دانستنی‌های علمی برای کودکان

(usborne pocket science)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

جموعه‌ی ۱۲ جلدی شامل مطالب آموزشی و آزمایش‌های علمی ساده

سال: 2001
  بررس: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کتاب‌های این مجموعه می‌توانند به سؤالات کودکان در مورد دنیای پیرامون پاسخ دهند و آن‌ها را به کنجکاوی و پرسش‌گری بیشتر ترغیب ‌کنند. آزمایش‌های علمی ساده‌ای که در برخی جلدهای این مجموعه گنجانده‌شده، کودکان را سرگرم کرده و آن‌ها را به کشف دنیای پیرامون خود دعوت می‌کند. محتوای کتاب‌های این مجموعه هم‌راستا با آموزش‌های مدرسه است.
  کتاب‌های این مجموعه، کتاب‌های علمی و آموزشی هستند که اطلاعاتی متناسب با گروه سنی مخاطبان خود، در مورد موضوع کتاب ارائه می‌دهند. آموزش‌ها متناسب با کتاب‌های درسی در سال‌های ابتدایی دبستان هستند و بنابراین این کتاب‌ها می‌توانند مورداستفاده‌ی مربیان و والدین هم قرار بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی دانستنی‌های علمی برای کودکان، یک مجموعه‌ی علمی آموزشی ۱۲ جلدی است. ۸ جلد از این مجموعه به موضوع بدن انسان، میکروب‌ها، گیاهان، پرنده‌ها، حشرات و تفکیک زباله اختصاص دارد و در ۴ جلد پایانی به کمک طراحی آزمایش‌های علمی ساده به معرفی ویژگی‌های مختلف آب، هوا، نور و آهنربا پرداخته است. در لابه‌لای مطالب کتاب‌ها، دانستنی‌های کوتاهی گنجانده‌ شده که می‌تواند برای کودکان جذاب باشد. اطلاعات مختصر و کاربردی و استفاده از مثال‌های متنوع که با تصاویر متعدد همراه شده‌اند، دنبال‌کردن مطالب را آسان کرده و بر جذابیت کتاب می‌افزاید. طراحی فعالیت‌های ساده و آزمایش‌های علمی با وسایل در دسترس که با مطالب علمی در این کتاب‌ها درهم‌ آمیخته‌اند؛ باعث می‌شود که کودکان در فرآیند یادگیری کنشگر باشند. محتوای کتاب‌های این مجموعه هم‌راستا با آموزش‌های مدرسه است و مثال‌ها بیشتر از زندگی روزمره الهام گرفته‌شده‌اند. کتاب ضمن پاسخ دادن به سؤالات متداول کودکان، آن‌ها را به پرسش‌گری ترغیب می‌کند.
  این مجموعه هم به‌صورت ۱۲ جلد جداگانه و هم در قالب مجموعه به چاپ رسیده‌اند که در هر دو شکل قطع نامناسبی دارند و تجمع تصاویر و فونت ریز نوشته‌‌ها خوانش کتاب را برای نوسوادان دشوار می‌کند و از جذابیت آن می‌کاهد.

  چکیده داستان

  کتاب علمی آموزشی با ۱۲ موضوع مختلف که هر جلد همراه با توضیحاتی ساده درباره‌ی موضوع کتاب و آزمایش‌هایی برای درک بهتر مفاهیم است:
  ۱.درون بدن شما چه چیزی است؟
  ۲. چرا بیمار می‌شویم؟
  ۳. چرا غذا می‌خوریم؟
  ۴. چرا مردم با هم فرق دارند؟
  ۵. گیاهان چگونه رشد می‌کنند؟
  ۶. پرنده چگونه پرواز می‌کند؟
  ۷. زنبور چگونه عسل می‌سازد؟
  ۸. زباله‌ها به کجا می‌روند؟
  ۹. آزمایش‌های علمی با آب
  ۱۰. آزمایش‌های علمی با هوا
  ۱۱. آزمایش‌های علمی با نور و آینه‌ها
  ۱۲. آزمایش‌های علمی با آهنربا

  کیفیت

  در طراحی تصاویر این کتاب از سبک واقع‌گرا استفاده شده و به همین جهت تصاویر در جهت اهداف آموزشی کتاب به فهم بهتر مطالب کمک می‌کنند. البته شخصیت‌ها کارتونی طراحی شده‌اند و با تصاویر واقع‌گرای کتاب هماهنگی ندارند.
  اجرای تکنیک ظریف است و متناسب با سبک طراحی‌ها، به خوبی به جزئیات پرداخته شده است. گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب شلوغ است؛ چیدمان تصاویر و متن، خصوصاً که کتاب در قطع نامناسبی به چاپ رسیده، به گونه‌ای است که در برخی صفحات ممکن است تمرکز خواننده را تحت تأثیر قرار بدهد. طراحی جلد کتاب‌های این مجموعه ضعیف است و میان طراحی جلد و تصاویر داخلی کتاب همخوانی و تناسب وجود ندارد. نوع فونت، جنس کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا مردم با هم فرق دارند؟ (جلد چهارم)
  فکر می‌کنید هرکدام از ویژگی‌های هوا چه فوایدی برای زندگی موجودات زنده دارد؟ (جلد دهم)
  شما به دانستن در مورد چه موضوعی علاقه دارید که در این مجموعه به آن پرداخته نشده است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جمعی از نویسندگان
  ناشر کتاب‌‌های بنفشه (واحد کودک و خردسال موسسه انتشارات قدیانی)
  تعداد صفحات ۲۶
  نام مترجم امیر صالحی طالقانی، رضوان دزفولی
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۵
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم