داستان‌های ارواح و اشباح

(Top ten ghost stories )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

14+

بازنویسی ده قصه‌ی برتر در مورد ارواح و اشباح، آشنایی با ادبیات ماورالطبیعه، ادبیات ارواح و اشباح و حواشی خرافی و غیر خرافی آن

نویسنده: مایکل کاکس تصویرگر: مایکل تیکنر

داستان‌های ارواح و اشباح

(Top ten ghost stories )
14+

بازنویسی ده قصه‌ی برتر در مورد ارواح و اشباح، آشنایی با ادبیات ماورالطبیعه، ادبیات ارواح و اشباح و حواشی خرافی و غیر خرافی آن

نویسنده: مایکل کاکس

تصویرگر: مایکل تیکنر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در داستان‌های این کتاب شخصیت‌ اصلی کودک یا نوجوان دیده نمی‌شود. شخصیت اصلی اغلب داستان‌ها ارواح و اشباح هستند. زبان و لحن کتاب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی را مخاطب قرار داده است و اطلاعاتی که درزمینه‌ی این ژانر ادبی در کتاب داده‌شده است، برای نوجوانان نوشته‌شده است. طنز و شوخی‌هایی که لابه‌لای داستان‌ها و پرونده‌ی داستان‌ها دیده می‌شود و مثال‌هایی که در برخی داستان‌ها آورده شده است، در فضای نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قرار می‌گیرد و برای اغلب آن‌ها قابل‌درک خواهد بود و مواردی که برای سنین آن‌ها تا حدودی مناسب به نظر نمی‌رسد در داستان‌ها دیده نمی‌شود
محتوای آموزشی
این کتاب مجموعه‌ی کاملی درزمینه‌ی ادبیات ارواح و اشباح است. مخاطب کتاب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی است. علاوه بر آشنایی با ده قصه از برترین قصه‌های ادبیات ارواح و اشباح، مخاطب یاد می‌گیرد که برای نوشتن در این ژانر ادبی از چه ابزارها و مواد فکری و ایده‌ای می‌تواند استفاده کند. همچنین اطلاعاتی در مورد داستان‌های دیگر شبیه به داستانی که بازنویسی شده است، اعتقاداتی مردم دیگر کشورها در مورد ارواح، ارواح ترسناک معروفی که در کشورهای دیگر به نام‌های مختلف می‌نامند، در کشورهای مختلف به هرکدام از این ارواح چه چیزهایی را نسبت می‌دهند و بسیاری اطلاعات دیگر در مورد خرافی بودن یا نبودن و همچنین دلایل علمی برخی اعتقادات اشتباه و گیج‌کننده به مخاطب می‌دهد.
الگوی شخصیتی
شیوه‌ی بازنویسی و نگاهی که نویسنده به مخاطب می‌دهد و مخاطب را در موقعیت قضاوت و فکر کردن قرار می‌دهد، باعث تقویت تخیل می‌شود. همچنین این موضوع باعث ایجاد حس مسئولیت برای فکر و اندیشه‌ در نوجوانان خواهد شد.
محتوای بومی و فرهنگی
به برخی باور‌های عامیانه‌ی فرهنگ‌های مختلف جهان که منجر به ساخت داستان‌های این مجموعه شده است اشاره‌هایی شده است.
ترس و خشونت
با توجه به این‌که همه‌ی داستان‌های این کتاب در مورد ارواح و اشباح هستند، برخی از داستان‌ها می‌تواند باعث ترس و دلهر‌ه‌ی مخاطب شود.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
بیشتر این داستان‌ها برای مخاطب بزرگسال نوشته شده‌اند و نوجوانان بالای ۱۴ سال می‌توانند از آن استفاده کنند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی ارواح و اشباح است که ده قصه‌ی برتر از این شکل ادبی به شیوه‌ای جدید بازنویسی شده است. در بازنویسی داستان‌ها پیرنگ داستان‌ها عوض نشده‌اند، فقط به شکلی امروزی و با استفاده از مسائلی که در روزگار کنونی برای نوجوانان بیشتر قابل‌درک است، بازنویسی شده‌اند. هرکدام از داستان‌ها پرونده‌ای مخصوص به خود را دارند که در این پرونده‌ها نویسنده به مطالب جالب و قابل‌توجهی در مورد این شکل ادبی اشاره‌کرده است. مطالبی که به‌تناسب هر داستان لابه‌لای متن داستان نوشته‌شده است، اطلاعاتی در مورد خرافی بودن و این‌که چرا این داستان‌ها با این سبک نوشته می‌شده‌اند نیز از جمله اطلاعات تکمیلی هر داستان است. مخاطب این کتاب با مجموعه‌ی کاملی در زمینه‌ی ادبیات ارواح و اشباح روبه‌رو می‌شود که می‌تواند پاسخ سؤال‌های بسیاری را به نوجوانان گروه سنی پیشنهادی بدهد. ابتدای هر داستان نیز اطلاعات مختصری در مورد نویسنده‌ی داستان وجود دارد که برای آشنایی مخاطب قابل‌توجه خواهد بود. لحن و زبان متن کتاب برای اغلب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک است و زبان طنزی که نویسنده از آن استفاده کرده، فضای کتاب را صمیمانه و لطیف کرده است. نویسنده‌ی کتاب بدون این‌که لحنی نصیحتی یا کسل‌کننده به خود بگیرد، انتقاداتی از خرافی بودن برخی اعتقادات و حرف‌ها کرده است و به شیوه‌ای زیرکانه قضاوت را به خواننده واگذار کرده است. این موضوع می‌تواند شروع نگاه نقادانه به داستان‌ها و متن‌ها برای نوجوانان مخاطب کتاب باشد. همچنین لابه‌لای داستان‌ها و در پایان کتاب مطالبی در مورد این‌که چطور می‌شود چنین داستان‌هایی نوشت و ایده‌های این شکل داستانی چطور به ذهن نویسندگانش می‌رسد، نوشته‌شده است که برای نوجوانانی که علاقه به نوشتن داستان دارند، می‌تواند مفید باشد. داستان‌های این کتاب ممکن است برای برخی نوجوانان گروه سنی پیشنهادی که روحیه‌ی حساس‌تری دارند، ترسناک باشد.

چکیده داستان

این کتاب مجموعه‌ی ده داستان برتر با محوریت ارواح و اشباح است. در ابتدای هر داستان توضیح مختصری در مورد نویسنده‌ی داستان آمده است و بعد از آن داستان به شیوه‌ای جدید و با روایتی نو بازنویسی شده است. پس از روایت داستان، پرونده‌ی مربوط به داستان آورده شده که به نوعی بررسی داستان است و در هر پرونده‌ متناسب با داستان به ارائه‌ی مطالبی پرداخته ‌شده است. در انتهای کتاب مطلبی کوتاه آورده شده که خطاب به خواننده‌ای است که حالا دیگر می‌تواند داستان ارواح خودش را بنویسد. کتاب با واژه‌نامه‌ای انگلیسی پایان می‌گیرد. داستان‌ها به ترتیب از دهمین داستان نوشته‌شده است. ۱۰- چطور اتفاق افتاد؟، ۹- پیچ، ۸- در جاده‌ برایتون، ۷- سه سوت کنارتم، رفیق، ۶- مرده‌دزدان، ۵- هورلا، ۴- جمجمه‌ای که جیغ می‌کشید، ۳- کمانگیرها، ۲- چگونه ترس از تالار دراز رخت بربست و ۱- پست شبانه.

کیفیت تصویر

تصاویر جذاب این کتاب مصور با نگاهی خلاقانه به برخی از اتفاقات مهیج، داستان‌ را به تصویر می‌کشند و در کنار متن فضایی کمیک را در کتاب خلق می‌کنند. تصویرگر با قرار‌دادن تصاویر و مطالبی طنز، مستقل از متن به درک بهتر داستان کمک می‌کند. در برخی قسمت‌های کتاب نیز در چند صفحه‌ی متوالی همانند کتاب‌های کمیک استریپ، قسمتی از داستان را روایت می‌کند. تصویرگر در خلق شخصیت‌ها به متن وفادار بوده و به پوشش‌های مختلف هر دوره‌ی تاریخی توجه داشته است و با رعایت کنتراست و استفاده‌ی درست از تیرگی‌ها و روشنی‌ها، در تشخیص راحت جزئیات به بیننده کمک می‌کند. سبک طراحی‌ها و هاشور زدن‌ها، حال و هوای کتاب‌های کلاسیک را به اثر داده‌اند و از این‌جهت متناسب با فضای متن هستند. رعایت زوایای خاص و نورپردازی‌های اکسپرسیو و چهره‌های پرهیجان نیز هم‌راستا با فضای وحشت‌آور کتاب ساخته‌شده‌اند. متن و تصاویر در این کتاب به کمک هم اثری موفق و طنز را برای نوجوانان خلق کرده‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید زندگی انسان‌ها چه تاثیری روی خلاقیت آن‌ها در ساخت این ژآنر داستانی داشته است؟ - به نظر شما جالب‌ترین نکته درباره‌ی ساخت داستان‌های ارواح و اشباخ چیست؟ - آیا امکان نوشتن داستان‌های این چنین در زمان ما وجود دارد؟ این داستان‌ها چه تفاوت‌هایی با داستان‌های قدیمی خواهند داشت؟

مشخصات کتاب
نویسنده مایکل کاکس
ناشر نشر پیدایش
تعداد صفحات 236
نام مترجم آرزو احمی
سال انتشار 2001
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر مایکل تیکنر
عرض کتاب 14
طول کتاب 20
نوع جلد نرم