دایره کوچک آرام: داستانی درباره‌ی یوگا و حس تمرکز

(A little calm spot)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دایره‌ی سبز آرامش، معرفی یوگا با سه قدم اصلی تمرکز، تحرک و تنفس همراه با شناخت احساسات و مدیریت آن‌ها

سال: 1400
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دایره‌ی کوچک سبز، آرامش و امنیت خاطر را با کمک یوگا به کودکان می‌آموزد. تجربه‌ی اعتمادبه‌نفس، احساس توانایی و ماجراجویی برای کودکان معنادار است. استفاده از قدرت خیال‌پردازی در حین انجام حرکات یوگا به کودکان کمک می‌کند بهتر و سریع‌تر حرکات را بیاموزند.
  دایره‌ی سبز با معرفی یوگا کودکان را تشویق می‌کند تا مسائل خود را با تمرکز، مدیریت کنند. با انجام هر حرکت کتاب توانایی‌های مختلفی مانند ابراز وجود، اعتمادبه‌نفس، مدیریت احساسات، خودآگاهی، تفکر مثبت و تفکر خلاق را معرفی می‌کند. همچنین برقراری ارتباط و دوستی از مفاهیم پررنگ در کتاب است.
  دایره‌ی سبز، یوگا را به کودکان معرفی می‌کند و مهارت‌های مهم در این ورزش مانند؛ تحرک، تمرکز و تنفس را به آن‌ها می‌آموزد. در دل هریک از مهارت‌ها کودکان با تعدادی از حرکات یوگا که از حیوانات الهام گرفته‌شده آشنا می‌شوند، بر روی ذهن و گفتار خود تمرکز و تنفس شکمی را امتحان می‌کنند. در کتاب مهارت حل مسئله و مدیریت احساسات پررنگ است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دایره‌ای سبز رنگ است که خود را دایره‌ی آرامش معرفی می‌کند. این دایره راز بزرگ شدن خود را انجام حرکات یوگا برای کنترل احساسات می‌داند. او یوگا را به کودکان معرفی می‌کند، فعالیت‌های اصلی در این ورزش را انجام می‌دهد و برای هرکدام مثال‌های متعددی میزند. کودکان بامطالعه‌ی کتاب با سه قدم اصلی یوگا یعنی؛ تنفس، تحرک و تمرکز آشنا می‌شوند. در قدم اول تنفس شکمی را می‌آموزند، در قدم دوم با حرکات مختلف یوگا آشنا می‌شوند و در قدم سوم مدیریت احساسات و تفکرات برای آن‌ها شفاف می‌شود. همچنین در داستان از عملکرد مغز در موقعیت‌های مختلف صحبت می‌شود.

  چکیده داستان

  آرامش یک دایره‌ی سبز بامزه است که همه به آن نیاز دارند. این دایره در داستان به معرفی یوگا می‌پردازد. او بیان می‌کند که یوگا چیست، چه احساساتی را در ما تقویت و چه احساساتی را از بین می‌برد. با انجام یوگا دایره‌ی سبز بزرگ و بزرگ‌تر و آرامش درونی ما بیشتر می‌شود. او سه قدم اصلی یوگا یعنی؛ تنفس، تمرکز و حرکت کردن را معرفی کرده و هرکدام را با ذکر مثال‌های متعدد برای کودکان توصیف می‌کند. دایره‌ی سبز از اهمیت شناخت احساسات سخن می‌گوید، حرکات مختلف یوگا را آموزش می‌دهد و مخاطب را برای مقابله با شرایط دشوار آماده می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  مجموعه داستان‌های دایره‌ی کوچک را تصاویری ساده با شخصیت‌پردازی‌های دوست‌داشتنی همراهی می‌کنند. تصویرگر به احساسات مختلف جان بخشیده است و با انتخاب یک دایره به‌عنوان شخصیت اصلی درک مفاهیم را برای خواننده ساده کرده است. رنگ هر شخصیت متناسب با نوع احساسش انتخاب‌شده است. برای خشم و عصبانیت رنگ‌های تیره و برای آرامش از رنگ سبز استفاده‌شده است. آناتومی‌های انسانی ساده و با جزئیات کم ترسیم‌شده‌اند. رنگ‌ها نقش زیادی در این مجموعه داستان دارند و جذاب و درخشانند. فضاسازی داستان با تکنیک آبرنگ انجام‌شده است و فضای کتاب را از حالت تکراری خارج کرده‌اند. تمامی عناصر با خطوطی مشکی دورگیری شده‌اند. فونت‌ها در کتاب یکسان‌اند اما در موقعیت‌های مهم با بزرگنمایی تمرکز بر روی متن بیشتر شده است. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی مناسب است.
  امتیاز 4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از حرکات یوگا برای شما جذاب‌تر است؟ صدای هر حیوان را در حین انجام حرکات تقلید کنید.
  راهکار شما برای کنترل خشم و ناراحتی چیست؟
  به جز یوگا چه راه دیگری برای بزرگ شدن دایره‌ی آرامش می‌شناسید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دایان آلبر
  ناشر نشر آب
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم وحید توکل صدیقی
  شماره جلد ۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر دایان آلبر
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم