این‌که قصه‌ی وقت خواب نیست

(This is not a bedtime story)

thumbnail
۶ سال به بالا
۵ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خواندن داستان مورد علاقه‌ی سوفی در هنگام خواب با همراهی پدر و ترکیب آن با خیال‌پردازی، تفکر خلاق و شجاعت

سال: 2016
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سوفی و پدر رابطه‌ای دوستانه و صمیمی با یکدیگر دارند و گوش دادن به داستان‌های پدر برای سوفی لذت‌بخش است. او در هر داستان ماجراجویی‌های زیادی را تجربه می‌کند. همچنین برای خلق داستانی جدید، قدرت خیال‌پردازی و خلاقیت سوفی، باعث لمس شگفتی و هیجان در داستان می‌شود.
  سوفی که از شنیدن داستان‌های تکراری خسته شده است، راه جدیدی برای لذت بردن از داستان‌ها به پدر پیشنهاد می‌دهد. او نیاز خود را به پدر ابراز می‌کند و با همکاری هم داستانی سرشار از خلاقیت و خیال‌پردازی خلق می‌کنند. پدر سوفی با همراه است و روابط گرم و صمیمانه‌ای دارند.
  کودکان با مطالعه‌ی داستان سوفی از اهمیت خیال‌پردازی، تفکر خلاق و ارتباط مؤثر آگاه می‌شوند. آن‌ها متوجه می‌شوند که می‌توان داستان‌های تکراری را تغییر داد و لذت برد.
  در داستانی که ساخته‌ی ذهن سوفی است عروسک‌ها زندانی می‌شوند، با شمشیر لیزری مبارزه می‌کنند و ربات‌های غول‌پیکری وجود دارد. در مبارزات هیچ یک از شخصیت‌ها آسیبی نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختر کوچکی به نام سوفی است که در هنگام خواب از پدر می‌خواهد داستانی جدید برایش تعریف کند، پدر داستان را آغاز می‌کند اما سوفی داستان را طبق خواسته‌ی خود و خیالاتش تغییر می‌دهد. در داستان جدید، سوفی از موجوداتی تخیلی مانند ربات‌های دایناسوری و هلیکوپتر موشک‌انداز استفاده می‌کند و غرق در ماجراجویی، لذت و شگفتی می‌شود. نویسنده با داستانی طنز و تخیلی، کودکان را از اهمیت تفکر خلاق، خلاقیت و خیال‌پردازی آگاه می‌کند و در عین حال بر رابطه‌ی صمیمی پدر و سوفی تأکید دارد. در دل داستانی که سوفی خلق می‌کند برخی از شخصیت‌ها زندانی می‌شوند و یا در مبارزات از شمشیرهای لیزری و هلیکوپترهای موشک‌انداز استفاده می‌شود که ممکن است برای برخی از کودکان ترسناک باشد.

  چکیده داستان

  سوفی موقع خواب از پدر می‌خواهد که یک داستان دیگر هم برایش بخواند ولی او این بار نمی‌خواهد داستانش ساده و معمولی باشد. پدر شروع به خواندن داستان می‌کند و سوفی داستان را مطابق خیالاتش پیش می‌برد؛ داستانی هیجان‌انگیز و خیره‌کننده.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن و تصاویر” این‌که قصه‌ی وقت خواب نیست” هم‌راستا با یکدیگر پیش می‌روند، اما تصاویر نقش مهم‌تری در روایت داستان دارند. طنز موجود در تصاویر برای مخاطب جذاب است. شخصیت‌‌های کارتونی کتاب دوست‌داشتنی، باورپذیر و دارای کنش‌های مناسبی هستند. احساسات شخصیت‌ها مخصوصاً پدر به خوبی از چهره قابل‌درک است. فضاسازی‌ها بسیار متنوع هستند، از زوایای گوناگون کارشده‌اند و قدرت خیال‌پردازی دخترک را به خوبی نمایش می‌دهند. بزرگنمایی در برخی موقعیت‌ها احساساتی مانند ترس و هیجان را به مخاطب منتقل می‌کند. همچنین جزئیات زیاد تصاویر مخاطب را تشویق به جستجو و ماجراجویی در دل کتاب می‌کند. رنگ‌های انتخابی شاد و درخشان است و تکنیک استفاده شده حال و هوای نقاشی‌های کودکانه را به کتاب اضافه کرده است. طراحی جلد خلاقانه و دارای جزئیاتی از تصاویر داخل کتاب است. کیفیت چاپ، صحافی، جنس کاغذ و جلد مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به جای سوفی بودید چه شخصیتی را به تولد گربه‌ی صورتی دعوت می‌کردید؟
  راه شما برای مقابله با ربات دایناسوری غول‌پیکر چیست؟
  داستان موردعلاقه‌ی شما در هنگام خواب چیست؟ چطور می‌توانید داستان‌های تکراری را تغییر دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ویل مبیت
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم اعظم مهدوی
  سال انتشار ۲۰۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر فرد بلانت
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم