دری فانتاسماگوری

(Dory Fantasmagory)

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

خیال‌پردازی‌ها و مشکلات دختری کوچک به اسم دری با خواهر و برادر بزرگ‌ترش

سال: 2014
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: فاطمه معدنی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان کاراکتر دری که کودکی 6 ساله است به‌خوبی و دقت شخصیت‌پردازی شده چراکه او نیز همچون بسیاری از کودکان در این سنین، بسیار خیال‌پرداز است و دوستی خیالی دارد. همچنین موقعیتی که او به‌عنوان فرزند آخر در خانواده دارد، تأثیر زیادی که از خواهر و برادر بزرگ‌ترش می‌گیرد و علاقه‌مندی‌اش برای وصل کردن خود به آن‌ها، کاملاً با ویژگی این کودکان سنخیت دارد. از جهت دیگر، احساس بزرگی و قدرت خواهر و برادر بزرگ‌تر و عدم علاقه آن‌ها به بازی‌های بچگانه دری، موضوعی است که در بین روابط بسیاری از خواهر و برادرها کاملاً مشهود است. در کل اتفاقات و ماجراهای این داستان را می‌توان با کمک تصاویر از دیدگاه افراد مختلف یعنی مادر، پدر، خواهر و برادر بزرگ‌تر و دری نگریست که این موضوع به جذابیت بیشتر داستان افزوده است. تنهایی، تخیل، تلاش برای پذیرفته شدن در گروه و هویت‌یابی همه عناصر پررنگ جهان کودکی‌اند.
  پاکی دوران کودکی و مهربانی دری نسبت به ویولت و لوک، از جنبه‌های درخشان شخصیت او است که او را برای مخاطب شیرین و دوست‌داشتنی کرده است. علاوه بر این ویولت و لوک نیز باوجودآنکه علاقه‌ای به در کنار او بودن ندارند، وقتی در انتها فداکاری او را برای بیرون آورد توپشان از توالت می‌بینند، در نهایت تسلیم می‌شوند و او را نیز عضوی از گروه خود می‌کنند.
  دوست و موجودات تخیلی هر کودک، برای خود آن کودک معنی‌دار و منحصر به فرد است و تماشای دوستان خیالی یا موجودات تخیلی زائیده‌ی ذهن یک کودک دیگر می‌تواند برایشان ترسناک باشد. خانم گابل گراگر که پانصد و هفت‌ساله‌ است و در خیالات دری دزد نی‌نی کوچولوهاست نیز از موارد ترس و خشونت داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی داستان‌های «دُری» است. داستان درباره‌ی دختر کوچک 6 ساله‌ای به نام دری فانتاسماگوری است که فرزند آخر خانواده است. بهترین دوست دری هیولایی خیالی به اسم مری است. البته او معتقد است که هیولاهای زیادی در خانه آن‌ها زندگی می‌کنند مثل هیولای ماشین لباس‌شوی، هیولای جاروبرقی، هیولای توالت یا راه‌پله. دری که در خانواده وروجک صدایش می‌کنند، یک خواهر و یک برادر بزرگ‌تر از خودش به نام‌های ویولت و لوک دارد که به دلیل کارهای بچگانه‌ی دری، علاقه‌ای به بازی با او ندارند. پس برای اینکه او دست از این کارها بردارد، برایش داستان خانم گابل گراگر ترسناک که دزد بچه‌ها است را تعریف می‌کند. اما این موضوع برای آن‌ها مشکل‌ساز می‌شود چون دری کاملاً آن داستان را باور می‌کند و حرف‌های او منتهی به فرار یا جنگیدن با خانم گابل گراگر می‌شود. درونمایه‌‌ی داستان حول تنهایی دخترک و تخیل قوی او می‌گردد. دری به دلیل پذیرفته نشدن در جمع خواهر و برادر بزرگ‌ترش، تنهایی خود را با شخصیت‌های خیالی پر می‌کند. زبان و تصاویر طنز کتاب، روایت کشمکش‌های خواهر و برادری را بسیار شیرین کرده است. ماجراجویی‌های دری و مشکلاتی که او با خواهر و برادرش دارد، تجربیات مشترکی است که تقریباً هر فردی از کودکی خود به یادگار دارد و باعث شده این کتاب برای مخاطب بزرگ‌سال نیز جذاب و دل‌نشین باشد.
  دوست و موجودات تخیلی هر کودک، برای خود آن کودک معنی‌دار و منحصر به فرد است و تماشای دوستان خیالی یا موجودات تخیلی زائیده‌ی ذهن یک کودک دیگر می‌تواند برایشان ترسناک باشد. خانم گابل گراگر که پانصد و هفت‌ساله‌ است و در خیالات دری دزد نی‌نی کوچولوهاست نیز از موارد ترس و خشونت داستان است.

  چکیده داستان

  اسم من دری است& اما همه وروجک صدایم می‌کنند. خواهرم ویولت و برادرم لوک که از من بزرگ‌ترند اصلاً دوست ندارند با من بازی کنند، چون می‌گویند من نی‌نی کوچولو‌ام ولی من ولشان نمی‌کنم. بهترین دوست من یک هیولا به اسم مری است که با من همه‌جا می‌آید.مری خیلی دوست دارد باهم دنبال هیولاهای دیگر خانه بگردیم. داستان عجیب زندگی من وقتی شروع شد که ویولت و لوک درباره‌ی خانم گابل گراگر که پانصد و هفت سالش است، دندان‌های تیزی دارد، خیلی ترسناک است و دزد نی‌نی کوچولوها است، گفتند. من اولش می‌ترسیدم، اما بعد تصمیم گرفتم با او بجنگم. روزی مرد کوچولویی پیشم آمد و گفت: «من آقای ناگی و نگهبان تو هستم». آقای ناگی برای اینکه خانم گرگابل گراگر پیدایم نکند من را تبدیل به گربه کرد. همه‌چیز خیلی خوب پیش می‌رفت و خانم گابل گراگر نمی‌توانست من را بشناسد، اما مامان اصلاً خوشش نیامد و مجبور شدم دوباره وروجک شوم. خانم گابل گراگر همه ماجرا را فهمید. من برای نجات خودم چاره‌ای ندارم جز آنکه آقای ناگی را خبر کنم. ویولت و لوک همچنان دوست ندارند با من بازی کنم. باید کاری انجام بدهم که آن‌ها دوست داشته باشند. شاید نجات دادن توپشان که در چاه توالت افتاده، بتواند کمکی کند و من را تبدیل به قهرمان کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب مملو از تصاویر بسیار پویا و جذاب است و تمرکز اصلی بر شخصیت‌ها و نحوه‌ی رفتار آن‌هاست. تصاویر قدرت روایتگری بسیار بالایی دارند و فراتر از متن، تخیل موجود در داستان و وقایع رخ‌داده را به تصویر کشیده‌اند که این خود می‌تواند از مزایای یکی بودن نویسنده و تصویرگر کتاب باشد.
  شخصیت‌‌ها جذاب و دوست‌داشتنی هستند و بسیار خلاقانه ترسیم‌شده‌اند. اوج این خلاقیت را می‌توان در به تصویر کشیدن موجودات و دوستان خیالی “دری” مشاهده کرد. ظاهر تمامی شخصیت‌ها ازجمله دری کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده‌ی خود در متن مطابقت دارند و مخاطب به‌خوبی می‌تواند در طول جریان داستان و اتفاقات، با آن‌ها هم‌ذات‌پنداری کند. کنش شخصیت‌ها نیز در تمامی حالات برای مخاطب باورپذیر و قابل تشخیص است.
  تصاویر اکثراً در لابه‌لای متن جای‌داده شده‌اند و فضاسازی‌ها نیز کاملاً همسو با داستان، آشنا و ملموس هستند.
  تکنیک با مداد اجراشده، سیاه‌وسفید است و مهارت تصویرگر در اجرای آن به‌خوبی مشهود است.
  ترکیب‌بندی‌ها سیال‌اند و پرسپکتیو و تناسبات به‌درستی رعایت شده‌است.
  گرافیک کتاب مانند نسخه‌ی اصلی اجرا ‌شده است. حضور متن در داخل بالن‌ها و در لابه‌لای تصاویر خودبخشی از روایت را بر دوش کشیده‌اند و هیجان بیشتری برای دنبال کردن تصاویر ایجاد می‌کنند. طرح روی جلد کتاب به‌صورت رنگی‌ست و کتاب را در نگاه اول برای مخاطب خود چشمگیرتر می‌کند.
  کیفیت جنس و رنگ کاغذ برای کتابی با متن بلند بسیار مطلوب است و چشم خواننده را خسته نمی‌کند. همچنین انتخاب برش‌ گرد برای لبه‌های کتاب نیز از نقاط مثبت آن به‌شمار می‌آید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید چرا ویولت و لوک دوست نداشتند با دری بازی کنند؟
  – به نظر شما داشتن دوست خیالی چیز خوبی است؟
  – اگر جای ویولت یا لوک بودید، چه رفتاری با لوک می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ابی هنلن
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۱۶۰
  نام مترجم نلی محجوب
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ابی هنلن
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم