو راه‌حلی برای زمان‌هایی که می‌ترسد دارد و آن‌هم حرف زدن با بقیه درباره‌ی آن است.

کیفیت تصویر

تصاویر جذاب کتاب به‌ خوبی در‌کنار متن، داستان ساده‌ی آن را همراهی و روایت می‌کنند. شخصیت‌ دوست‌داشتنی خرگوش برای کودکان باور‌پذیر است و طراحی گویای چهره و کنش‌هایش به‌خوبی ترس او را به‌ مخاطب منتقل می‌کنند و بیننده را مشتاق به ورق‌زدن و دیدن صفحه‌های بعدی کتاب می‌کند. اجرای‌تمیز و دقیق تصاویر با‌ آبرنگ و رنگ‌آمیزی شفاف و روشن آن، منجر به‌ خلق تصاویری واضح، دقیق و مناسب برای کودکان کم‌سن شده‌ است. البته طراحی‌ گرافیک ضعیف روی‌ جلد از‌ جذابیت‌ کتاب کاسته و صفحه‌های تبلیغاتی انتشارات در‌ انتهای‌ کتاب به‌ زیبایی اثر لطمه‌ زده‌ است. با این‌ وجود متن و تصویر در‌ کنار‌ هم کتابی قابل قبول به‌ منظور آشنایی کودکان با‌ ترس را فراهم می‌کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چه چیزهای خرگوش کوچولو را می‌ترساند؟ تابه‌حال شده شما هم در این موقعیت‌ها بترسید؟ - هنگامی‌که احساس ترس می‌کنید چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟

مشخصات کتاب
نویسنده تریس مورونی
ناشر کتاب‌های نردبان (شرکت انتشارات فنی ایران)
تعداد صفحات 18
نام مترجم صبا رفیع
سال انتشار 2005
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر تریس مورونی
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم