خوش بخوابی خرس کوچولو

(!Sleep tight, Little Bear )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

3+

تمایل خرس کوچولو به استقلال و تنها ماندن در غار خودش به همراه حمایت‌های خرس بزرگ

نویسنده: مارتین وادل تصویرگر: باربارا فرت

خوش بخوابی خرس کوچولو

(!Sleep tight, Little Bear )
3+

تمایل خرس کوچولو به استقلال و تنها ماندن در غار خودش به همراه حمایت‌های خرس بزرگ

نویسنده: مارتین وادل

تصویرگر: باربارا فرت

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دنیای کودک در فضای تلاش و تمرین برای استقلال در انجام کارهای شخصی و مدیریت و استفاده از فضاهای مخصوص به خودش در این داستان به نمایش گذاشته‌شده. خرس کوچولو در جایی از داستان کمک‌ می‌خواهد که توسط خرس بزرگ شنیده می‌شود و خرس بزرگ سعی می‌کند در حد توانش خواسته او را برآورده کند. توان روانی کودک برای تنهایی و استقلال با اعلام خودش و شناخت والد معلوم شده است. خرس بزرگ نه کودک را مجبور به استقلال و تنها ماندن کرده و نه با حمایت زیاد از حد و از بین بردن تنهایی و استقلال خرس کوچک شوق و توانایی‌های او را نادیده گرفته است. زمانی که خرس کوچولو تصمیم می‌گیرد به غارشان برگردد و در کنار خرس بزرگ بخوابد، پذیرش و مهر خرس بزرگ راه را برایش باز می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
والدگری مؤثر، پرمهر و حمایتگر خرس بزرگ الگوی شخصیتی است که این کتاب را برای بزرگ‌سالان نیز کتابی مناسب و جذاب می‌کند. خرس بزرگ هم فضای های شخصی خود و کودک را رعایت می‌کند و در حمایت افراط نمی‌کند و هم هرکجا کودک از او کمک می‌خواهد در نقش یک تسهیلگر ظاهر می‌شود و در کنارش حضور دارد. خرس بزرگ درباره‌ی مسائل با خرس کوچولو گفتگو می‌کند. نصیحت و اندرزی در این کتاب وجود ندارد و بااین‌حال الگوی مؤثری برای کودک و والد ارائه‌شده است. توان کودک برای تنهایی از طرف خرس بزرگ پذیرفته‌شده است و خرس کوچک را تشویق به ادامه‌ی ماندن در تنهایی نکرده بلکه آغوشش را برای بازگشت او باز می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان از مجموعه قصه‌های "خرس کوچولو و خرس بزرگ" و موضوع آن استقلال کودک است. خرس کوچولو غار کوچک خودش را پیداکرده. خرس کوچولو وسایل و اسباب‌بازی‌هایش را به آنجا می‌برد، غارش را جارو می‌کند، غذایش را آنجا می‌خورد و تصمیم می‌گیرد تنهایی آنجا بخوابد. خرس بزرگ در همه‌ی مسیر او را حمایت می‌کند و به خرس کوچولو اجازه می‌دهد تا تنهایی خودش را تجربه کند و به کارهایی که دوست دارد بپردازد. میل کودک به انجام کارهای خودش، استقلال در محیط شخصی‌ و فعالیت‌های روزانه با حمایت‌های خرس بزرگ مقدور می‌شود. خرس کوچولو دوست ندارد شب تنها بخوابد و فکر می‌کند خرس بزرگ را تنها گذاشته و به همین بهانه به غارشان برمی‌گردد و بازگشتش هم پذیرفته می‌شود و او در آرامش به خواب می‌رود. خرس بزرگ نه کودک را مجبور به استقلال و تنها ماندن کرده و نه با حمایت زیاد از حد و از بین بردن تنهایی و استقلال خرس کوچولو، شوق و توانایی‌های او را نادیده گرفته است. الگو آفرینی برای ارتباط والد و کودک، حمایتگری و عواطف بی‌آلایش هر دو شخصیت از موارد برجسته کتاب شمرده می‌شود. پیام‌های داستان غیرمستقیم و لحن آن روایت گونه و بدون اندرز و نصیحت است. شخصیت خرس کوچولو پویا است و او غیرمستقیم می آموزد و در فضایی امن رشد می کند. خرس بزرگ و خرس کوچک هیچ‌کدام جنسیت ندارند و همین مورد هم ذات پنداری والد و کودک با فضای آن دورا بیشتر می‌کند. کودکان بالای دو سال به همراه والدینشان می‌توانند از این کتاب لذت ببرند.

چکیده داستان

خرس کوچولو غار خودش را پیدا می‌کند، وسایل و اسباب‌بازی‌هایش را به آنجا می‌برد. رخت خوابش را مرتب می‌کند، اتاقش را جارو می‌زند، کتاب می‌خواند و غذا می‌خورد. درنهایت به خرس بزرگ اعلام می‌کند که می‌خواهد تنهایی در غار خودش بخوابد. خرس بزرگ به او شب‌به‌خیر می‌گوید و به خانه برمی‌گردد. اما خرس کوچولو طاقت نمی‌آورد. دلش می‌خواهد پیش خرس بزرگ برگردد و این کار را می‌کند و در آغوش خرس بزرگ به خواب می‌رود.

کیفیت تصویر

لطافت و جذابیت داستان‌ها و روابط دوستانه میان خرس کوچک و خرس بزرگ را علاوه بر متن در تصاویر نیز به‌خوبی می‌توان احساس کرد. تصاویر در اجرا و ترکیب‌بندی‌ها غالبا سبک و آرام‌اند و این آرامش را به کودک منتقل می‌کنند. رنگ‌های شفاف و رقیق آبرنگ در کنار خطوط متنوع مدادی، ترکیبی دل‌نشین ایجاد کرده‌اند. فضای داستان‌ها در دل طبیعت می‌گذرد و تصویرگر نیز به زیبایی و لطافت آن‌ها را به تصویر کشیده است. شخصیت‌پردازی خرس بزرگ و کوچک، جذاب و دوست‌داشتنی است. خرس بزرگ آرام و حمایت گر و خرس کوچولو بازیگوش و شاد تصویر شده است و کنش‌های زیادی دارد. ترکیب‌بندی تصاویر به‌طور کل خوب است اما قرار گرفتن تمامی فریم‌ها در داخل قاب‌های قوس‌دار و رنگی، سبب محدود شدن و کاهش احساس سیالیت و رهایی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا خرس کوچولو دوست داشت توی غارش خانه بازی کند؟ - آیا شما هم دوست دارید در یک جای کوچولو در خانه یا حیاط، خانه‌ای برای خودتان درست کنید؟ - فکر می‌کنید چرا خرس کوچولو شب برای خوابیدن پیش خرس بزرگ برمی‌گردد؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین وادل
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 32
نام مترجم رضی هیرمندی
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1376
تصویرگر باربارا فرت
عرض کتاب 16
طول کتاب 23
نوع جلد نرم