داداش کوچولوی خرابکار!

(Guduule et les bebetes)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری به نام گودون و آزاررساندن برادر کوچکترش به موش موردعلاقه‌ی او، پیداکردن راه حل برای مراقبت از موش و تجربه‌ی داشتن یک حیوان خانگی جدید

سال: 1388
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسائلی که پیرامون حضور یک فرزند کوچک در خانواده اتفاق می‌افتد از مسائل آشنا و متداول خانواده‌هاست. فضای کلی ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همچنین فضای خانواده همراه با مهرورزی و آرامش است. وقتی گودون برای از دست‌دادن موش موردعلاقه‌اش ناراحت است گاستون سعی می‌کند از او دلجویی کند و مادر برای خوشحال‌کردن گودون یک موش جدید می‌خرد.
  گودون مسئولیت‌پذیر و توانمند است. برای نجات آلبرت ایده‌ای به ذهنش می‌رسد و خود آن را عملی می‌کند.
  در انتهای داستان گودون به قرار دادن دو موش در یک قفس واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید: "اگر هر دو موش توی یک قفس باشند ممکن است بچه به دنیا بیاورند".
  مطرح‌شدن این احتمال آن‌هم از سوی پدر، که شاید گربه‌ای که گودون به خانه آورده، موش موردعلاقه‌ی او را خورده است و خواب ترسناک گودون در مورد یک گربه‌ی وحشتناک که قصد خوردن او و آلبرت را دارد، خصوصاً که همراه با تصویر هم هست، می‌تواند برای کودکان زیر پنج سال رعب‌آور باشد. همچنین انداختن ماهی در توالت، و سرنوشت نامعلوم ماهی بعدازاین اتفاق، می‌تواند ترسناک باشد و یا زمینه‌ای برای ماجراجویی‌های این‌چنینی خصوصاً برای کودکان زیر هفت سال ایجاد کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایتگری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. در این داستان گودون یک موش به نام آلبرت دارد. بعد از مدتی گودون صاحب یک بچه‌گربه می‌شود و آلبرت را به برادر کوچکش، گاستون می‌بخشد. اما آلبرت گم می‌شود و گودون با این فکر که بچه‌گربه موش را خورده است، آن را برمی‌گرداند. بعد از چند روز موش دوباره پیدا می‌شود. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده هستند اما توصیفات گودون از همان تصاویر، مفصل و با توجه به جزئیات است. گودون نسبت به نگهداری از حیوان خانگی خودش که یک موش است احساس مسئولیت می‌کند، اما درعین‌حال بیشتر وقت‌ها فراموش می‌کند قفس او را تمیز کند. وقتی می‌بیند برادر کوچک‌ترش باعث آزار و اذیت موش او می‌شود، راه‌حلی پیدا می‌کند. گودون سخاوتمندانه با پول‌های قلکش برای گاستون یک ماهی می‌خرد تا گاستون هم حیوان خانگی خودش را داشته باشد و با آلبرت بازی نکند. در جای دیگری از داستان وقتی از دست بچه‌گربه عصبانی است، از داشتن آن پشیمان می‌شود و خودش گربه را می‌برد و به خانم نانوا پس می‌دهد.
  توصیف بدرفتاری‌های گاستون با حیوانات، مانند انداختن ماهی در توالت، بدون آنکه سرنوشت ماهی مشخص شود و تصور گودون از اینکه گربه‌ای که خودش با اصرار به خانه آورده، موش موردعلاقه‌اش را خورده است و خواب ترسناک گودون از یک گربه‌ی وحشتناک ممکن است برای کودکان زیر هفت سال ترسناک باشد.

  چکیده داستان

  گودون یک موش کوچولو به نام آلبرت دارد که هدیه تولدش بوده و آن را خیلی دوست دارد. برادر کوچک‌ترش، گاستون، هم موش او را دوست دارد اما به بهانه‌ی بازی موش کوچولو را اذیت می‌کند. گودون برای نجات موش، با پول‌های قلک خودش برای گاستون یک ماهی قرمز می‌خرد. گاستون با این فکر که ماهی را به دریا برساند آن را توی توالت می‌اندازد. گودون از این بابت خیلی ناراحت می‌شود و حتی تصمیم می‌گیرد چند روز با گاستون قهر کند. یک روز که گودون برای خرید نان به نانوایی می‌رود خانم نانوا به او پیشنهاد می‌دهد یکی از بچه‌های گربه‌ی آن‌ها را برای خودش بردارد. گودون با خوشحالی به خانه برمی‌گردد تا از پدر و مادرش اجازه بگیرد و بالاخره می‌تواند آن‌ها را راضی کند و بچه‌گربه را به خانه می‌آورد. گودون از داشتن بچه‌گربه خیلی خوشحال است و موش کوچولوی خودش را به گاستون می‌دهد. فردای آن روز موش کوچولو گم می‌شود. گودون همه‌جا را می‌گردد اما خبری از آلبرت نیست. پدر با خنده می‌گوید شاید بچه‌گربه، موش کوچولو را خورده است. گودون از شنیدن این حرف خیلی ناراحت می‌شود و همان شب خواب ترسناکی درباره‌ی یک گربه‌ی وحشتناک می‌بیند و بعد از چند روز بچه‌گربه را به خانم نانوا پس می‌دهد. بالاخره مادر گودون برای او یک موش تازه می‌خرد و همان موقع آلبرت هم دوباره به خانه برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا البته خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای داخلی خانه و فضاهای خارجی مانند فروشگاه، توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما گودون برای نجات موش کوچولو از دست اذیت‌های گاستون چه‌کارهای دیگری می‌توانست انجام بدهد؟
  – فکر می‌کنید وقتی گودون تصور کرد گربه‌ای که او به خانه آورده است آلبرت را خورده چه احساسی داشت؟
  – معنای کلمه «شکنجه‌» را می‌دانید؟ اگر کسی را ببینید که واقعاً در حال شکنجه‌کردن حیوانات باشد چه‌کار می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم مرجان حجازی فر
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم