خرگوش کوچولو در گالری

(Miffy at the Gallery)
thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دیدار خرگوش کوچولو از گالری و تجربه کردن روزی متفاوت در کنار آثار هنری

سال: 1997
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودک در طول این داستان و در مسیر تجربه کردن دنیای جدید و ناشناخته‌ی هنر که با آن مواجه شده است، به کشف کردن می‌پردازد و به درک زیبایی‌ها و خلاقیت‌های به کار گرفته‌شده در آن‌ها دست پیدا می‌کند. ارتباط کودک با هنر و همراهی خانواده از موارد جهان کودکی داستان است.
  والدین خرگوش کوچولو، کودک را در تمام داستان همراهی می‌کنند و سعی دارند به‌اندازه فهم و درک او به پرسش‌هایش درباره‌ی آنچه می‌بیند پاسخ دهند و در این تجربه‌ی جدید با او سهیم شوند. خرگوش کوچولو با دقت و علاقه و مشتاقانه به کشف دنیای ناشناخته‌ای که در برابرش قرارگرفته می‌پردازد.
  آشنا شدن کودک با مفهوم گالری و آثار مختلفی که در این مکان به نمایش گذاشته می‌شود؛ آشنایی باهنرهای مختلف مانند نقاشی، هنرهای تجسمی و ... از جمله موارد محتوای آموزشی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دیدار خرگوش کوچولو و خانواده‌اش از گالری نقاشی است. خرگوش کوچولو در گالری با آثار هنری متفاوتی آشنا می‌شود و به هر یک از آن‌ها با دقت و علاقه توجه می‌کند. خرگوش کوچولو در مواجهه با هر یک از آثار هنری پرسش‌هایی در ذهنش شکل می‌گیرد که پدر و مادرش با درک درستی که از میزان فهم و شناخت او به‌عنوان یک کودک دارند پاسخ می‌دهند و در ضمن توجه او را به دیدن آثار مختلف جلب می‌کنند. کودک با دیدن آثار هنری با سبک‌های مختلف و خلاقیت‌های هنرمندان در پدید آوردن آثارشان آشنا شده و درک زیبایی‌شناسی او افزایش پیدا می‌کند. درواقع خرگوش کوچولو می‌آموزد که هنرمندان می‌توانند در خلق آثار خود نگاهی متفاوت و نو داشته باشند. دیدار کودک از این گالری او را به هنر علاقه‌مند می‌کند و تصمیم می‌گیرد وقتی بزرگ شد هنرمند شود. خواندن این کتاب برای والدین منجر به درک این نکته خواهد شد که برخلاف آنچه ما فکر می‌کنیم کودکان می‌توانند با آثار هنری به‌اندازه فهم خود ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها لذت ببرند. علاوه بر این، والدین نیز می‌توانند با همراهی کودک و سهیم شدن در تجربه‌ی تازه‌ای که او با آن مواجه شده است به درک بهتر او یاری برسانند. خواندن این کتاب برای کودکان خردسال باعث تقویت حس زیبایی‌شناسی و ذوق هنری نیز خواهد شد. کودکان می‌توانند به شیوه خود از فضای گالری‌ها استفاده کنند، بدوند، بازی کنند و نقاشی‌ها را تماشا کنند. این داستان به شکل غیرمستقیم پیشنهاد می‌دهد که گالری‌گردی به گردش‌های کودکان اضافه شود تا احساس نزدیکی و راحتی با هنر در آن‌ها شکل بگیرد.

  چکیده داستان

  روزی خرگوش کوچولو با پدر و مادرش به گالری هنری می‌رود. خرگوش کوچولو روی دیوارها نقاشی‌هایی می‌بیند و از آن‌ها لذت می‌برد و با پدر و مادرش درباره‌ی آن‌ها گفتگو می‌کند. خرگوش همچنین با سبک‌های مختلف هنری آشنا می‌شود و روز متفاوتی را تجربه می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر خلاقانه این کتاب زائیده فکر و دست هنرمند مشهور دیک برونا است. به‌خوبی می‌توان شناخت تصویرگر از مخاطب و هماهنگی لازم میان متن و تصویر را مشاهده کرد. با توجه به گروه سنی مخاطب که خردسال و سال‌های پیش از دبستان را شامل می‌شود، موضوع داستان ساده است و به تبع آن تصاویر با رنگ‌های تخت و خطوط ساده و به‌دوراز هرگونه پیچیدگی متناسب با گروه سنی مخاطب، به تصویر درآمده‌اند. شخصیت‌پردازی خرگوش کوچولو و پدرومادرش نیز ساده و باورپذیر اما کنش‌های آنها در تمامی حالت‌ها یکسان و ثابت است. رنگ‌ها شاد و جذاب هستند و جذابیت لازم را برای مخاطبی که تازه شروع به آشنایی با رنگ‌ها کرده است ایجاد می‌کنند.
  جذابیت و خلاقیت خاص این کتاب است که باعث ترجمه این اثر به بیش از 50زبان در85 کشور دنیا شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – گالری چه جور جایی ست؟ در آنجا چه چیزهایی به نمایش درمی‌آید؟
  – آیا شما تابه‌حال به یک گالری رفته‌اید؟ چه چیزهایی دیدید؟ چه احساسی داشتید؟
  – آیا فکر می‌کنید می‌توانید در خانه یک گالری از نقاشی‌ها، خمیربازی‌ها، و یا مجسمه‌های سفالی که ساخته‌اید برگزار کنید و از دوستانتان دعوت کنید به دیدن آن‌ها بیایند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دیک برونا
  ناشر چاپ و نشر نظر (کتاب‌های خروس)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم فاطمه کاوندی
  سال انتشار ۱۹۹۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر دیک برونا
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم