ساسی بی‌چشم و رو

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

جدا شدن ساسی و اسی اسکلت‌های به‌هم چسبیده، فرار کردن ساسی و چسبیدن دوباره با یک بوس چسبناک

سال: 1400
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و احساس تعلق میان دو اسکلت که حالا از هم جدا شده‌اند، باعث شکل‌گیری خط داستان می‌شود. ساسی با جدا شدن از اسی ماجراجویی‌هایش را آغاز می‌کند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سایرین هم می‌شود. داستان در دنیایی خیالی می‌گذرد. اتفاقات عجیب، هیولاها و حرف زدن درخت و پرندگان و... خواننده را در تخیل فرو برده و برای او شگفتی به همراه خواهد داشت. لحن طنز داستان هم می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد.
  اسی شخصیتی مسئولیت‌پذیر دارد. او همچنان که دنبال دوستش می‌دود، خرابکاری‌های او را جبران می‌کند. علاوه بر آن مهربانی و رفتار او باعث کمک به سایر شخصیت‌های داستان می‌شود. چوپان گله‌ی گمشده‌اش را پیدا می‌کند و هیولای پنیر می‌فهمد علت سوراخ شدن بدنش چیست. حل مسئله و چاره جو بودن نیز در شخصیت اسی دیده می‌شود. او نگاهی دقیق به پیرامونش دارد و سعی می‌کند بعد از پی بردن به علت مشکلات، راه‌حل‌های جدید برای آن پیدا کند. داشتن یک قلب در سینه باعث شده اسی به دیگران علاقه داشته باشد و بی‌تفاوت از کنار مشکلات آن‌‌ها رد نشود.
  با خواندن داستان تعقیب و گریز این دو اسکلت خواننده روش‌های تفکر و حل مسئله را می‌آموزد. اسی برای اینکه مشکل درخت را حل کند، با رد شدن از تونل زیر ریشه‌ها، موفق به پیدا کردن چوپان می‌شود. علاوه‌بر آن خلاقیت نیز در خواننده پرورش خواهد یافت. به مهارت‌هایی مثل دوستی، کمک، مهربانی، همکاری و تلاش هم پرداخته می‌شود.
  اگرچه شخصیت‌های عجیب و غریب مانند هیولاها، اسکلت، دیو، جادوگر و... در داستان زیاد دیده می‌شود اما همه‌ی آن‌ها در پس ظاهر ترسناک خود، شخصیتی طنز و بی‌آزار دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دو اسکلت به هم چسبیده به نام‌های اسی و ساسی است. یک روز هیولای دکمه‌ای با فشار دادن دکمه‌ی پشت گردن ساسی، باعث جدا شدن اسکلت‌ها می‌شود. ساسی از دست اسی فرار می‌کند و با قلدری همه را آزار می‌دهد، اما اسی با مهربانی همه‌ی کارهای بد او را جبران می‌کند. در پایان اسی و ساسی با یک بوس چسبناک باز به هم می‌چسبند. داستان در جهانی عجیب و غریب، در دنیای هیولاها، درختان و حیوانات سخنگو می‌گذرد. خواننده همراه با شخصیت‌های داستان در ماجراجوبی‌‌های آن‌ها شریک می‌شود. دوستی اسی و ساسی بر اثر فشردن دکمه دچار چالش می‌شود اما اسی موفق می‌شود بار دیگر در کنار دوستش باشد. اسی شخصیتی مسئولیت‌پذیر و مهربان دارد. او علاوه بر اینکه دوستش را تنها نمی‌گذارد، با تلاش کارهای بد او را جبران می‌کند. در هر فصل با موجود خیالی جدیدی برخورد می‌کنیم. اگرچه به این شخصیت‌ها چندان پرداخته نشده‌، بااین‌حال موجب پرورش خلاقیت و تفکر انتزاعی در خواننده خواهند شد. دارتان لحنی طنز دارد و گاهی جملاتش وزنی آهنگین به خود گرفته‌اند. سیر اتفاقات در کل کتاب یکدست نیست. نویسنده با توصیفات زیاد باعث کسالت‌بار شدن برخی فصل‌ها شده است. علاوه بر آن نویسنده می‌توانست با خلاقیت بیشتر در شخصیت‌پردازی و اتفاقات، داستانی جذاب‌تر برای مخاطب خلق کند. تصاویر با زوایای دید متنوع، شخصیت‌پردازی پرکنش و استفاده‌ی پرقدرت از تکنیک فضایی جذاب و پرکشش برای خواننده خلق کرده‌اند.

  چکیده داستان

  اسی و ساسی دو اسکلت به هم چسبیده هستند. اسی یک قلب در سینه دارد و ساسی یک دکمه پشت گردن. یک روز که زیر درخت هزار هیولا خوابیده بودند، هیولا دکمه‌ی پشت گردن ساسی را فشار می‌دهد و دو اسکلت از هم جدا می‌شوند. ساسی که قلب ندارد، تنهایی راه می‌افتد و سر راهش با قلدری همه را اذیت می‌کند. اما اسی با خوش‌قلبی همه جا دنبالش می‌رود و خرابکاری‌های او را درست می‌کند. تا اینکه بالاخره ساسی و اسی به هم می‌رسند و با یک بوس چسبناک دوباره به هم می‌چسبند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «ساسی بی چشم و رو» کتابی مصور است. متن و تصاویر همراستا با یکدیگر پیش می‌روند و ترتیب و توالی نیز تا پایان کتاب به خوبی رعایت شده است. تصویرگر نقاط اوج داستان را برای تصویرسازی انتخاب کرده است. شخصیت‌پردازی‌ها بسیار پرکنش، باورپذیر و در راستا با لحن طنز متن، طراحی شده‌اند. استفاده از زوایای دید متنوع در تصاویر از نقاط قوت این کتاب هستند. فضاسازی‌ در بیشتر فریم‌ها به سادگی و تنها با چند لکه رنگ که تداعی خط افق یا زمین را می‌کنند کار شده‌است. با این حال در برخی فریم‌ها نیز تصویرگر با پرداختن به جزئیات در خلق فضایی مرتبط با متن موفق عمل کرده است. تکنیک دیجیتال با مهارت اجرا شده و چاپ تک رنگ، تا حدودی باعث پایین آمدن سطح کیفی اثر شده است.
  تصاویر با فاصله‌گذاری مناسب از کسل کننده شدن کتاب جلوگیری کرده‌اند. تصویر روی جلد با نمایی از دو اسکلت در حال تعقیب هم و سایر شخصیت‌های داستان در پس زمینه برای مخاطب جذاب خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما کسی را می‌شناسید که مانند ساسی قلدر باشد؟
  به نظر شما اگر اسی دنبال ساسی نمی‌رفت، چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتاد؟
  به نظر شما با کسی که قلدری می‌کند باید چه رفتاری کنیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فریبا کلهر
  ناشر هوپا
  تعداد صفحات ۱۴۴
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر حمید خلوتی
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم