دارکوب و کرگدن

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

داستان دارکوبی که به‌ اشتباه روی شاخ کرگدن می‌نشیند، کشمکش و سپس دوستی دارکوب و کرگدن، کمک دارکوب برای بیرون کشیدن تراشه‌ی چوب از چشم کرگدن همراه با دوستی و کنجکاوی

نویسنده: فرهاد حسن‌زاده تصویرگر: شیوا ضیایی

دارکوب و کرگدن

6+

داستان دارکوبی که به‌ اشتباه روی شاخ کرگدن می‌نشیند، کشمکش و سپس دوستی دارکوب و کرگدن، کمک دارکوب برای بیرون کشیدن تراشه‌ی چوب از چشم کرگدن همراه با دوستی و کنجکاوی

نویسنده: فرهاد حسن‌زاده

تصویرگر: شیوا ضیایی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
آشنایی دارکوب و کرگدن با پرخاشگری و دعوا آغاز و به یک دوستی تأثیرگذار ختم می‌شود. دارکوب در مورد چرایی پدیده‌های مختلف سؤال‌هایی دارد؛ که برای گروه سنی مخاطب کتاب معنادار است. دارکوب به خاطر جثه‌ی ریز و منقار ظریفی که دارد می‌تواند تکه چوب را از چشم کرگدن که حیوانی بزرگ و قوی است خارج کند؛ هم‌ذات‌پنداری کودکان با دارکوب می‌تواند به تقویت اعتمادبه‌نفس در آن‌ها کمک کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
دارکوب نسبت به محیط پیرامون خود پرسشگر است و برای یافتن پاسخ سؤال‌هایی که دارد به این‌طرف و آن‌طرف پرواز می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
دعوایی بین دارکوب و کرگدن شکل می‌گیرد؛ دارکوب، کرگدن را تهدید می‌کند که او را کور می‌کند و کرگدن برای ترساندن دارکوب می‌گوید که با شاخش شکم حیوانات قوی زیادی را پاره کرده است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دارکوبی است که به‌ اشتباه برای استراحت روی شاخ کرگدن می‌نشیند. این اتفاق درنهایت منجر به دوستی دارکوب و کرگدن می‌شود و دارکوب تکه چوب ریز و تیزی که توی چشم کرگدن رفته است را درمی‌آورد. داستان درباره‌ی دوستی و پرسشگری است. دارکوب از کرگدن می‌پرسد که چرا یک شاخ دارد و چرا شاخش برخلاف سایر حیوانات روی سرش نیست، اما کرگدن که تا آن لحظه به سؤال‌های دارکوب فکر نکرده است؛ پس از آشنایی با او سؤال‌هایی در ذهنش شکل می‌گیرد. در این داستان کرگدن که بزرگ و قوی است با کمک یک دارکوب کوچک از درد و رنج نجات پیدا می‌کند. پرسشگری دارکوب با ویژگی‌های کودکان گروه سنی مخاطب کتاب متناسب است. کودک در این داستان با برخی ویژگی‌های ظاهری کرگدن‌ها آشنا می‌شود. آشنایی و دوستی دارکوب با کرگدن نیز بی‌ارتباط به طبیعت این جانداران نیست و می‌توان در مورد آن با کودکان گفت‌وگو کرد. در جایی از داستان کرگدن می‌گوید که برکه خانه‌ی اوست و عادت دارد یک گوشه بنشیند و به اطراف خیره شود درحالی‌که در تصویر کتاب کرگدن درون آب کشیده شده است. این ویژگی‌های با واقعیت زندگی کرگدن‌ها در طبیعت منطبق نیست. در ابتدای داستان دعوایی بین دارکوب و کرگدن شکل می‌گیرد؛ دارکوب، کرگدن را تهدید می‌کند که او را کور می‌کند و کرگدن برای ترساندن دارکوب می‌گوید که با شاخش شکم حیوانات قوی زیادی را پاره کرده است.

چکیده داستان

دارکوب که از پرواز خسته شده روی شاخ کرگدن می‌نشیند. او که فکر می‌کند کرگدن زیر پای او سبز شده از کرگدن عصبانی می‌شود، اما خیلی زود متوجه می‎‌شود اول خود او بوده که روی شاخ کرگدن نشسته است. برای دارکوب عجیب است که شاخ کرگدن روی بینی و جلوی چشم‌هایش قرار دارد و کلی سوال از کرگدن دارد، اما کرگدن برای سؤال‌های دارکوب پاسخی ندارد. کرگدن عادت دارد به اطراف خیره شود، اما مدتی است که چشمش درد می‌کند. دارکوب از نزدیک به چشم کرگدن نگاه می‌کند و تکه چوب تیز و ریزی را توی چشمش می‌بیند و آن را با منقارش از چشم کرگدن خارج می‌کند. دارکوب که سؤال‌های زیادی دارد و به دنبال پاسخی است، به پرواز خود ادامه می‌دهد. کرگدن حالا هم خیره شدن را دوست دارد و هم سؤال کردن را و دلش می‌خواهد از کسی بپرسد اگر شاخش روی دماغش نبود، آن تکه چوب کوچک چطور از چشمش بیرون می‌آمد.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب پابه‌پای متن اتفاقات داستان را روایت می‌کنند، درحالی‌که به اصل داستان پای‌بند هستند. شخصیت‌‌ها دوست‌داشتنی طراحی ‌شده‌اند و کنش‌ها به‌خوبی احساسات و عواطف آن‌ها را نشان می‌دهد. البته تصاویر نیز خالی از ایراد نیستند، ضعف طراحی در برخی تصاویر دیده‌می‌شود. تنوع ترکیب‌بندی‌ها و زاویه‌دیدها باعث جذابیت تصاویر شده‌است، ولی تصاویر بیش ‌ازحد بزرگ ‌شده‌اند تا جایی که وضوح آن‌ها پایین آمده‌است. در مورد نوشته‌ها نیز سعی شده تا با تنوع در سطرها به زیبایی کتاب افزوده شود، ولی در برخی صفحه‌ها موفق نیستند. فونت متن هم درشت است و فاصله‌ی سطرها به‌خوبی تنظیم ‌نشده که باعث نازیبایی و شلوغی صفحه‌ها شده‌است؛ با این‌وجود تصاویر کتاب با رنگ‌آمیزی‌های شاد، در کنار داستان آموزنده‌ی آن اثری سرگرم‌کننده را برای کودکان به وجود آورده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما درباره‌ی کرگدن‌ها و سبک زندگی‌شان چه می‌دانید؟ شما چه سؤال‌هایی درباره‌ی دنیای پیرامون خود دارید؟ تابه‌حال چه روش‌هایی را برای پیدا کردن جواب سؤال‌هایتان امتحان کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده فرهاد حسن‌زاده
ناشر به نشر
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر شیوا ضیایی
عرض کتاب 23
طول کتاب 22
نوع جلد نرم