خیلی زرنگی الفی اتکینز

(Listigt, Alfons Åberg!)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

طرد الفی از سوی پسرعموها به خاطر کوچک‌تر بودن، تنها ماندن الفی و پیدا کردن راهکار برای اثبات خود

سال: 1977
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان بر مبنای کوچکی و بزرگی شکل‌گرفته که موضوع مهم جهان کودکی است. بچه‌های بزرگ‌تر الفی را به خاطر کوچک‌تر بودن تحقیر می‌کنند، اما در آخر با ترفندی که الفی در پیش می‌گیرد موردتوجه بقیه قرار می‌گیرد. همین موضوع کوچک‌تر بودن موجب درگیری بین الفی و پسرعموها می‌شود که در جهان کودکی بسیار دیده می‌شود.
  الفی اگرچه حس بدی از طرد شدن پیدا می‌کند اما حل مسئله بلد است و تصمیم می‌گیرد شرایط را به شیوه خودش تغییر دهد. الفی در موقعیت نامساعد خودش را با شرایط منطبق می‌کند و از طرفی بدون توسل به زور و خشونت ابراز وجود می‌کند. مادربزرگ ارتباط گرمی با نوه‌ها دارد و همه آن‌ها از حمایت مادربزرگ برخوردارند.
  گروه همسالان الفی را بازی نمی‌دهند و او را به خاطر کوچک‌تر بودن طرد و تحقیر می‌کنند. الفی تلافی می‌کند و در این تلافی بیشتر به سلامت خودش صدمه می‌زند و همه‌ی شیرینی‌ها را می‌خورد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد ششم از مجموعه داستان‌های الفی اتکینز است. داستان درباره‌ی الفی 5 ساله است که همراه پسرعموهایش مهمان خانه مادربزرگ شده‌اند. پسرعموها بزرگ‌تر از الفی‌اند و او را به بازی راه نمی‌دهند، چون فکر می‌کنند او به خاطر کوچکی هیچ‌چیز نمی‌فهمد. الفی تصمیم می‌گیرد تلافی کند و شرایط را عوض کند. درگیری بین همسالان، تحقیر شدن کودک از سوی همسالان و مفهوم بزرگ‌تر و کوچک‌تر بودن از ویژگی‌های اصلی داستان که در جهان کودکی معنادار است. الفی با خلاقیت خود روشی برای اثبات خود به پسرعموها پیدا می‌کند و مادربزرگ در این ماجرا مهربان و حمایتگر است.
  طرد شدن از طرف دیگر کودکان به دلیل کوچک بودن از موارد خشونت در داستان است. رفتار الفی انتقام‌جویانه‌ است و تلافی می‌کند. کتاب غلط املایی دارد. داستان برای 5 سال به بالا مناسب است.

  چکیده داستان

  الفی 5 سال دارد و پسرعموها 7 و 9 ساله‌اند و الفی را به بازی راه نمی‌دهند. آن‌ها می‌گویند تو کوچکی و هیچ‌چیز نمی‌فهمی؛ اما او تصمیم می‌گیرد شرایط را عوض کند. پسرعموها در خانه مادربزرگ بازهم الفی را بازی نمی‌دهند. الفی در آشپزخانه تنها می‌ماند و همه شیرینی‌ها را می‌خورد و از اینکه کوچک‌تر از بقیه است احساس بدی دارد. بازی پسرعموها که تمام می‌شود سراغ شیرینی‌ها می‌روند و می‌بینند هیچی باقی نمانده. فوراً می‌فهمند که کار الفی بوده. الفی می‌گوید من کوچکم و نمی‌فهمم. پسرعموها عصبانی می‌شوند، ولی مادربزرگ از الفی حمایت می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «خیلی زرنگی الفی اتکینز!» به روایت بخشی از زندگی و دغدغه‌های شخصیت آشنا و دوست‌داشتنی کودکان «الفی» می‌پردازد.
  شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و شیرین بوده و در نمایش حالات، احساسات و کنش‌های موجود در متن موفق هستند. فضاهای تصاویر اگرچه خلوت‌اند اما معرفی خوبی از مکان‌هایی که متن بدان‌ها اشاره‌کرده است، در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. زاویه دیدها و ترکیب‌بندی‌های متنوع و پویا، از نقاط قوت تصاویر کتاب است.
  بااین‌وجود نوعی عدم یکدستی در طراحی و شخصیت‌پردازی‌ها به چشم می‌خورد و برخی شخصیت‌های ترسیم‌شده از کیفیت طراحی و آناتومیِ به‌مراتب ضعیف‌تری برخوردارند.
  تصویرهایی که از نماهای نزدیک کارشده‌اند بهتر و قدرتمندتر بوده و تصاویری که نماهای دورتر را به نمایش گذارده‌اند بیشتر به اسکیس‌هایی با سرعت و بدون دقت می‌مانند. تکنیک کلاژ مورداستفاده در برخی تصاویر علاوه بر آن‌که هنرمندانه و زیبا نیست، بر عدم یکدستی در تکنیکِ تصویرگری اثر نیز دامن زده‌است و از دیگر نقاط منفی اثر شمرده می‌شود. کیفیت تصاویر کلاژ شده پایین است و از وضوح کافی برخوردار نیستند.
  جنس کاغذ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا پسرعموها با الفی بازی نمی‌کردند؟ الفی چه احساسی داشت؟
  – آیا تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که دوستانتان شمارا به بازی راه ندهند؟ آیا تا به حال شده شما کسی را به بازی راه ندهید؟
  – به نظر شما الفی چه راه‌های دیگری برای جلب توجه پسر‌عموها داشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گونیلا بریستروم
  ناشر آفرینش‌گر
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم علی توکلی
  سال انتشار ۱۹۷۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر گونیلا بریستروم
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم