دست‌ها بالا

(!Officer Spenser makes no sence)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم‌شدن ساندویچ ای. جی.، بازداشت معلم‌های مدرسه توسط افسر اسپنس، مشخص شدن این‌که گم‌شدن ساندویچ‌ها کار خود افسر اسپنس بوده

سال: 2009
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان حاوی بخش‌های هیجان‌انگیز و کنجکاوی برانگیز است. رویدادهایی که در مدرسه اتفاق می‌افتد برای مخاطب حس همذات‌پنداری به همراه دارد. داستان با لحن طنزآمیز و بازی‌های زبانی روایت شده که برای مخاطب جالب است.
  وقتی «ای. جی.» به دستگاه دروغ‌سنج وصل است آندرا بااینکه رابطهٔ خوبی با او ندارد، برای حمایت از او وارد عمل می‌شود و از کتاب مقررات مدرسه که قوانین مرتبط با حقوق کودک در آن نوشته‌شده استفاده می‌کند.
  عباراتی در داستان وجود دارد مثل‌اینکه «خانم لاگرانژ پرت‌وپلا می‌گوید» یا «از هر گوری که می‌آیی» که برای مخاطب مناسب نیست.
  دستگاه دروغ‌سنج، دزدی، اتهامات دروغین و در قفس انداختن مجرمین از موارد ترس و خشونت داستان است

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌‌ی «مدرسه‌ی پرماجرا» است. داستان درباره‌ی یک روز در مدرسه الامنتری است که ساندویچ ای. جی. گم می‌شود و افسر اسپنس بلافاصله وارد عمل می‌شود و همه‌ی معلم‌های مدرسه را بازداشت می‌کند. در آخر معلوم می‌شود خود او برای نمایش قدرت همه‌چیز را طرح‌ریزی کرده بود. داستان، طنزآمیز و هیجان‌انگیز و درباره‌ی اتفاقات و روابط بین بچه‌ها در مدرسه است که برای مخاطب جذاب است.
  در داستان چیزهایی درباره‌ی مسخره کردن ملیت‌ها گفته می‌شود مثل‌اینکه فرانسوی‌ها غذاهای عجیب می‌خورند و آدم‌های عجیبی‌اند. عباراتی در داستان وجود دارد مثل‌اینکه «خانم لاگرانژ پرت‌وپلا می‌گوید» یا «از هر گوری که می‌آیی» که برای مخاطب مناسب نیست. دستگاه دروغ‌سنج، دزدی، اتهامات دروغین و در قفس انداختن مجرمین از موارد ترس و خشونت داستان است که در پرده‌ای از طنز پیچیده شده و خشونت آن را صدمه‌زننده‌تر می‌کند.

  چکیده داستان

  امروز در سالن غذاخوری مدرسه وقتی جعبه غذایم را باز کردم دیدم ساندویچ بادام‌زمینی‌ام نیست. همان موقع افسر اسپنس با چند مأمور پلیس به آشپزخانه می‌آید و می‌گوید این چندمین مورد گم‌شدن ساندویچ کرهٔ بادام‌زمینی است. آقای کلاتز درحالی‌که ساندویچ می‌خورد وارد می‌شود و افسر اسپنس او را بازداشت می‌کند. افسر اسپنس من را به یک اتاق می‌برد و به دستگاه دروغ‌سنج وصل می‌کند. از من می‌پرسد آیا در مدرسه کسی هست که برایم مهم باشد و من می‌گویم خیر، دستگاه بوق می‌زند. آندرا و بقیه به اتاق می‌آیند و آندرا کتاب مقررات مدرسه را به افسر نشان می‌دهد که در آن نوشته او حق ندارد بدون اجازه‌‌ی والدین به فرزندشان دستگاه دروغ‌سنج وصل کند. افسر اسپنس قبول می‌کند و من بیرون می‌آیم. بعد به کلاس می‌رویم و درحالی‌که آقای گرانیت در مورد نگهداری از محیط‌زیست صحبت می‌کند افسر اسپنس با ذره‌بین و سینه‌خیز وارد کلاس می‌شود و می‌گوید در حال پیدا کردن مجرم است. کمی بعد یک مو پیدا می‌کند و نتیجه می‌گیرد که آقای گرانیت که مو دارد مجرم است و قفس بزرگ با خودش می‌آورد و آقای گرانیت را در آن می‌اندازد. بعد به کلاس روخوانی می‌رویم و افسر اسپنس بلافاصله به آنجا می‌آید و آقای مک‌کی را به جرم اینکه در کتابی که برای ما می‌خواند کلمه‌ی نشیمن‌گاه وجود دارد بازداشت می‌کند. به‌این‌ترتیب افسر اسپنس همه‌ی معلم‌ها و مسئولان مدرسه را به جرم‌های مختلف بازداشت می‌کند. بعد ما را به سالن چندمنظوره می‌برند و می‌بینیم که همه‌ی معلم‌ها درون قفس‌های بزرگ‌اند. افسر اسپنس دستور بازداشت همه‌ی بچه‌ها را می‌دهد اما سگ خانم جافی با بو کشیدن می‌فهمد که ساندویچ‌ها در جیب افسر اسپنس است. همان موقع آقای دکتر براد که مشاور مدرسه است وارد می‌شود و درباره‌ی کودکی افسر اسپنس که همیشه عاشق بادام‌زمینی بوده و مادرش به او نمی‌داده صحبت می‌کند و اینکه او خیلی دلش می‌خواهد قهرمان باشد و به همین دلیل جرم‌های الکی برای دیگران درست می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر پویای این کتاب همچون داستانش، درون‌مایه‌ی طنز دارند. با توجه به مصور بودن کتاب و حجم بالای اتفاقات موجود در داستان، تصاویر بازتاب‌دهنده‌ی تمامی رخدادها نیستند اما تصویرگر سعی بر آن داشته تا گزینشی درست از لحظه‌های مهم داستان داشته‌باشد و حس لحظه‌های پرهیجان داستان را به مخاطب خود انتقال ‌دهد.
  شخصیت‌‌ها ملموس و باورپذیرند، هرچند ایرادهای طراحی در آن‌ها کمابیش به چشم می‌خورد. تغییر فرم‌ها در تمامی تصاویر و حتی در دیگر کتاب‌های این مجموعه یکسان صورت گرفته و یکدستی در ظاهر شخصیت‌ها به‌درستی حفظ شده است. کنش‌ها به‌درستی نشان داده‌شده و شکل ظاهری شخصیت‌ها نیز کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده‌ در متن مطابقت دارند.
  تکنیک سیاه‌وسفید تصویرگر لطمه‌ای به تصاویر وارد نکرده‌است. تصویرگر سعی کرده با استفاده از ارزش خطی و تنالیته‌های مختلف، عمق و پرسپکتیو صحیح را در تصاویر نشان دهد.
  فضاسازی‌ها ساده و متناسب با داستان ترسیم‌شده‌اند؛ اما زوایای دید محدود و ثابت هستند. گرافیک کتاب ساده است و اسامی و نوشته‌ها نیز ترجمه‌شده و در جای صحیح خود بدون صدمه زدن به تصاویر آورده شده‌اند. طرح روی جلد کتاب رنگی است و کتاب را در نگاه اول برای مخاطب جذاب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که وسایلتان در مدرسه گم شود؟ در آن صورت چه‌کار می‌کنید؟
  – آیا شما با حقوق مربوط به کودک آشنا هستید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دن گاتمن
  ناشر گام
  تعداد صفحات ۸۸
  نام مترجم مونا قائمی
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر جیم پایلوت
  عرض کتاب ۱۳
  نوع جلد نرم