دس‌دسی باباش میاد

thumbnail
۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای از شعر-بازی‌های ایرانی برای بازی و متل‌خوانی کودک خردسال و نوپا

سال: 1392
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جهان کودکی متل‌ها در بازی، ریتم و شادی نهفته در اشعار در جریان است.
  بازی عروس می‌بریم کوچه به کوچه درباره انتخاب یکی از دختربچه‌ها به‌عنوان عروس است که شاید بافرهنگ تربیتی امروز ما مورد تأمل باشد.
  اشعار کودکانه و متل‌ها به زبان‌آموزی کودکان کمک می‌کنند و بازی‌های جمعی برای رشد اجتماعی کودکان مفیداند.
  این مجموعه شامل شعرهای ادبیات شفاهی کودک و بازی‌های کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و روستاهای سرزمین ایران است. همه شعرها و بازی‌ها برای افراد نسل‌های قدیم‌تر آشناست و نویسنده سعی دارد این سنت شعر و بازی را برای نسل‌های بعدی نیز حفظ کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب دس دسی باباش میاد! مجموعه 10 شعر و 13 بازی است که از زمان‌های دور به بازی‌های مادر و کودک ایرانی و بازی‌های دست جمعی کودکان نوپا و خردسال معروف بوده‌اند. دس دسی باباش میاد! را ثمینه باغچه بان جمع‌آوری کرده و مجموعه‌ای گرم‌ونرم برای بازی‌های کودکان نوپا و خردسال است. این کتاب مجموعه‌ی کوچکی از اشعار کودکانه‌ی و متل‌های قدیمی شمرده می‌شود. متل به قصه‌های کوتاه سرگرم‌کننده با مضامین لطیف و آموزنده متل گفته می‌شود که تمام یا قسمتی از آن قافیه‌دار، شعرگونه یا مانند بحرطویل باشد. قهرمان متل‌ها اغلب حیوانات، ولی گاهی انسان‌ها یا مظاهر طبیعت‌اند. این کتاب نیز شامل اشعار عامیانه‌ای است که در قدیم مادربزرگ‌ها برای نوه‌ها می‌خواندند. این اشعار ریتمی آسان دارند، به خاطر می‌مانند و این‌گونه متل‌ها برای زبان‌آموزی مناسب‌اند. این کتاب مناسب خردسالان است و با همراهی والدین و مربیان قابل‌استفاده است.

  چکیده داستان

  این کتاب مجموعه‌ای از بازی‌های کودکانه برای خردسالان است؛ بازی‌هایی که بخشی از فرهنگ ماست و طی سالیان دراز سینه‌به‌سینه نقل‌شده. این بازی‌ها که در زندگی کودکان ایرانی نقش فراوانی داشته، داخل خانه‌ها، و حیاط‌های شهر و روستا و در کوچه‌پس‌کوچه‌های این دیار، کودکان را سرگرم می‌کرده. آن‌ها نیز وقتی بزرگ‌شده‌اند با آموزش بازی‌ها به فرزندان خود فرهنگی مملو از زندگی، شادی و نشاط را به آن‌ها منتقل کرده‌اند؛ تا امروز که به دست ما رسیده. ما نیز می‌توانیم باوجود جاذبه‌های انبوه بازی‌ها و سرگرمی‌های جدید در انتقال این بازی‌ها به فرزندان خود و زنده نگه‌داشتن آن‌ها سهمی داشته باشیم.

  کیفیت

  بازی‌های کهن و ترانه-متل های عامیانه در این کتاب جمع‌آوری‌شده و به سبکی ساده و انتزاعی و به روش دیجیتال تصویرسازی شده‌اند. تصاویر با متن و بازی موردنظر ارتباط دارند اما بیشتر از روایت گری، جنبه‌ی تزیینی دارند.
  رنگ‌های به‌کاررفته در تصاویر محدود هستند، اما درعین‌حال شاد و شفاف‌اند و ترکیب‌های جذابی ایجاد می‌کنند.
  تصویرگر در ترکیب‌بندی‌ها به‌خوبی حرکت و جنبش حاکم بر اشعار و بازی‌ها را به مخاطب کودک منتقل می‌کند. فرم فونت‌های به‌کاررفته و بازی‌های گرافیکی نیز در همین راستا و با هوشمندی طراحی‌شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  والدین می‌توانند این اشعار را برای فرزندانشان بخوانند و با آن‌ها بازی کنند.

  مشخصات کتاب

  نویسنده ثمینه باغچه‌بان
  ناشر نشر نظر
  تعداد صفحات ۴۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر فرشید شفیعی
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم