این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

درخت‌ها

(Árboles )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

3+

داستان زندگی درخت‌ها و نقشی که در زندگی انسان‌ها دارند همراه با مضامینی چون اهمیت محیط زیست و احترام به طبیعت.

نویسنده: ماریو بندتی تصویرگر: خاویر زابالا

درخت‌ها

(Árboles )
3+

داستان زندگی درخت‌ها و نقشی که در زندگی انسان‌ها دارند همراه با مضامینی چون اهمیت محیط زیست و احترام به طبیعت.

نویسنده: ماریو بندتی

تصویرگر: خاویر زابالا

بررس متن: زهرا درایتی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان همراه با روایتی شعرگونه و همراه با آرامش، به تدریج دوستی‌ای بین کودک با طبیعت شکل می‌دهد و مطالعه‌ی کتاب برای کودکان می‌تواند همراه با تخیل درباره‌ی حضور در طبیعت و همچنین کنجکاوی نسبت به طبیعت؛ موجودات و دنیای پیرامونش باشد.
محتوای آموزشی
کودکان همراه با خواندن داستان انواع درختان، مراحل رشد و زندگی آن‌ها و همچنین خطراتی که تهدیدشان می‌کند را می‌شناسد و علاوه بر آن با پرنده‌ها و نوع زندگی آن‌ها نیز آشنا می‌شود.
الگوی شخصیتی
احترام به طبیعت از جمله درخت‌ها و موجوداتی که در آن زندگی می‌کنند از جمله مسایلی است که کودک با خواندن این داستان می‌آموزد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی زندگی درخت‌ها است و از زبان آن‌ها موقعیت‌های مختلف را روایت می‌کند، این‌که تجربه‌ی طوفان از نگاه آن‌ها چگونه است یا با نشستن پرندگان روی شاخه‌ها‌یشان چه حسی پیدا می‌کنند. در نهایت درخت‌ها و انسان‌ها با هم پیوند می‌خورند و علاوه بر تمامی موجودات، انسان‌ها نیز از در کنار آن‌ها بودن، لذت می‌برند. کودک با خواندن این داستان، طبیعت را تجربه می‌کند، درخت‌ها را می‌شناسد و با پرندگان حس آشنایی و دوستی پیدا می‌کند. کودک می‌داند که زبان طبیعت را ممکن است نشناسد، اما همراه با احترام گذاشتن به طبیعت، می‌تواند از آن لذت ببرد. در زندگی شهرنشینی، کودکان بخش زیادی از زمان خود را در خانه و فضاهای بسته می‌گذرانند، به همین دلیل کتاب‌هایی مانند درخت‌ها، فرصت خوبی برای تجربه‌ی طبیعت و تجربه‌ی حس دوستی با آن هستند. کودک با تخیل خود با داستان همراه شده، درختان را لمس می‌کند و پرنده‌های مختلف را می‌بیند و می‌شناسد. مهم‌ترین نکته و پیام در دل این روایت، محافظت از درختان و حفظ آن‌ها است. این کتاب زیبا که در ستایش طبیعت نوشته شده، همراه با تصویرسازی‌های ساده و جذاب خود، کودک را تشویق به بهتر دیدن و بهتر شنیدن می‌کند. خواندن کتاب برای کودکان بالای 3 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

درخت‌ها موجودات نجیبی هستند و با انسان‌ها نیز رابطه‌ی خوبی دارند؛ انسان‌ها در سایه‌ی درخت و خنکای آن استراحت می‌کنند و لذت می‌برند. درخت‌ها انواع مختلفی دارند. گاه پرنده‌ای روی شاخه‌ی درخت می‌نشیند و آواز می‌خواند یا چیزی می‌گوید. کودک داستان زبان پرنده را نمی‌فهمد، اما همراه با صدای پرنده و با آرامش به درختِ محکم تکیه می‌دهد و زیر سایه‌ی آن استراحت می‌کند.

کیفیت تصویر

متن شعرگونه‌ی کتاب را تصاویری زیبا با تکنیکی هنرمندانه همراهی می‌کنند. تکنیک انتخابی تصویرگر یادآورِ نقاشی‌های شرق دور است که با توجه به جایگاه و اهمیت طبیعت در فلسفه‌ی این سرزمین‌ها، برای متنی که به طبیعت و رابطه‌ی انسان با آن پرداخته، انتخابی هوشمندانه و درخورِ توجه است. فضاهای منفیِ گسترده و استفاده از تکنیک چاپ، بر شاعرانگی تصویرها افزوده‌است. تصاویر با رعایت ایجاز و خلاصه گویی به‌خوبی در راستای متن حرکت کرده‌اند. طراحی‌های دفرمه که در مواردی یادآور هنر دنیای باستان است، رنگ‌گذاری‌های تخت و فضای بی‌زمان و مکانِ تصاویر می‌تواند بیان‌کننده‌ی تعاملی باشد که از ابتدا تا امروز، بشر اولیه تا انسان معاصر، با طبیعت داشته‌است. تصویرها در همه‌ی موارد به نمایش عین‌به‌عین متن نپرداخته‌اند و در خلق فضا و حال و هوای متن موفق بوده و به خلاقیتی مستقل از متن نیز دست‌یافته‌اند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال به صدای طبیعت گوش کرده‌اید؛ شبیه به چه صدایی بوده است؟ - فکر می‌کنید چطور می‌توان جلوی نابودی درخت‌ها و جنگل‌ها را گرفت؟

مشخصات کتاب
نویسنده ماریو بندتی
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 24
نام مترجم لیلا مینایی
سال انتشار 2012
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر خاویر زابالا
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم