خوابت نمی‌برد خرس کوچولو؟

(?Cant you sleep,Little bear )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

3+

ترس خرس کوچولو از تاریکی که باعث می‌شود خوابش نبرد و رفتار حمایتگر خرس بزرگ برای مواجهه با ترس از تاریکی

نویسنده: مارتین وادل تصویرگر: باربارا فرت

خوابت نمی‌برد خرس کوچولو؟

(?Cant you sleep,Little bear )
3+

ترس خرس کوچولو از تاریکی که باعث می‌شود خوابش نبرد و رفتار حمایتگر خرس بزرگ برای مواجهه با ترس از تاریکی

نویسنده: مارتین وادل

تصویرگر: باربارا فرت

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ترس کودک از تاریکی و اینکه نمی‌تواند بخوابد موضوع جهان بسیاری از کودکان است. مواجهه با این ترس با شیوه‌ای آرام و مهرآمیز و حمایت و والدگری مؤثر خرس بزرگ احساس حمایت و امنیت توسط والد را القا می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
والدگری مؤثر، پرمهر و حمایتگر خرس بزرگ الگوی شخصیتی است که این کتاب را برای بزرگ‌سالان نیز کتابی مناسب و جذاب می‌کند. خرس بزرگ هم فضای شخصی خود و کودک را رعایت می‌کند و در حمایت افراط نمی‌کند و هم هرکجا کودک از او کمک می‌خواهد در نقش یک تسهیلگر ظاهر می‌شود. خرس بزرگ در ضمن پذیرش ترس کودک از تاریکی راه‌های آرامی را پیدا می‌کند تا خرس کوچولو با ترسش مواجه شود. خرس بزرگ درباره‌ی مسائل با خرس کوچولو گفتگو می‌کند. نصیحت و اندرزی در این کتاب وجود ندارد، بااین‌حال الگوی بسیار مؤثری برای رابطه‌ی کودک و والد است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان از مجموعه قصه‌های "خرس کوچولو و خرس بزرگ" و موضوع آن ترس از تاریکی است. خرس کوچولو خوابش نمی‌برد و خرس بزرگ سعی می‌کند به او کمک کند تا بتواند بخوابد. خرس بزرگ ابتدا فانوس‌های اتاق‌خواب خرس کوچولو را بزرگ‌تر و پرنورتر می‌کند، اما خرس کوچولو از خود تاریکی که پشت پنجره وجود دارد می‌ترسد. خرس بزرگ خرس کوچولو را بغل می‌کند و باهم بیرون می‌روند تا دنیای زیبای شب را تماشا کنند و با تاریکی از دیدگاه دیگری مواجه شوند. شیوه‌ی مواجهه‌ی خرس بزرگ با ترس کودک از تاریکی، بامهارت و بدون سرزنش و نصیحت است. داستانک های خرس کوچولو و خرس بزرگ درباره کودکی است که با مسائل ساده زندگی کودکانه روبرو می‌شود و روش آرام، حمایت گر و پرمهر خرس بزرگ آن‌ها را پشت سر می‌گذارد. حمایت‌های خرس بزرگ به‌اندازه و درست همان‌جاهایی است که خرس کوچولو از او کمک می‌خواهد. الگو آفرینی برای ارتباط والد و کودک، حمایتگری و عواطف بی‌آلایش هر دو شخصیت از موارد برجسته کتاب شمرده می‌شود. پیام‌های داستان غیرمستقیم و لحن آن روایت گونه و بدون اندرز و نصیحت است. شخصیت خرس کوچولو پویا است و او غیرمستقیم می آموزد و در فضایی امن رشد می کند. خرس بزرگ و خرس کوچک هیچ‌کدام جنسیت ندارند و همین مورد هم ذات پنداری والد و کودک با فضای آن دو را بیشتر می‌کند. کودکان بالای دو سال به همراه والدینشان می‌توانند از این کتاب لذت ببرند.

چکیده داستان

خرس کوچولو خوابش نمی‌برد و خرس بزرگ سعی می‌کند خواسته‌های او را اجرا کند تا او بتواند آرام بخوابد. خرس بزرگ چراغ‌خواب‌های بزرگ‌تری برای خرس کوچولو می‌آورد اما فایده‌ای ندارد چون خرس کوچولو از تاریکی بیرون از غارشان هم می‌ترسد. خرس بزرگ خرس کوچولو را بغل می‌کند و بیرون می‌رود تا زیبای شب، ماه و تاریکی که دیگر ترسناک به نظر نمی‌رسد را به خرس کوچولو نشان بدهد.

کیفیت تصویر

لطافت و جذابیت داستان‌ها و روابط دوستانه میان خرس کوچک و خرس بزرگ را علاوه بر متن در تصاویر نیز به‌خوبی می‌توان احساس کرد. تصاویر در اجرا و ترکیب‌بندی‌ها غالبا سبک و آرام‌اند و این آرامش را به کودک منتقل می‌کنند. رنگ‌های شفاف و رقیق آبرنگ در کنار خطوط متنوع مدادی، ترکیبی دل‌نشین ایجاد کرده‌اند. فضای داستان‌ها در دل طبیعت می‌گذرد و تصویرگر نیز به زیبایی و لطافت آن‌ها را به تصویر کشیده است. شخصیت‌پردازی خرس بزرگ و کوچک، جذاب و دوست‌داشتنی است. خرس بزرگ آرام و حمایت گر و خرس کوچولو بازیگوش و شاد تصویر شده است و کنش‌های زیادی دارد. ترکیب‌بندی تصاویر به‌طور کل خوب است اما قرار گرفتن تمامی فریم‌ها در داخل قاب‌های قوس‌دار و رنگی، سبب محدود شدن و کاهش احساس سیالیت و رهایی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه ترس‌هایی قبل از خواب به سراغتان می‌آید؟ خوب است همه‌ی افراد خانواده پس از خواندن کتاب درباره‌ی آن گفتگو کنند. - آیا شما هم از تاریکی می‌ترسید؟ چه وقت‌هایی کمتر از تاریکی می‌ترسید و چه وقت‌هایی بیشتر؟ فکر می‌کنید چه‌کارهایی می‌شود کرد تا از تاریکی نترسید؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین وادل
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 32
نام مترجم رضی هیرمندی
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1382
تصویرگر باربارا فرت
عرض کتاب 16
طول کتاب 32
نوع جلد نرم