داگلی بغلی و خواب پرماجرا

(Hugless Douglas And Big Sleep)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بیرون خوابیدن داگلی بغلی برای یک شب، همراه با تجربه دور بودن از خانه و دوست‌یابی

سال: 2012
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مستقل شدن و دور ماندن از خانه، از تجربیات پر‌رنگ جهان‌کودکی است که کودکان پنج سال به بالا با رفتن به مهد و مدرسه آن را تجربه می‌کنند. این تجربه گاهی همراه با احساس تنهایی و ترس از رها ماندن خواهد بود. گم‌شدن داگلی می‌تواند نمادی از ترس‌های کودک در مواجه با دنیای بیرون باشد، اما حضور گوسفندان و مهربانی خرگوش، برای کودکان تجربه‌ای از حمایت شدن و احساس تعلق است و برای آنان امیدوار کننده خواهد بود.
  داگلی بغلی برای رفتن به خانه خرگوش راه را گم می‌کند، اما این اتفاق باعث می‌شود با گوسفندها آشنا شود و تجربه موفقی از دوستی و حمایت شدن را تجربه کند. تجربه‌ی ارتباط موثر با دیگران بر پایه همدلی، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است. خرگوش با قرار گرفتن در نقش صاحب‌خانه و با تلاش برای بزرگ‌تر کردن خانه‌اش تا همه دوستان خود را در آن جای دهد و هم‌چنین خواندن قصه‌ای برای قبل از خواب داگلی و گوسفندها، نقش والد را می‌پذیرد و الگویی از والدی صمیمی را در ذهن کودک ایجاد می‌کند.
  کودکان با خواندن داستان علاوه بر آشنایی با حیواناتی چون خرس، گوسفند، جغد و خرگوش با محل زندگی آنان و نحوه درست کردن خانه‌شان آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «داگلی بغلی» است. داستان درباره‌ی خرسی به نام داگلی است. داگلی قرار است شب به خانه خرگوش برود، اما در راه اتفاقاتی برای داگلی رخ می‌دهد. او با چند گوسفند دوست می‌شود و همه با هم به خانه خرگوش می‌روند. در خانه خرگوش، برای همه آن‌ها جا نیست، اما در نهایت داگلی و دوستانش زیر درخت کنار هم می‌نشینند و خرگوش برای‌شان قصه‌ی قبل از خواب می‌خواند. در این اولین تجربه‌ی دور بودن از خانه، داگلی راه خانه‌ی خرگوش را گم می‌کند، اما این اتفاق سبب می‌شود دوستان جدیدی پیدا کند و آن‌ها او را برای رسیدن به خانه خرگوش یاری می‌کنند. موضوع داستان درباره‌ی دوستی و دوست‌یابی و تجربه دور ماندن از خانه است. کودکان با خواندن داستان، مستقل بودن و دور بودن از خانه را تجربه می‌کنند که همراه با برقراری ارتباط موثر و موفق با دیگران است. این تجربه که احساس همدلی و مهربانی را در دل خود دارد، برای کودکان نویدبخش و همراه با تجربه حس پیروزی است. داستان داگلی بغلی و خواب پرماجرا، برای کودکان پنج سال به بالا پیشنهاد می‌شود. بهتر است خواندن کتاب همراه با حضور بزرگ‌ترها باشد تا امکان گفت‌وگو درباره‌ی داستان و تجربه‌ی داگلی با کودک وجود داشته باشد.

  چکیده داستان

  داگلی بغلی قرار است شب را در خانه خرگوش بماند، اما راه خانه خرگوش را گم می‌کند. داگلی از بلندترین درخت بالا می‌رود تا مسیرش را پیدا کند، ولی درختی که داگلی انتخاب کرده خیلی نرم است و او روی چند گوسفند می‌افتد. گوسفندها راه خانه خرگوش را بلدند و همگی با هم به خانه خرگوش می‌روند. خانه خرگوش برای همه جا ندارد، بنابراین در حالی که زیر درخت نشسته‎‌اند و خرگوش برای آنان قصه قبل از خواب تعریف می‌کند، به خواب می‌روند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  “داگلی” خرس کوچکی است که داستان‌های متفاوتی می‌آفریند. تصاویر این کتاب در کنار متن آن به آموزش مفاهیم و مهارت‌های لازم در زندگی فردی و اجتماعی کودکان می‌پردازند.
  از آنجایی‌که نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است به‌خوبی می‌توان نکات ناگفته‌ی متن را در تصاویر مشاهده کرد.
  تصاویر لحن جذاب و طنزآمیزی دارند که باعث ایجاد حس شادی در کودک می‌شوند. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و دل‌نشین هستند و از طراحی درست و یکدستی در طول داستان برخوردارند. کنش‌های رفتاری آن‌ها نیز در تمامی پلان‌ها متناسب با اتفاقات رخ‌داده در متن صورت گرفته‌است. حرکت در تصاویر به‌درستی نشان داده‌شده است.
  تکنیک بامهارت اجرا شده‌است اما به‌واسطه‌ی چاپ نه‌چندان مناسب، رنگ‌ها اندکی تیره به نظر می‌رسند.
  همچنین می‌توان به گرافیک نه‌چندان قوی و تغییر در اندازه و نوع چیدمان متن در بعضی صفحه‌ها اشاره کرد، هرچند این امر به‌منظور تأکید بیشتر در بعضی جملات صورت گرفته اما منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها و حس سردرگمی مخاطب در بعضی فریم‌ها شده است. در ضمن در بعضی صفحه‌ها به علت نزدیک بودن چیدمان متن به لبه‌ی کتاب، قسمتی از آن به‌دلیل برش و صحافی از بین رفته است.
  در صفحه‌ی آخر کتاب تصویرگر با استفاده از شخصیت‌های موجود در داستان، به انواع وسایل موردنیاز هر شخص برای آنکه در خانه‌ی دیگری بخوابد، نگاهی شوخ‌طبعانه داشته‌است که برای مخاطب جالب و جذاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – اگر بخواهید به خانه کسی بروید چه وسایلی همراه خود می‌برید؟
  – آیا شما هم علاقه دارید قبل از خواب داستان گوش کنید؟ داستان مورد علاقه‌تان کدام است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دیوید ملینگ
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم نسرین ابراهیمی‌لویه
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر دیوید ملینگ
  عرض کتاب ۲۵
  نوع جلد نرم