خوبه که با دیگران فرق داری

(It’s okay to be different )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

4+

شناخت و پذیرش تفاوت‌های فردی و لذت‌ بردن از آن

نویسنده: تاد پار تصویرگر: تاد پار

خوبه که با دیگران فرق داری

(It’s okay to be different )
4+

شناخت و پذیرش تفاوت‌های فردی و لذت‌ بردن از آن

نویسنده: تاد پار

تصویرگر: تاد پار

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک در این سن تلاش می‌کند تا با بدن خود ارتباط برقرار کند و آن را بشناسد. کودک تفاوت‌های خود و کودکان هم سن‌و‌سال خود را می‎بیند و شاید برای‌شان این سوال پیش بیاید که چرا عینک دارند و بقیه ندارند. مقایسه‌ی خود با دیگران یا نپذیرفتن خود چیزهایی است که اغلب کودکان در ابتدای ورود به فضاهای اجتماعی مانند مهد و مدرسه تجربه می‌کنند. کودکان در این سن اغلب با چالش‌های شناخت خود، شناساندن خود به دیگران، و درک منحصر به فرد بودن مواجه می‌شوند که عناصر جهان کودکی این کتاب هم محسوب می‌شوند.
محتوای آموزشی
کودک با مطالعه این کتاب می‌تواند اهمیت تفات افراد با یکدیگر و تفکر انتقادی را درک کند. این توانایی‌ها جزئی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود. نویسنده از روش آموزش مستقیم برای شناساندن موضوع تفاوت‌ها و اهمیت آن‌ها استفاده کرده است که تاثیرگذاری آن را کم می‌کند.
الگوی شخصیتی
در این کتاب شخصیت کودک یا نوجوانی وجود ندارد. راوی خطاب به کودک نمونه‌هایی از تفاوت‌هایی که افراد با یکدیگر دارند را بیان می‌کند و می‌گوید هیچ اشکالی ندارد که آدم‌ها با یکدیگر متفاوت باشند و در نهایت وجود تفاوت‎ها را ستایش می‎کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان درباره‌ی اهمیت و درک ارزشمندی تفاوت‎ها است. در متن کتاب آمده «تو گاهی تنهایی با خودت بازی می‎کنی یا نفر آخر می‎شوی یا دستکش‌هایت را گم می‌کنی. اگر این‌ها را بپذیری و به خودت افتخار کنی زیبا هستی. مهم نیست که دندانت افتاده باشد! یا بینی‎ات کمی متفاوت باشد. یا گاهی خجالت‌زده بشوی. خوب است که تو با دیگران فرق داری و این تو را خاص می‌کند.» درون‌مایه‌ی کتاب، به پذیرش خود و اهمیت تفاوت‌های فردی می‌پردازد و انتظار می‌رود کودک به آرامی تا انتهای داستان به آن‌ها پی ‌ببرد. این کتاب می‌تواند کودکان را با مفهوم صلح آشنا شود و موقعیت‎هایی را برای او فراهم آورد تا او با افرادی از جنسیت، قوم و فرهنگ دیگر آشنا شود. هرچه بیشتر کودک در چنین موقعیت‌هایی این‌چنینی قرار بگیرد بر قدرت پذیرش و درک او نسبت به تفاوت‌ها افزوده خواهد شد و در بزرگسالی با مهارت‌ی اجتماعی بیشتری با افراد برخورد خواهد کرد. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید تمام تلاشش این است که کودکان یاد بگیرند و خودشان را باور کنند. او در همه کتاب‌هایش پیامی دلگرم‌کننده و نیرو‌بخش برای کودکان دارد. این کتاب تصاویری جذاب با رنگ‌هایی شاد دارد. چهره‌هایی که در تصاویر می‌بینیم همه لبخند بر لب دارند و شاید این ناشی از پذیرش و درک تفاوت‌‌هایشان باشد. در یکی از تصاویر می‌بینیم که دو گوره‌خر یکی سیاه‌و‌سفید و دیگری رنگی کشیده شده و نویسنده می‌گوید «مهم نیست چه رنگی باشی.» این پیام افزون بر کمک به اعتماد به نفس، کودک را در پذیرش تفاوت دیگران کمک می‌کند. نویسنده با نثری روان و با استفاده از مثال‌هایی ساده مفهوم صلح را برای کودک شرح می‌دهد. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب (کودکان بالای ۵ سال) پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد محتوا برای این گروه سنی مناسب است. پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها یا مربیان کودک را هنگام خواندن این کتاب همراهی کنند.

چکیده داستان

در سه صفحه ابتدایی کتاب مطالبی درباره‌ی این مجموعه، درباره‌ی نویسنده و راهنمایی برای پدر، مادر و معلم‌ها آمده است. پس از آن در هر صفحه به یکی از تفاوت‌هایی که فرد با دیگران می‌تواند داشته باشد اشاره شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی دور تصاویر و سطوح تختِ رنگی درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر کرده و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در کمک به تمرکز خردسالان مؤثر‌اند. رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما می تواند برای کودکان جذاب نباشد؛ برخی صفحه‌ها شلوغ هستند و در برخی از صحنه‌ها درک تصاویر و ارتباط آن با متن برای خردسالان سخت به‌نظر می‌رسد. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند. اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش دایره روی آن از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- نویسنده در ابتدای کتاب دو بازی را معرفی کرده و خواسته پس از پایان کتاب این بازی را با کودک خود انجام دهید. می‌توانید از این پرسش‌ها برای گفتگو با کودکتان استفاده کنید. - شما چه تفاوت‌هایی با دیگران دارید؟ چقدر تفاوت‌هایتان را دوست دارید؟

مشخصات کتاب
نویسنده تاد پار
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 36
نام مترجم شقایق خوش‌نشین
سال انتشار 2001
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر تاد پار
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم