دایناسور جدید جورج

(George's new dinosaur)
thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خراب شدن اسباب‌بازی قدیمی جورج، تلاش والدین برای راضی کردن او همراه با خرید اسباب‌بازی جدید همراه با رضایت از داشته‌ها و مراقبت از آن‌ها

سال: 2014
  بررس متن: دریا نویدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسئله‌ی غم و شادی از داشتن یک چیز و فقدان آن از موارد جهان کودکی داستان است. جورج با از دست دادن اسباب‌بازی قدیمی‌اش غمگین و ناراحت می‌شود. خانواده‌ی جورج از او حمایت می‌کند و حتی تلاش می‌کنند اسباب‌بازی بهتری برای او بخرند، اما راه‌حل آن‌ها برای جورج کارآمد نیست و مخاطب و از همین نکته‌ی ساده در می‌یابد که گاهی حتی والدین نیز نمی‌توانند نیاز ما را به درستی بسنجند و برای آن بهترین راه‌حل را ارائه کند. بحث اسباب‌بازی که یکی از موضوعات اصلی کتاب و از شاخص‌های جهان کودکی‌‌ است.
  یکی از نکاتی که به عنوان ویژگی اخلاقی مثبت در این کتاب به آن اشاره شده است است پرهیز از مصرف‌گرایی و استفاده از امکانات موجود است. در واقع مخاطب با مطالعه‌ی این کتاب به نتیجه می‌رسد که خرید اسباب‌بازی جدید همیشه راه‌حلی برای شاد بودن نیست و گاهی برای شادی بیشتر اتفاقاً باید روی داشته‌هایمان تمرکز کنیم. خانواده‌ای که در کتاب تصویر شده‌اند خانواده‌ای گرم و صمیمی‌ هستند. آنها تلاش می‌کنند که تا جایی که می‌توانند از جورج مراقبت کنند.
  همراه با داستان کودکان با مفاهیمی چون قناعت آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب دایناسور جدید جورج، جلد نهم از کتاب‌های دنیای پپا است. این مجموعه درباره‌ی زندگی پسری به نام پپا یک خوک کارتونی‌ است و برادر کوچکش است و هر جلد داستانی را روایت می‌کند.
  در این کتاب داستان درباره‌ی اسباب‌بازی قدیمی‌ جورج است که خراب شده و والدین او اسباب‌بازی جدیدی را جایگزینش می‌کنند، اما این اسباب‌بازی جدید که بسیار گران‌تر و بزرگ‌تر از اسباب بازی قبلی است را نمی‌توان به تخت‌خواب یا حمام برد یا با خیال راحت با آن بازی کرد. جورج با درک این مسئله در انتهای کتاب تصمیم می‌گیرد که همان اسباب‌بازی قدیمی‌ را تعمیر کند و از آن لذت ببرد.
  خانواده‌ی جورج و پپا در اغلب جلدهای این مجموعه، خانواده‌ای حمایت‌گر و صمیمی‌ هستند، دوست دارند فرزندانشان چیزی که می‌خواهد را به دست بیاورد. هر چند که به عنوان مثال در این جلد می‌بینیم که والدین جورج برای او یک اسباب‌بازی دیگر می‌خرند، اما این راه حلی نیست که او نیاز دارد.

  چکیده داستان

  آقای دایناسور، اسباب‌بازی محبوب جورج است. حالا دم آقای دایناسور شکسته و پدر و مادر جورج برای او یک اسباب‌بازی می‌گیرند که خیلی گران‌تر و پیشرفته‌تر از اسباب‌بازی قبلی‌ است، اما حالا جورج باید مدام مراقب اسباب‌بازی جدیدش باشد تا خراب نشود. در پایان داستان جورج تصمیم می‌گیرد اسباب‌بازی جدیدش را کنار بگذارد و همان اسباب‌بازی قدیمی‌ خود یعنی آقای دایناسور را تعمیر کند و استفاده کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب رابطه مناسبی با متن آن دارند و همگام با متن جلو می‌روند و همچنین با توجه به گروه سنی مخاطب از تصاویر کارتونی، اما ساده و کم جزییات استفاده شده است.
  پپا و جورج دو خوک هستند و از شخصیت‌های حیوانی و کارتونی در طول داستان استفاده شده است. با توجه به رده‌ی سنی مخاطب، شاید بتوان از تصاویر این کتاب برای آموزش کلمات اولیه به کودکان و گسترش دایره‌ی لغات آن‌ها نیز استفاده کرد.
  نکته ای که درباره‌ی طراحی شخصیت ها باید گفت این است که کنش شخصیت‌ها برای مخاطب چندان واضح نیست و نمی توان احساسات و عواطف متنوعی را در چهره‌ی شخصیت ها مشاهده کرد.
  رنگ‌های استفاده شده در تصاویر کتاب، اغلب رنگ‌هایی متنوع و شاد هستند و فضای مثبت داستان و آرامش خانواده‌ی پپا را به مخاطب القا می کنند.با توجه به گروه سنی مخاطب بهتر بود از فونت درشت‌تری برای متن کتاب استفاده شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده که مانند جورج اسباب‌بازی‌تان خراب شود؟ در این موقعیت چه کاری انجام داده‌اید؟
  فکر میکنید چه چیزهایی در خانه هست که به نظر می‌رسد می‌توان آن‌ها را دور انداخت، اما می‌توان دوباره از آن‌ استفاده کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده نویل استنلی و مارک بیکر
  ناشر کتابهای فندق (واحد کودک و نوجوان نشر افق)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم مهسا خسروی
  شماره جلد ۹
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  نوع جلد نرم