در سرزمین پیکارگران (۲۳)

(TinTin and the picaros )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

اتهام زدن به تن‌تن برای دست داشتن در توطئه سرنگونی حکومت خیالی سن‌تئودوروس و ماجراجویی او برای نجات همه‌ی دوستانش

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

در سرزمین پیکارگران (۲۳)

(TinTin and the picaros )
12+

اتهام زدن به تن‌تن برای دست داشتن در توطئه سرنگونی حکومت خیالی سن‌تئودوروس و ماجراجویی او برای نجات همه‌ی دوستانش

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان بیشتر از جهت سادگی اتفاقات و به ثمر رسیدن ماجراها، از جهت زبان و لحن و حال و هوای داستان و طنز نهفته در آن است که می‌تواند در جهان کودکی و نوجوانی معنا داشته باشد. ماجراجویی، استقلال، هیجان اتفاقات و سفر به مناطق جذاب جهان از عناصر جهان نوجوانی است
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این داستان می‌تواند کنجکاوی نوجوانان مخاطب را به مسائل سیاسی و توجه به پیرامون و نقش عناصر مختلف در تعیین دولت‌ها و حکومت‌ها در کشورهای مختلف برانگیخته کند. همچنین رفتار صلح‌جویانه‌ و انسان دوستانه و ضد جنگی که تن‌تن در این داستان دارد، بسیار قابل‌توجه است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
آدم‌ربایی، برنامه‌ریزی برای قتل، صدمات فیزیکی، براندازی و انقلاب و... از عناصر خشونت در داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
موضوع اصلی این داستان که درباره‌ی سرنگونی دیکتاتوری یک ژنرال است، موضوعی بزرگسالانه است.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی متهم شدن تن‌تن و هادوک و کلکولس به دست داشتن در توطئه‌ی سرنگونی علیه ژنرال تاپیوکا است. ژنرال تاپیوکا در کشور خیالی سن‌تئودوروس در آمریکای لاتین است با سرنگونی شخص دیگری روی کار آمده است. شجاعت، هوش، دقت نظر و سرعت عمل تن‌تن در این داستان قابل‌توجه است. همچنین تن‌تن در این داستان اتفاقات و مسائل پیش‌آمده را چنان دقیق کنار هم می‌گذارد و نتیجه‌گیری می‌کند و مثل یک کارگاه عمل می‌کند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا آخر ماجرا همراهی می‌کند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد.داستان تخیلی است و برگرفته از اتفاقات و مسائل گوناگون کشورهای مختلف نوشته‌شده است. ازاین‌رو قسمتی از واقعیت در فضایی تخیلی و کشوری تخیلی اتفاق می‌افتد که می‌تواند آگاهی‌هایی به نوجوانان خواننده‌ی این کتاب در خصوص مسائل سیاسی بدهد و راه را برای مطالعه و کنجکاوی نوجوانان در این خصوص باز کند.لایه‌های زیرین این داستان، به نکات مهمی اشاره می‌کند که برای نوجوانان گروه سنی پیشنهادی می‌تواند جالب‌توجه باشد، حتی اگر اطلاعات دقیقی نسبت به مسائل مطرح‌شده در داستان نداشته باشند. نگاه انتقادی داستان نیز می‌تواند در ذهن نوجوانان کنجکاوی که از دقت ‌نظر و توجه بیشتری برخوردارند، جرقه‌هایی را روشن کند که بعدازاین داستان بتوانند در موضوعات موردبحث کتاب تحقیق بیشتری کنند. زبان و لحن داستان، ساده است و برای اغلب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم به نظر می‌رسد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد سرزمین سن‌تئودوروس همان کوبا و اتفاقات این جلد الهام گرفته از ماجرای انقلاب کوباست که هرژه علاقه‌ی وافری به آن داشته است. موضوع سرنگونی‌ حکومت‌‌ها، انقلاب و مسائل سیاسی کشور‌ها از عناصر دنیای بزرگسالی است.

چکیده داستان

در کشور خیالی سن‌تئودوروس در آمریکای جنوبی تن‌تن و هادوک و کلکولس به دست داشتن در توطئه برای سرنگونی ژنرال تاپیوکا متهم می‌شوند. ژنرال تاپیوکا خواننده‌ی زن معروفی را نیز در این توطئه شریک می‌داند و این زن را به کشورش دعوت می‌کند و او را به زندان می‌اندازد. ژنرال تاپیوکا از تن‌تن و هادوک و کلکولس نیز دعوت می‌کند که به کشورش بیایند تا با آن‌ها مناظره کند. تن‌تن معتقد است که این دام است و می‌خواهند ما را به زندان بیندازند، اما هادوک و کلکولس به سن‌تئودروس می‌روند. تن‌تن برای دوستانش احساس خطر می‌کند و چند روز بعد پیش آن‌ها می‌رود. افراد ژنرال تاپیکو برنامه‌ای ساختگی دارند که طی آن می‌خواهند تن‌تن و هادوک و کلکولس را بکُشند. پس از ماجراها بسیار، درنهایت تن‌تن و هادوک و کلکولس فرار می‌کنند و به پیکاروها یا پیکارگران به رهبری آلکازار می‌پیوندند که می‌خواهند ژنرال تاپیکوی دیکتاتور را سرنگون کنند و در آخر پیروز می‌شوند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فرض کنید که شما می‌توانستید با دوستانتان کشوری را اداره کنید، چه برنامه‌هایی به نظرتان باید کارهای اصلی در اداره‌ی کشور باشد؟ - آیا شما تا به‌حال معمایی را کشف کرده‌اید؟ کارآگاه شدن چه سختی‌هایی دارد؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1976
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت