خفاش دیوانه

(Daft bat )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

برعکس دیگران دیدن همه‌جا توسط خفاش، تفاوت‌ دیدگاه‌ها و پذیرش و درک دیگران از طریق شناخت

نویسنده: جین ویلیس تصویرگر: تونی راس

خفاش دیوانه

(Daft bat )
6+

برعکس دیگران دیدن همه‌جا توسط خفاش، تفاوت‌ دیدگاه‌ها و پذیرش و درک دیگران از طریق شناخت

نویسنده: جین ویلیس

تصویرگر: تونی راس

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی تفاوت‌های فکری و دیدگاه‌ها، مسئله‌ای ست که کودک ممکن است در دنیای خود با آن روبرو شود. تمسخر دیگری که متفاوت از دنیای آشنای کودک است و دیوانه خطاب کردن کسی که مانند او نمی‌اندیشد و نگاهی متفاوت دارد در جهان کودکی او به‌دفعات اتفاق می‌افتد. بالندگی و رشد و آگاهی شخصیت‌های داستان در طول داستان جهان کودکی مخاطب را نیز پربارتر می‌کند.
محتوای آموزشی
کودکان به‌طور مختصر با خفاش و ویژگی‌های او آشنا می‌شوند. این داستان می‌تواند آغازی برای درس علوم و شناخت حیوانات نیز باشد. تجربه‌ی مستقیم و خود را به جای دیگران گذاشتن و دیدگاه دیگران را به صورت تجربی درک کردن نیز از موارد پیشنهادی یادگیری در داستان است.
الگوی شخصیتی
شخصیت‌های داستان در یک‌چیز اشتراک دارند؛ تفاوت آشکار در دیدگاه و نگاه به مسائل با خفاش. آن‌ها با کمک گرفتن از خرد و دانش جغد دانا مهارت بزرگی را کسب می‌کنند. خود را جای دیگری گذاشتن و ازنقطه‌نظر او به مسائل نگاه کردن. درک کردن دیگری با تمام تفاوت‌ها و اختلافات فکری که باعث نزدیکی و صمیمیت بیشتر خواهد شد. پذیرفتن اشتباه و عذرخواهی کردن تمام حیوانات از خفاش نیز از نکات اخلاقی مهمی ست که شخصیت‌های داستان با عمل خود آن را منتقل می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
"دیوانه" نامیدن کسی که دیدگاهش متفاوت از حیوانات جنگل بود، از موارد تمسخر رو تحقیر در داستان شمرده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خفاشی است که به دلیل شکل ایستادنش روی درخت که از پاها آویزان می‌شود، همه‌چیز را برعکس دیگر حیوانات می‌بیند و بقیه‌ی حیوانات فکر می‌کنند خفاش دیوانه شده است، تا اینکه بقیه‌ی حیوانات نیز به پیشنهاد جغد دانا، مثل خفاش از پاها آویزان می‌شوند و می‌بینند که خفاش دیوانه نشده و راست می‌گفته است.این داستان به موضوع تفاوت‌ها و درک این تفاوت‌ها بین موجودات می‌پردازد. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک به نظر می‌رسد. فضای داستان تا حدودی طنزآمیز است و به دلیل سادگی زبان آن می‌تواند برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل درک و هیجان‌انگیز باشد. کودکان مخاطب داستان نیز به مرور وارد اجتماع بزرگ‌تر می‌شوند و با تفاوت‌های زیادی مواجه می‌شوند که می‌تواند برای آنها عجیب به نظر برسد. در این داستان رفته‌رفته حالت و دید خفاش نسبت به اطراف نشان داده می‌شود و کودکان می‌توانند خودشان خفاش را پیش از پایان داستان درک کنند و بفهمند که چرا همه‌چیز را برعکس دیگران می‌بیند. این موضوع می‌تواند در تقویت درک تفاوت‌ها به کودکان کمک کند. از درون‌مایه‌های مهم این داستان، خود را جای دیگری گذاشتن و از زاویه‌ی دید دیگران به پدیده‌ها و محیط پیرامون نگاه کردن است. پیام داستان منجر به رشد توانایی مخاطب در برقراری ارتباط با همسالان خود شده و مهارت‌های ارتباطی او را تقویت می‌نماید. کودکان در این داستان با موضوعاتی مانند درک به‌وسیله‌ی تجربه، پذیرفتن اشتباه، خود را جای دیگران گذاشتن مواجه شوند. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های آموزشی مدارس استفاده کرد.

چکیده داستان

روزی خفاشی به جنگل می‌رود و به این دلیل که از پاهایش به شاخه‌ای آویزان شده است، همه‌چیز را برعکس دیگران می‌بیند؛ مثلاً می‌گوید درخت تنه‌ای در بالا دارد و شاخه‌ها و برگ‌هایی در پایین. بقیه‌ی حیوانات جنگل فکر می‌کنند خفاش دیوانه شده است و همه‌چیز را اشتباه می‌بیند. تا اینکه درنهایت جغد دانا می‌آید و به همه‌ی حیوانات می‌گوید که مثل خفاش از پاها به شاخه‌ی درختان آویزان شوند و اطراف را نگاه کنند، در این وقت همه‌ی حیوانات می‌فهمند که خفاش راست می‌گفته و دیوانه نشده بود.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب با خطوط لرزان و نرم اتفاقات را با طنزی جذاب به تصویر می‌کشند و پا به پای متن پیش‌می روند. در کتاب نکات خلاقانه‌ای دیده می‌شود. تصاویر و نوشته‌های وارونه‌ی روی جلد در جذب مخاطب موفق عمل می‌کنند و بیننده را با سوالاتی مناسب مواجه می‌کنند. همچنین در صفحه‌های انتهایی کتاب، کودک باید کتاب را بچرخاند تا بتواند مطالب را بخواند و بدین ترتیب بهتر با دنیای وارونه‌ی خفاش آشنا می‌شود و می‌تواند خود را جای حیوانات داستان بگذارد. طراحی شخصیت‌ها و کنش‌هایشان ماهرانه است و سادگیشان آن‌ها را برای کودکان قابل درک کرده است. تکنیک ماهرانه اجرا شده و فضاسازی‌ها و ترکیب‌بندی‌ها نیز در خدمت روایت بهتر متن هستند. البته جنس کاغذ نازک است و سایه‌ای از تصاویر پشتی در روی کاغذ دیده می‌شود که از جلوه تصاویر کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا همه حیوانات می‌گفتند که خفاش دیوانه است و کسی شک نکرد که ممکن است خفاش درست می‌گوید؟ - فکر می‌کنید داشتن دیدگاه‌های مختلف و متضاد درباره یک موضوع چه خوبی‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ - آیا شما دوستی دارید که با شما تفاوت‌های فکری زیادی داشته باشد؟ چطور با این مساله کنار می‌آیید؟

مشخصات کتاب
نویسنده جین ویلیس
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
نام مترجم معصومه انصاریان
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1387
تصویرگر تونی راس
عرض کتاب 29
طول کتاب 24
نوع جلد نرم