خرگوش کوچولو و زمزمه‌ی گلوله‌های برفی

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

رفتن خرگوش به جایی که برخلاف خانه‌ی کوچک‌شان جای زیادی دارد و دلتنگ شدن و بازگشت او

سال: 2007
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرگوش کوچولو احساس می‌کند جایش در خانه تنگ است و کلافه می‌شود. او به سرزمین جدیدی می‌رود ولی در آنجا احساس تنهایی می‌کند. خرگوش دوست ندارد از خانواده‌اش جدا باشد و به خانه باز می‌گردد. خرگوش از کودکی که فکر می‌کند خانه جای نامناسبی است تبدیل می‌شود به کودکی که بهترین جا را خانه می‌داند. خرگوش و مرغ دریایی دوستان خوبی هستند و به هم کمک می‌کنند.
  خرگوش کوچولو فاعل است و تصمیم می‌گیرد از خانه خارج شود و به سرزمین جدیدی برود که در آن راحت‌تر باشد. او از دیدن محل جدید و آن‌همه فضای باز خوشحال می‌شود. خرگوش کوچولو در تنهایی به خودآگاهی می‌رسد و متوجه نیازش به خانه و خانواده می‌شود. مرغ دریایی همدل و مهربان است و می‌خواهد به خرگوش کوچولو کمک کند. مرغ دریایی از قابلیت حل مسئله استفاده می‌کند و راهکاری به خرگوش کوچولو پیشنهاد می‌دهد.
  کودک می‌آموزد خانه علیرغم محدودیت‌ها و دشواری‌های، بهترین و امن‌ترین خانه‌ است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرگوشی است که احساس می‌کند خانه برایش تنگ است. خرگوش به سرزمین جدیدی می‌رود که فضای زیادی دارد و خرگوش دیگری هم آن‌جا نیست، اما احساس تنهایی می‌کند و آرزو دارد به خانه بازگردد. خرگوش کوچولو با کمک دوستش، مرغ دریایی، به خانه بر‌می‌گردد و بودن در خانه‌ی کوچک و شلوغ خودشان احساس آرامش و امینت می‌کند. داستان درباره‌ی امنیت خانه است و اینکه بهترین جا برای کودک در خانه و نزد خانواده است، حتی اگر مسائلی وجود داشته باشد که باعث ناراحتی او شود. چالش‌های درون خانه و خانوده می‌تواند کودکان را ناراحت و معذب کند. این داستان به کودکان یادآوری می‌کند که با وجود تمام محدودیت‌ها و دشواری‌های زندگی، بودن در خانه‌ی خود و در کنار خانواده‌ی گرم ارزشمند‌ترین چیز است.

  چکیده داستان

  خرگوش کوچولو در خانواده‌ی پر جمعیتی زندگی می‌کند و موقع خواب احساس می‌کند جایش تنگ است. خرگوش با ناراحتی بیرون می‌آید و مرغ دریایی را می‌بیند. مرغ دریایی می‌گوید می‌تواند خرگوش را به سرزمینی ببرد که خرگوش دیگری در آن نباشد. خرگوش کوچولو با خوشحالی قبول می‌کند، اما وقتی به آن سرزمین می‌رسند و تنهایی می‌خوابد آرزو می‌کند که ای کاش در خانه‌ی خودشان بود. خرگوش کوچولو با خوشحالی به خانه بر می‌گردد و پیش اعضای خانواده‌اش می‌خوابد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر با اجرایی قوی و هنرمندانه، مخاطب را در مسیر روایت داستان به‌درستی هدایت می‌کنند. طراحی‌های صحیح و بدون اشکال، اطلاعات درستی از شکل ظاهری خرگوش و مرغ دریایی در اختیار کودک قرار می‌دهند. رنگ گذاری‌ها درخشان و جذاب بوده و در جلب‌توجه مخاطب موفق هستند. تصویرها فضاسازی خوب و صحیحی از لانه‌ی خرگوش‌ها و سرزمین پوشیده از برفِ قطب به نمایش گذارده‌اند. شخصیت اصلی داستان (خرگوش کوچولو) در انتقال کنش‌ها، اتفاقات و احساسات موجود در متن موفق عمل کرده‌است، اما تشخیص وی در تصویر آخر از دیگر بچه خرگوش‌ها سخت است.
  استفاده‌ی به‌جا و مناسب از فضاهای مثبت و منفی علاوه بر تأکید بر شخصیت‌ها و اتفاقات، امکان استراحت ذهن و چشم مخاطب را فراهم می‌کنند. جایگیری متن در برخی صفحه‌ها چندان خوب نیست و نوشته‌ها به شکلی فشرده در صفحه جای‌داده شده‌اند و فاصله‌ی آن‌ها تا کناره‌ی صفحه‌ها کم است.
  استفاده از زاویه دیدها و نماهای متنوع از نقاط مثبت تصاویر کتاب است؛ که موجب شده‌اند مجموعه تصاویر کتاب از تکرار و یکنواختی فاصله بگیرند.
  استفاده از یووی‌های اکلیل دار بر روی جلد کتاب بر جذابیت آن افزوده و حس و حال فضای برفی را بیشتر منتقل می‌کنند و در جلب توجه مخاطب نیز تأثیرگذار هستند. کیفیت چاپ، صحافی و جنس ورق‌های کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا خرگوش کوچولو ناراحت بود؟
  شما از چه چیز‌هایی در خانه‌ی خود ناراضی هستید؟ به نظرتان چطور می‌شود این موارد را برطرف کرد؟
  فکر می‌کنید چرا خرگوش کوچولو آرزو کرد به خانه‌ی خودشان بازگردد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده الیزابت بیگلی
  ناشر نسل نو اندیش (کتاب‌های من و کیمیا)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم سپیده
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر جین چپمن
  نوع جلد نرم