خشایارشا

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تاریخ زندگانی خشایارشا هخامنشی از تولد تا مرگ و توصیف فرهنگ، سیاست و جنگ‌های ایران در سال‌های پادشاهی او

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آشنایی با تاریخ از موضوعات موردتوجه برخی از نوجوانان است. موضوعات این کتاب در راستای شناساندن تاریخ ایران به نوجوانان، کمک به هویت‌یابی آنها، همچنین برای شناخت و نقد شخصیت‌های تاریخی و فرهنگ گذشتگان می‌توانند موثر باشند.
  در این کتاب سعی شده تا از هیچ‌کدام از شخصیت‌ها به‌عنوان قهرمان و یا الگو یاد نشود. هر جا مصادیقی از نکات مثبت شخصیتی بزرگان آورده شده، نکات منفی شخصیتی آن‌ها نیز یادآوری می‌شود. مثلاً اردوان، عموی شاه، شخصیتی ضد جنگ است و پیش از حمله خشایارشا به یونان با او به مخالف می‌پردازد؛ اما همین شخصیت کسی است که خشایارشا را به قتل می‌رساند و با توطئه‌ای داریوش پسر شاه را نیز توسط برادرش به کشتن می‌دهد. خشایارشا نیز به‌عنوان فردی حامی هنر و فرهنگ (پشتیبان تکمیل ساخت مجموعه‌ی تخت جمشید)، پشتیبان فقرا و مردم فرودست کشورهای اشغال‌شده و علاقه‌مند به مسائل معنوی معرفی‌شده است.
  ساخت حرم‌سرا و توضیحاتی درباره تصمیم خشایارشا برای چندهمسری در بخشی از کتاب آورده شده است. روابط بین افراد نیز همگی در فضای روابط بزرگ سالانه و کشمکش‌های قدرت تعریف‌شده است.
  آموزش تاریخ ایران و زندگانی خشایارشا به طور مستقیم موضوع اصلی این کتاب است که با جدیت و ذکر جزئیات روایت‌شده است.
  تاریخ، جغرافیا، رسوم و آیین‌ها، جنگ‌ها، معرفی اقوام ایرانی، و سبک زندگی پادشاهان ایران در حدود 2500 سال پیش، در این کتاب موردبررسی قرار می‌گیرد. درباره کشور یونان و فرهنگ و تاریخ آن کشور نیز مطالبی وجود دارد.
  روایت تاریخ باستان همواره همراه خشونت، کشتار، توطئه و تهدیدهای فراوان است. روایت تاریخی این کتاب نیز از این جریان به دور نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب تاریخی روایت غیرداستانی زندگانی خشایارشا است. داستان تولد و به سلطنت رسیدن خشایارشا، پادشاهی او و ماجراهای لشکرکشی‌هایش به یونان و در پایان دلایل کشته شدن وی از موضوعات اصلی این کتاب به حساب می‌آیند. در این کتاب، تاریخ ایران در زمان خشایارشا و زندگانی این پادشاه ایرانی هم با بررسی جزئیات و ابعاد مختلف آن روایت‌شده است. همین‌طور نقاط قوت و ضعف شخصیت‌هایی که معرفی می‌شوند در بخش‌های مختلف کتاب به نمایش گذاشته‌شده است و شخصیت‌های تاریخی انسانی به تصویر در‌آمده‌اند.
  متن کتاب برای خواننده نوجوان مناسب است و توضیحات غیرداستانی وقایع برایشان قابل‌درک خواهد بود. خشونت و ترس وقایع کتاب خالی از بزرگنمایی، واقع‌گرایانه و مناسب برای یک روایت تاریخی است. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده؛ به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتابی ۳ ستاره معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  این کتاب به چهار فصل تقسیم‌شده است. فصل اول درباره اطلاعات کلی درباره‌ی هخامنشیان و به دنیا آمدن، جوانی و به سلطنت رسیدن خشایارشا است. فصل دوم این کتاب به برنامه‌ریزی‌های خشایارشا برای نمایش اقتدار جهانی و حمله به اروپا می‌پردازد. فصل سوم حوادث و اتفاقات بزرگ‌ترین لشکرکشی تاریخ را به تصویر می‌کشد و با جزئیات توضیح می‌دهد. فصل چهارم و پایانی کتاب ماجراهای سال‌های آخر سلطنت بیست‌ساله خشایارشا و کشته شدن او است.

  کیفیت

  متن کتاب بسیار طولانی است و تعداد تصاویر اندک. متن اطلاعات بسیار زیادی به خواننده می دهدو پر از اتفاقات و شخصیت‌های گوناگون است اما 4 فریم تصویر کتاب صرفاً نقشی تزیینی داشته و کمک چندانی به درک بیشتر مخاطب نمی‌کنند.
  در تصاویر اشکالات زیادی دیده می‌شود. طراحی، شخصیت‌پردازی و اجرا ضعیف است.
  آنچه بیش از همه به لحاظ بصری به کتاب صدمه زده است گرافیک بسیار ضعیف آن است. استفاده از حاشیه‌های شلوغ و تکرار آن‌ها در همه‌ی صفحه‌ها و همین‌طور طرح جلد و شروع فصل‌های نامناسب، همگی از ضعف‌های گرافیکی کتاب به شمار می‌روند. طرح جلد ترکیبی نامنسجم و شلوغ از تصاویر داخلی است.
  به نظر می‌رسد که استفاده از تصاویر زیبا و مناسب و باکیفیت بالا، می‌توانست سبب همراهی بیشتر مخاطب نوجوان با مطالب کتاب شده و او را تشویق به دریافت اطلاعات تاریخی کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا پادشاهان و رهبران کشورهای مختلف جنگ و تسخیر دیگر کشورها رو جزئی از برنامه‌های سیاسی خود می‌دانستند؟
  – فکر می‌کنید اهمیت حمله خشایارشا به یونان در چه بود؟
  – این کتاب به زندگی مردم، تحت تأثیر جنگ‌ها و شیوه کشورداری خشایارشا نپرداخته است. آیا می‌توانید تصور کنید شیوه زیست مردم، در آن دوران تاریخ و تحت سلطه چنین حکومتی چگونه می‌تواند باشد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده علی معصومی
  ناشر پیام محراب
  تعداد صفحات ۱۲۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر علی مظاهری
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم