داستان‌های ترسناک

(Top ten horror stories )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

14+

مجموعه‌ی ده داستان ترسناک معروف، آشنایی با ژانر وحشت در ادبیات

نویسنده: مایکل کاکس تصویرگر: مایکل تیکنر

داستان‌های ترسناک

(Top ten horror stories )
14+

مجموعه‌ی ده داستان ترسناک معروف، آشنایی با ژانر وحشت در ادبیات

نویسنده: مایکل کاکس

تصویرگر: مایکل تیکنر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این کتاب که مجموعه‌ی ده قصه‌ی برتر ادبیات وحشت است، شخصیت‌های اصلی کودک یا نوجوان وجود ندارد. زبان و لحن کتاب برای اغلب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم به نظر می‌رسد. در حقیقت مخاطب این اطلاعات نوجوانان هستند. هیجان‌خواهی و علاقه به داستان‌های پر رمز و راز و ترسناک در جهان نوجوانان دیده می‌شود و هیجان داستان‌های ترسناک می‌تواند از لحاظ احساسات دوران نوجوانی برایشان معنی‌دار باشد .همچنین نویسنده داستان‌ها را به شیوه‌ای طنزآمیز روایت می‌کند تا هم موضوعات ترسناک تلطیف شوند و هم مانع مواجهه با محتوای نامناسب با سن نوجوانان می‌شود. تصاویر کم همراه با نوشته‌های امروزی و طنز مورد علاقه‌ی نوجوانان به روان شدن و درک هرچه بهتر داستان‌ها کمک می‌کند.
محتوای آموزشی
خوانندگان این کتاب با مجموعه‌ی کاملی از اطلاعات مفصل از داستان‌های برتر ادبیات وحشت آشنا می‌شوند. چند فیلم و کتاب لابه‌لای داستان‌ها به خواننده معرفی می‌شود. دلایل علمی لازم بودن احساس ترس در انسان، و دلایل علمی ایجاد برخی خرافه‌ها در چند قرن پیش نیز از دیگر موضوعاتی است که خواننده‌ی این کتاب خواهد آموخت. همچنین این کتاب به شکلی غیرمستقیم توصیه‌هایی برای کسانی که می‌خواهند در این ژانر ادبی بنویسند، نوشته‌شده است که جنبه‌ی آموزشی دارد. آشنایی با قرون وسطی در تاریخ اروپا و مواردی چون آشنایی با موضوع دادگاه‌های تفتیش عقاید از دیگر موارد آموزشی داستان است.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
به برخی باور‌های عامیانه‌ی فرهنگ‌های مختلف جهان که منجر به ساخت داستان‌های این مجموعه شده است اشاره‌هایی شده است.
ترس و خشونت
داستان‌ها همه درونمایه‌ها و پیرنگ‌هایی در ارتباط با عناصر وحشت دارند و به قصد ترساندن نوشته شده‌اند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
بیشتر داستان‌های روایت شده در این جلد برگرفته از ادبیات کلاسیک جهان برای بزرگسالان است.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب مجموعه‌ی ده قصه‌ی برتر در ژانر وحشت است که به شکلی جدید بازنویسی شده‌اند. بااینکه داستان‌های این مجموعه به شکلی جدید بازنویسی شده‌اند، اما نویسنده به اصل داستان وفادار مانده است و تغییرات اصلی در پیرنگ آن به‌وجود نیاورده است. داستان‌ها به شیوه‌ای خلاقانه، با استفاده از ابزارهایی که در روزگار کنونی می‌تواند برای نوجوانان جذاب باشد، بازنویسی شده‌اند؛ ابزارهایی مانند برنامه‌های تلویزیونی، مشاوران مجله‌های زرد و غیره . همچنین‌، خواننده‌ی تیزبین و نکته‌سنج در لابه‌لای متن داستان‌ها می‌تواند انتقاداتی ارزشمند نسبت به بسیاری مسائل را ببیند و بخواند. در پرونده‌های پایان هر داستان، نویسنده مناسب با موضوع و حال و هوای داستان، به مسائلی ازجمله دلیل محبوبیت داستان‌های ترسناک در گذشته، یا این‌که ترسیدن چه کمکی به انسان‌ها می‌کند، معانی فوبیا و ترس و اینکه چرا در دوره‌هایی از تاریخ انسان‌ها از چیزهای ناشناخته، می‌ترسیدند و چطور از ترس‌هایشان افسانه‌ می‌ساختند. با‌ اینکه در این کتاب داستان‌های ترسناک به طور کامل روایت می‌شود، اما گفتار و لحن متن‌ها حاوی طنز است و با حال و هوایی صمیمانه نوشته‌شده‌اند. حجم زیاد اطلاعات کتاب و شیو‌ه‌ی طبقه‌بندی موجود، کتاب را شبیه به دائرة‌المعارف ادبیات وحشت کرده است. نوجوانان با خواندن دقیق این کتاب می‌توانند از مهم‌ترین بخش‌ها و شخصیت‌های این ژانر ادبی اطلاعات کسب کنند. شوخی‌هایی که در حواشی هر داستان به چشم می‌خورد، فضای داستان‌ها را لطیف می‌کند و اجازه می‌دهد درعین‌حال که خواننده روایتی وحشتناک را می‌خواند، بتواند نسبت به آن دیدی عمیقی داشته باشد. انتقاداتی در قالب طنز و در لایه‌های زیرین متن داستان‌ها وجود دارد که از عناصر دنیای معاصر ما الهام گرفته‌اند و به جذاب‌شدن داستان‌ها کمک می‌کنند؛ سطحی بودن برنامه‌های پرببینده‌ی تلویزیونی و مشاوران مجله‌های زرد از این نمونه‌ها هستند. توضیحاتی درباره‌ی خرافات و باورهای غلط از روی ناآگاهی از سازوکارهای علمی جهان نیز در این کتاب آمده است. می‌توان این کتاب را مجموعه‌ی داستانی همراه با نقدی عمیق دانست که می‌تواند نوجوانان را در زمینه‌ی آشنایی با ژانر وحشت روشن و آگاه کند. از این کتاب می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های ادبیات مدارس استفاده کرد. با توجه به این‌که این کتاب مجموعه‌ی داستان‌های برتر ادبیات وحشت است، موضوعات و شخصیت‌های آن اغلب کودک یا نوجوان نیستند و مخاطب این داستان‌ها در گذشته‌ها هم بزرگسالان‌ بوده‌اند. ممکن است برخی موقعیت‌هایی که در کتاب به آن‌ها اشاره می‌شود برای برخی نوجوانان گروه سنی پیشنهادی که از روحیه‌ای حساس برخوردارند، ترسناک و دلهره‌آور باشد. نوجوانان بالای ۱۴ سال می‌توانند از این کتاب به تنهایی استفاده کنند.

چکیده داستان

این کتاب مجموعه‌ی ده داستان برتر ادبیات وحشت است که از شماره‌ی ده شروع می‌شود و با داستان شماره‌ی یک که داستان دراکولا است تمام می‌شود. هر داستان مقدمه‌ای دارد که در آن اطلاعات نویسنده‌ی داستان و تاریخ نگارش داستان آمده است. پس از مقدمه، هر داستان با ساختاری نوشته‌شده است که با داستان قبل متفاوت است؛ یکی به شکل نمایشنامه است، یکی به شکل نامه است، یکی به شکل یادداشت‌های روز‌نگار و ... . بعد از هر داستان‌، پرونده‌هایی برای هر داستان نوشته‌شده است که بسته به موضوع اصلی داستان توضیحاتی درباره‌ی آن داده می‌شود. داستان‌ها به ترتیب از ده ؛ سگ باسکرویل، نه؛ کاپیتان قاتل، هشت؛ وقتی زامبی‌ها آمدند، هفت؛ پنجه‌ی میمون، شش؛ گودال و آونگ، پنج؛ من گرگینه‌ای نوجوان بودم، چهار؛ دکتر جکیل و آقای هاید، سه؛ فرانکشتاین، دو؛ موجود وحشتناک دانویچ، یک؛ دراکولا. پس‌ازاین داستان‌ها ، بخشی به نام گفتار پایانی نوشته‌شده است که در آن در مورد این ژانر ادبی توضیحاتی داده‌شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر جالب این کتاب مصور، اتفاقات داستان را به شیوه‌ی طنز روایت می‌کنند و در پاره‌ای از قسمت‌ها، روایت ناگفته‌های متن را نیز برعهده می‌گیرند و با آوردن تصاویر و گفته‌هایی طنزآمیز مخاطب را در حس و حال داستان فرو می‌برند. نوع طراحی‌ها و هاشورها با سبک متن و شخصیت‌های داستان‌ها هماهنگ است. تبحر تصویرگر درزمینه خلق تصاویر کمیک نیز باعث شده تا کنش‌ها کاملاً قابل‌درک باشند. کنتراست مناسب و چیده شدن تیرگی و روشنی‌ها در کنار هم به‌گونه ای است که اتفاقات داستان در تصاویر به‌راحتی قابل‌ تشخیص است. استفاده از زاویه‌دیدها و نورپردازی‌های اکسپرسیو به جذابیت و تأثیرگذاری تصاویر افزوده و با سبک متن هماهنگ است. متن و تصاویر در کنار هم توانسته‌اند کتابی مهیج و طنز را برای نوجوانان خلق کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چه موجوداتی از همه ترسناک‌ترند، آن‌ها که قیافه‌های عجیب‌وغریب و جثه‌ی بزرگی دارند، یا آن‌ها که ظاهری عادی ولی رفتاری عجیب‌وغریب دارند؟ - اگر شما می‌خواستید داستان وحشتناکی بنویسید آن را در چه زمان و مکانی طراحی می‌کردید؟ - به نظر شما علاقه‌ی انسان‌ها به شنیدن داستان‌های وحشتناک از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده مایکل کاکس
ناشر نشر پیدایش
تعداد صفحات 232
نام مترجم آرزو احمی
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر مایکل تیکنر
عرض کتاب 14
طول کتاب 20
نوع جلد نرم