خیاط گلاستر

(The Talilor Of Gloucester )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

دوخته شدن کت نیمه‌کاره توسط موش‌ها، پاسخ کار نیک، توجه و همراهی با دیگران

نویسنده: بئاتریکس پاتر تصویرگر: بئاتریکس پاتر

خیاط گلاستر

(The Talilor Of Gloucester )
8+

دوخته شدن کت نیمه‌کاره توسط موش‌ها، پاسخ کار نیک، توجه و همراهی با دیگران

نویسنده: بئاتریکس پاتر

تصویرگر: بئاتریکس پاتر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این داستان شخصیت کودک یا نوجوان وجود ندارد. شخصیت‌های اصلی این داستان چند موش و یک مرد بزرگ‌سال که خیاط است و یک گربه‌اند. زبان و لحن داستان مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد و پند نهفته در آن می‌تواند در جهان کودکی و نوجوانی مورد توجه قرار بگیرد. موش‌هایی که با مهربانی به کمک خیاط می‌آیند از دنیای فانتزی و شگفتی‌اند و جهان را برای کودکان فضایی امن و پرمهر می‌کنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این داستان می‌تواند توجه کودکان گروه سنی پیشنهادی را به پاسخ رفتار نیک و مهربان جلب کند. رفتار موش‌ها در این داستان نشان‌دهنده‌ی قدردانی از محبت و توجه خیاط به آن‌ها است و اینکه در زمان‌هایی که اطرافیان نیاز به کمک دارند، به همیاری و توجه می‌توان به آن‌ها کمک کرد. دنیا جایی گرم و پرمهر نشان داده شده که در سختی‌ها کمک دیگران آن را برایمان آسان می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
در این داستان موقعیت در جهان بزرگسالی اتفاق می‌افتد، چراکه مردی خیاط برای ادامه‌ی کارش دچار مشکل می‌شود و مشکل او در فضایی کودکانه نیست. همچنین مسئله و فکر و ذکر خیاط فقر زیاد و ناتوانی از ادامه‌ی کارش است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خیاطی است که کتی نیمه‌کاره را به دلیل نداشتن نخ رها می‌کند و موش‌های مهربان شبانه کت را برای خیاط می‌دوزند تا جواب خوبی‌های خیاط را بدهند، چون خیاط همیشه خورده پارچه‌هایش را به موش‌ها می‌داد که برای خودشان کت و لباس بدوزند. این داستان فضایی فانتزی دارد و می‌تواند توجه خوانندگانش را به پاسخ مهربانی و همراهی با دیگران جلب کند؛ اینکه وقتی به کسی خوبی کنید، دیگران نیز در حق شما خوبی خواهند کرد و به شما توجه نشان خواهند داد. موش‌های که با مهربانی به کمک خیاط می‌آیند از دنیای فانتزی و شگفتی جهان کودکی‌اند و جهان را برای کودکان فضایی و امن و پرمهر می‌کنند. این داستان بیشتر جنبه‌ی حکایتی پندآموز دارد. موقعیت این داستان در فضایی کودکانه نمی‌گذرد و به بدبختی و فقر خیاطی بزرگ‌سال اشاره می‌کند که عاقبت موش‌ها به کمکش می‌آیند.

چکیده داستان

خیاط محله‌ی گلاستر از صبح تا شب در مغازه‌اش کار می‌کند. خیاط مردی بسیار فقیر است و در حال دوختن کتی برای شهردار گلاستر است.آخرهای کار خیاط نخ کم می‌آورد و وقتی به خانه می‌رود به گربه‌اش مقدار پول کمی که برایش باقی‌مانده است را می‌دهد تا گربه کمی نان و سوسیس و نخ بخرد. خیاط چند روز بیشتر برای دوختن کت فرصت ندارد ولی مریض می‌شود و مجبور می‌شود در خانه بماند. وقتی‌که خوب می‌شود و به سمت مغازه‌اش می‌رود نگران است، چون وقتش در حال اتمام است و هنوز کت را ندوخته است. به مغازه که می‌رسد می‌بیند کت دوخته‌شده روی میز کارش قرار دارد. موش‌ها باقی‌مانده‌ی کت را دوخته بودند.

کیفیت تصویر

پرتعداد بودن تصاویر بر قدرت روایتگری آن‌ها افزوده‌است. طراحی‌ها در اغلب موارد خوب و بدون اشکال هستند و معرفی صحیحی از شکل ظاهری و بافت بدن حیوانات به مخاطب ارائه می‌دهند. فضاسازی خوبی از موقعیت‌هایی که شعر به توصیف آن‌ها پرداخته‌، صورت گرفته‌است و مخاطب به‌خوبی می‌تواند با کمک تصاویر به تخیل و داستان‌سرایی بپردازد. تکنیک انتخابی تصویرگر خوب و متناسب با فضای شعرهاست. تصویرها در بیشتر موارد از اجرای قوی و هنرمندانه‌ای برخوردارند. اندازه‌ی کتاب برای گروه سنی مخاطب اثر کوچک و نامناسب است تا آنجا که وضوح و در مواردی خوانش تصاویر را تحت‌الشعاع قرار داده و در جلب‌توجه مخاطب ضعیف عمل می‌کند. همچنین پایین بودن کنتراست تصاویر در برخی موارد، بر این امر دامن زده‌است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر ببینی دوستت در انجام تکالیف مدرسه‌اش دچار مشکل شده است، چه‌کار می‌کنی؟ - به نظر تو درست کردن روزنامه‌ی دیواری درباره‌ی موضوع موردعلاقه‌ات جذاب‌تر است یا به‌تنهایی تحقیقی نوشتن؟

مشخصات کتاب
نویسنده بئاتریکس پاتر
ناشر نشر ماهی (کتاب‌های پولک)
تعداد صفحات 58
نام مترجم علیرضا اسماعیل‌پور
سال انتشار 1903
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر بئاتریکس پاتر
عرض کتاب 10
طول کتاب 14
نوع جلد نرم