دروغ‌های کنفوسیوس

(The Teachings of Confucius )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ساماهانته فکر می‌کند کنفوسیوس دروغ‌گو و ریاکار است و تصمیم دارد این را به همه ثابت کند و آموزش‌های کنفوسیوس به مردم درباره انسانیت؛ همراه با اهمیت احترام به خانواده

نویسنده: چونگ‌رن ای تصویرگر: هی‌تک ای

دروغ‌های کنفوسیوس

(The Teachings of Confucius )
7+

ساماهانته فکر می‌کند کنفوسیوس دروغ‌گو و ریاکار است و تصمیم دارد این را به همه ثابت کند و آموزش‌های کنفوسیوس به مردم درباره انسانیت؛ همراه با اهمیت احترام به خانواده

نویسنده: چونگ‌رن ای

تصویرگر: هی‌تک ای

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دروغ‌های کنفوسیوس از داستا‌ن‌های کهن است و از دیدگاه کودک روایت نشده است. با این وجود، کودک با وارد شدن به محیط مدرسه و محیط‌های بزرگ‌تری چون جامعه، نیاز به توانایی فکر کردن و انتخاب میان مفاهیم درست و نادرست دارد. در این داستان با بیان مفاهیمی درست از سمت کنفوسیوس و بیان نظر متفاوت و مخالف با آن از دیدگاه ساماهانته، این امکان را برای کودک فراهم می‌کند تا درباره‌ی آن فکر کند. تلاش برای گفت‌وگو و فکر کردن درباره‌ی مفاهیم دنیای پیرامون از موارد جهان کودکی داستان است.
محتوای آموزشی
در انتهای کتاب، یک صفحه درباره‌ی کشور چین توضیح داده شده و کودکان با پایتخت آن، مساحتش و اطلاعاتی اجمالی درباره‌ی سیاست، دین‌ و ویژگی‌های جغرافیایی آن آشنا می‌شوند
الگوی شخصیتی
کنفوسیوس مفاهیمی مانند برابری انسان‌ها و انسانیت را به شاگردانش آموزش می‌دهد. او جزو طبقهای که امکان آموزش خواندن و نوشتن را دارند؛ نیست ولی بااین‌حال شروع به یادگیری می‌کند و با تلاش و پیشتکاری که دارد در این کار موفق می‌شود. او حتی شاگردان زیادی را آموزش می‌دهد و مدتی نیز در یکی از ایالات چین، مقامی حکومتی دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
دورغ‌های کنفوسیوس یک داستان بومی چینی است. در خلال داستان و همراه با تصویرسازی‌های آن، کودک با نام‌های چینی، سبک زندگی، مدل لباس پوشدن، ساختمان‌سازی، بخش کوچکی از تاریخ این کشور و حکومت‌داری و نحوه‌ی اداره‌ی آن آشنا می‌شود.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی زندگی کنفوسیوس است. ساماهانته، یکی از مردم روستا، فکر می‌کند کنفوسیوس دروغ گو است و آدم‌ها و شاگردان‌اش را با دورغ‌هایش گول می‌زند. او درباره‌ی زندگی کنفوسیوس تحقیق می‌کند تا دورغ‌هایش را برای همه و مخصوصاً برادر خود فاش کند. او حتی تصمیم می‌گیرد کنفوسیوس را به قتل برساند اما موفق نمی‌شود. موضوع داستان درباره‌ی انسانیت است که مانند سایر داستان‌های کهن در دل آن نهان شده و با تعقیب و گریزهای ساماهانته و کنفوسیوس و گوش ایستادن به حرف‌های او، به خواننده منتقل می‌شود.در کنار مفهوم اصلی، کودکان با مضامینی چون تلاش برای رسیدن به خواسته، احترام به خانواده و اهمیت آن و همچنین وظیفه‌شناس بودن آشنا می‌شوند. داستانِ دورغ‌های کنفوسیوس از مجموعه‌ی پنجاه جلدی داستان‌هایی برای فکر کردن است و در هر جلد، داستانی از کشوری متفاوت نقل شده است. در انتهای کتاب نیز، سوال‌ها و مباحثی برای گفت‌وگوی فلسفی با کودک، و همچنین توضیحی درباره‌ی کشور میزبانِ داستان آورده شده است. در این داستان، کودکان مفاهیمی چون انسانیت و اخلاقیات را درک می‌کنند و می‌آموزند که این مفاهیم توانایی چند بعدی بودن دارند و در عین ساده بودن، می‌توان برداشت‌های متفاوتی از آن‌ها داشت. خواندن کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

ساماهانته فکر می‌کند کنفوسیوس انسانی دروغ‌گو و ریاکار است و مردم را فریب می‌دهد؛ به همین دلیل تصمیم می‌گیرد هر جا که کنفوسیوس می‌رود، او را تعقیب کند تا حرفش را به همگان ثابت کند. کنفوسیوس در شرایط سختی بزرگ شده و دوران کودکی‌اش را، همراه با مادرش که کار می‌کرده، در میان مردم گذرانده و با فرهنگ چین به خوبی آشنا شده است، اما ساماهانته معتقد است او اغراق می‌کند و اهمیتی به شاگردان‌اش نمی‌دهد. او که حاکم یکی از ایالت‌های چین است، به تمام حاکمان درباره‌ی کنفوسیوس هشدار داده است. ساماهانته و سربازانش به محل کلاس کنفوسیوس حمله می‌کنند تا او را بکشند، اما شاگردان به کنفوسیوس اطلاع می‌دهند و او موفق به فرار می‌شود.

کیفیت تصویر

داستان که از زبان یکی از دشمنان کنفوسیوس بیان می‌شود، فضای طنزآمیزی را به وجود آورده که تصویرگر با استفاده از آن، عناصری را در گوشه و کنار تصاویر قرارداده است که لذت جستجو و کشف را برای کودکان به ارمغان می‌آورد. طراحی شخصیت‌ها و کنش‌های آنها نیز در راستای اتفاقات متن بوده و به خوبی حس و حالات آنها را بازگو می‌کند. استفاده از پالت رنگی خاص و فرم درختانی به سبک نقاشی‌های چینی به زیبایی کتاب افزوده و در خلق فضاهای دلنشین کمک کرده و در عین حال کودکان را با فرهنگ تصویری کشور چین آشنا می‌کند. اجرای زیبا و ماهرانه‌ی تصاویر با ترکیب بندی‌ها و فضاسازی‌های زیبا و متنوع به خوبی صحنه‌های مختلف داستان را نمایش داده و اشتیاق کودکان را برای دیدن مکرر کتاب بر می‌انگیزد. کتاب از کیفیت مطلوبی در چاپ و صحافی برخوردار بوده و نوع فونت و اندازه‌ی مناسب آن، خواندن متن را برای کودکان آسان کرده‌است. افزودن صحنه‌های اغراق‌آمیز و خنده‌دار نیز کودکان را تشویق به دنبال کردن کتاب می‌کند و در نهایت تجربه شاد و دلنشین و آموزنده ای را برای کودکان رقم می‌زند. لازم به ذکر است که کتاب در صفحه ابتدایی خود طراحی ویژه‌ای به شکل یک درخت دارد که فهرستی از موضوعات مورد بحث در این مجموعه ۵۰ جلدی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید منظور کنفوسیوس از انسانیت چیست؟ - به نظر شما جواب کنفوسیوس به پادشاه درباره‌ی دزدیدن گوسفند، چه مفهومی داشت؟

مشخصات کتاب
نویسنده چونگ‌رن ای
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 40
نام مترجم زهرا یوسفی راد
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر هی‌تک ای
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم