خوابم نمی‌آید

(Im not sleepy! )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

2+

صبوری مادربزرگ در مقابل جغد کوچکی که نمی‌خواهد بخوابد و آشنا کردن او با قوانین

نویسنده: جین چپمن تصویرگر: جین چپمن

خوابم نمی‌آید

(Im not sleepy! )
2+

صبوری مادربزرگ در مقابل جغد کوچکی که نمی‌خواهد بخوابد و آشنا کردن او با قوانین

نویسنده: جین چپمن

تصویرگر: جین چپمن

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان‌های حیوانات، برای کودکان سرشار از تجربه‌ی لحظات جهان کودکی و نوجوانی‌اند. کودکی که به تازگی توانسته برخی فعالیت‌های جسمانی را انجام دهد، و هنوز در انجام تمام کارها موفق نیست، به خوبی با جغد کوچکی که برای پرواز کردن و از لانه خارج شدن به مادربزرگ نیازمند است، هم‌ذات‌پنداری می‌کند. دریافت توجه، حمایت و پذیرش استقلال فردی کودک، از مهم‌ترین تجربه‌های دوره‌ای است که کودک در خانه به سر می‌برد و چه بسا او را برای ورود به محیط جامعه و مدرسه و پذیرش قوانین موجود در آن و هم‌چنین روبه‌رو ساختن با مراحل بعدی رشد آماده خواهد کرد.
محتوای آموزشی
داستان به آموزش مستقیم مهارت‌های زندگی می‌پردازد و می‌تواند راه حلی برای کودک و والدی که در این زمینه دچار مشکل‌اند، باشد.
الگوی شخصیتی
تجربه رابطه‌ی مادربزرگ با جغد کوچک که با روشی خلاقانه قوانین را آموزش می‌دهد و او را آماده پذیرش موقعیت می‌کند، الگوی یک والد یا حامی گرم و صمیمی را در ذهن کودک شکل خواهد داد. توانایی پذیرش قوانین و موقعیت نیز از جمله مهارت‌های زندگی در داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی جغد کوچکی است که نمی‌تواند پرواز کند. شب شده است و جغد کوچک دلش نمی‌خواهد بخوابد و هر بار به بهانه‌ای مادربزرگ را صدا می‌زند. مادربزرگ در حال کتاب خواندن است اما هر بار با دقت به حرف‌های او گوش می‌دهد. تا این‌که راهی به ذهن‌اش می‌رسد. قرار است مادربزرگ بخوابد و این بار جغد کوچولو مراقب او باشد. داستان درباره آموزش برخی مهارت‌های روزانه مانند درک زمان خواب برای کودکان و ارتباط والدین یا حامی با کودک است. مادربزرگ با روشی خلاقانه، جغد کوچک را که از خوابیدن امتناع می‌کند، به سمت پذیرش موقعیت و قوانین آن پیش می‌برد. او با این روش به جغد کوچک که عقاید شخصی‌اش را ابراز می‌کند، حس مستقل بودن را القا می‌کند. برای کودک بالای دو سال که مایل به جلب توجه بزرگ‌سالان است، توجه و مراقبت والدین و حامی، بسیار با اهمیت است. کودکان که تسلط بسیاری بر حرکات جسمی خود ندارند، با جغد کوچک که نمی‌تواند پرواز کند و نیاز به مراقبت مستقیم والدین دارد، ارتباط برقرار می‌کند. آنان علاقه بسیاری به بازی‌های تکراری دارند و صبر و حوصله والدین در این دوره برای ارتباط با کودک و انتقال محبت و حمایت به او تاثیرگذار خواهد بود.

چکیده داستان

جغد کوچک توسط مادربزرگ در لانه‌اش ‌گذاشته می‌شود تا بخوابد. جغد کوچولو علاقه‌ای به خوابیدن ندارد و هر بار با بهانه‌ای از مادربزرگ می‌خواهد بالای درخت برود. در نهایت به مادربزرگ می‌گوید که دوست ندارد بخوابد. مادربزرگ می‌گوید وقت خواب است، اما او می‌تواند بیدار بماند. جغد کوچولو می‌خواهد مادربزرگ را بخواباند و نقش او را تقلید کند، اما طولی نمی‌کشد که خواب‌اش می‌گیرد. مادربزرگ او را که هنوز پرواز کردن بلد نیست، روی دوش خود می‌گذارد و به لانه‌اش می‌برد.

کیفیت تصویر

تصاویرکتاب زیبا و جذاب و شخصیت‌پردازی‌ها ساده و دل‌نشین هستند . شخصیت‌های تصویری به‌خوبی کنش‌های جاری در متن را به نمایش درآورده‌اند و مخاطب می‌تواند شخصیت‌ها را در زمان‌هایی که بی‌حوصله ، خسته ، متعجب و یا سرشار از حس شیطنت هستند ،از یکدیگر تشخیص دهد. طراحی فیگور جغدها (جغدهای بالغ و جوجه جغدها) صحیح است و اطلاعات تصویری درستی از شکل آناتومی آن‌ها و نحوه پرواز کردنشان به شکل غیرمستقیم در اختیار مخاطب قرارگرفته است. تصاویر کتاب هم‌راستا با متن فضاسازی خوبی دارند. اما در بخش‌های پایانی داستان که جغد کوچولو سعی دارد مادربزرگ را بخواباند ، رنگ زمینه تصاویر( دو صفحه پیاپی) روشن است و تصور مخاطب بر این است که صبح شده است چراکه طبق گفته متن " بیشتر ستاره‌های آسمان ناپدیدشده بودند". ناگهان در صفحه آخر کتاب ، مادربزرگ را می‌بینم که جغد کوچولو را که اکنون خوابیده است ، در پس‌زمینه‌ای از شب و آسمان پرستاره در لانه می‌گذارد. این مسئله کمی مخاطب را در روند خوانش متن و تصویر دچار سردرگمی می‌کند. طراحی ، تکنیک و اجرای آن خوب و موفق است و سایز کتاب برای این گروه سنی مناسب و جذاب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما قبل از خواب چه کارهایی انجام می‌دهید و چطوری خودتان را آماده‌ی خوابیدن می‌کند؟ - فکر می‌کنید چرا بعضی از بچه‌ها دوست ندارند شب‌ها به خواب بروند؟

مشخصات کتاب
نویسنده جین چپمن
ناشر انتشارات زعفران
تعداد صفحات 28
نام مترجم محبوبه نجف خانی
سال انتشار 2012
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر جین چپمن
عرض کتاب 24
طول کتاب 28
نوع جلد نرم