درنا

(Who Weaved This Cloth?)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان درنایی که به شکل دختری جوان در خانه پیرمرد و پیرزنی زندگی می‌کند و اهمیت قول و وفای به عهد.

سال: 1395
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درنا مانند اغلب داستان‌های کهن، از دیدگاه کودک بیان نشده است، اما مسایلی چون احساس تعلق کردن در محیطی جدید و پذیرفتن نقش فعال در آن محیط، از موارد جهان کودکی و نوجوانی است و برای کودکانی که وارد محیط‌های جدید مانند مدرسه یا محیط‌های بزرگ‌تری شده‌اند، این تجربه می‌تواند معنادار باشد.
  با این‌که درنا داستان کهن ژاپنی است، از کلیشه‌های جنسیتی پیروی نکرده و کاراکتر تاثیرگذار داستان، که با حضور خود شادی و پول را به خانه پیرمرد و پیرزن می‌برد، دختر است. او در کارهای خانه نقش فعالی دارد و حتی با پارچه‌بافی به بهبود اقتصاد خانواده کمک می‌کند. از دیگر الگوهای شخصیتی پررنگ در داستان احترام به بزرگ‌ترها و الگوی خانواده‌ای صمیمی همراه با مشارکت و همدلی در فضای خانه است
  در انتهای کتاب اطلاعاتی مختصر درباره‌ی پایتخت، مساحت، جغرافیا و سیاست این کشور ژاپن توضیح داده شده است
  همراه با داستان و با تصویرسازی‌های آن، کودکان با بخش‌هایی از فرهنگ ژاپن، سبک خانه‌سازی و شیوه‌ی لباس پوشیدن آنان آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی درنایی است که پیرمرد هیزم‌شکن جان او را نجات می‌دهد. چند روز بعد درنا به شکل دختری به خانه او و همسرش می‌رود و از آن‌ها می‌خواهد یک شب نزدشان بماند. دختر برای آن‌ها که فرزندی ندارند، هدیه‌ی خداوند است و در کارهای خانه و پول درآوردن کمک بسیاری می‌کند. او پارچه‌های گران و زیبایی می‌بافد، اما شرطش این است که موقع پارچه‌بافی کسی او را نگاه نکند. موضوع اصلی داستان درباره‌ی قول و وفای به عهد است. علاوه بر اهمیت وفای به عهد، احترام به بزرگ‌تر، همدلی و نیکی کردن به انسان‌ها و موجودات دیگر ، که از فرهنگ ژاپنی سرچشمه می‌گیرد، نیز در داستان دیده می‌شود.
  تبدیل شدن دختر به درنا به دنبال بدقولی پیرمرد و پیرزن و ایجاد فضایی غمگین به دنبال آن ممکن است برای کودکان سنین پایین قابل درک نباشد و متوجه مفاهیم استعاری آن نشوند. داستان برای کودکان هفت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پیرمرد هیزم شکن و همسرش است که در کلبه‌ای کوچک زندگی می‌کنند.

  یک روز پیرمرد در مسیرش درنایی را می‌بیند که در تله گیر کرده است و درنا را آزاد می‌کند. روز بعد دختری که در مسیرش برای ده بعدی است، اما راه‌اش را گم کرده به خانه‌ی آن‌ها می‌آید و از آن‌ها می‌خواهد یک شب نزدشان بماند. با آمدن دختر، زندگی پیرمرد و پیرزن عوض می‌شود. او از پیرمرد درخواست می‌کند از شهر برای او نخ بخرد و در اتاقی دستگاه پارچه‌بافی می‌گذارد و از پیرمرد و پیرزن می‌خواهد موقع پارچه بافتن وارد اتاق نشوند. و چند بار از آن‌ها قول می‌گیرد. تا این‌که یک روز پیرزن که حسابی کنجکاو شده دورن اتاق را نگاه می‌کند و درنایی را می‌‌بیند که از پرهای خود و نخ‌ها، پارچه می‌بافد. پس از تمام شدن پارچه، دختر با احترام از پیرمرد و پیرزن تشکر می‌کند و به آن‌ها می‌گوید حالا که فهمیده‌اند او درنا است نمی‌تواند بیش‌تر از این آن‌جا زندگی کند. پیرمرد و زنش از کار خود پشیمان می‌شوند و و از او می‌خواهند نزد آن‌ها بماند اما پشیمانی سودی ندارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ این کتاب در کنار متن ساده و روان آن، به زیبایی به بازگویی یکی از داستان‌های کهن ژاپنی می‌پردازند. تصویرگر متناسب با فرهنگ تصویری ژاپن، شخصیت‌های داستان را به تصویر درآورده و آن‌ها را با خطوطی ساده و با چهره و لباس‎‌های سنتی ژاپنی، به گویاترین حالت ممکن ترسیم کرده‌است.
  پس‌زمینه‌ها نیز با استفاده از چندین تکنیک، با مهارت اجرا شده‌اند که باعث تمرکز بیشتر کودکان روی حالات شخصیت‌ها می‌شود. استفاده از انواع بافت و اشکال مختلف هم یادآور نقوش پارچه و حصیر ژاپنی هستند. آوردن دایره‌هایی رنگی در پس‌زمینه به حضور جادویی و پربرکت «درنا» تاکید کرده‌است. صحنه‌ی وسوسه‌ی پیرزن برای دیدن درون اتاق که نقطه‌ی اوج داستان است، با بزرگ شدن چهره، به خوبی نشان داده شده‌است.
  تصویرگر با تاکید زیاد روی نشان دادن حس و حالات شخصیت‌ها، به انتقال پیام کتاب کمک کرده و در استفاده از رنگ‌های سنتی و کلاسیک در جهت ایجاد فضاسازی قدیمی داستان موفق بوده‌است.
  سایز و نوع فونت به کار رفته در متن نیز مناسب خوانش کودکان است. البته در برخی صفحه‌ها به دلیل بافت پس‌زمینه خواندن کمی سخت شده‌ است. با این حال متن و تصویر کتاب در کنار چاپ خوب و کاغذ مرغوب، محصول باکیفیتی را ارائه می‌دهند.
  لازم به ذکر است که کتاب در صفحه‌ی ابتدایی خود طراحی ویژه‌ای به شکل یک درخت دارد که فهرستی از موضوعات مورد بحث در این مجموعه ۵۰ جلدی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید معنای وفای به عهد چیست؟
  – تا به حال برایتان پیش آمده که به شخصی قولی بدهید اما به آن وفادار نباشید؟ بعد از آن چه پیش آمده است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سونگ‌هیان یانگ
  ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم زهرا یوسفی‌راد
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ری‌اَ کیم
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم