دعوای دوست‌های صمیمی

(Best Friend Trouble)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

قهر دو دوست صمیمی و پیدا کردن روشی برای آشتی و ادامه‌ی خوشی‌های باهم

سال: 2014
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  درگیری و دعوای هانا و لیزی در داستان از عناصر جهان کودکی داستان است. هانا در این موقعیت با اعضای خانواده خود مشورت می‌کند و یاد می‌گیرد چطور خشم و ناراحتی خود را کنترل کند. او از حمایت والدین خود برخوردار است.
  والدگری و حضور خانواده‌ای گرم و حمایتگر نمونه‌ای از شخصیت‌پردازی خوب داستان است. هانا شخصیت محوری داستان مهارت‌های روابط بین فردی، حل مسئله، خودآگاهی و همدلی را با مشورت با بزرگ‌ترها یاد می‌گیرد و به کار می‌بندد. بخشش اشتباهات یکدیگر و پذیرفتن مسئولیت اشتباهات خود از سوی هانا و لیزی از موارد "اخلاق" در پرداخت شخصیت‌‌هاست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌‌ی دو دختربچه به نام‌های هاناو لیزی است که دوست صمیمی هستند و همیشه باهم بازی می‌کنند. روزی موقع توپ‌بازی، لیزی کاری می‌کند که هانا ناراحت و دلخور می‌شود، به خانه می‌رود و دیگر دلش نمی‌خواهد با لیزی دوست باشد. هانا با برادر، پدر و مادرش درباره این موضوع حرف می‌زند و هر یک از آن‌ها راهی به او نشان می‌دهند که بر احساس عصبانیت و ناراحتی خود غلبه کند و احساس بهتری نسبت به دوستش داشته باشد. وقتی هانا کمی آرام‌تر می‌شود پیش لیزی می-رود و به او درباره‌ی دلخوری‌اش می‌گوید. لیزی هم به او می‌گوید که قبلاً هانا نیز با انجام کارهایی او را رنجانده است! آن‌ها تصمیم می‌گیرند لحظات لذت‌بخشی را در کنار هم سپری کنند. داستان به موضوع دعوا و دلخوری میان دوستان صمیمی می‌پردازد؛ موضوعی که از چالش‌های مهم زندگی کودکان در روابط با همسالانشان است و آن را به‌خوبی لمس و درک کرده‌اند. کودکان در حدود پنج‌سالگی رئیس مآب، گستاخ و مستعد آوردن عذر و بهانه و البته در جستجوی سازش و توافق در هنگام دعوا هستند. در این کتاب هانا در تجربه مشاجره با دوست صمیمی‌اش و در فرصتی که باراهنمایی اعضای خانواده‌اش می‌تواند بر اتفاق پیش‌آمده تأمل کند و به آرامش نسبی دست یابد و عصبانیتش کاهش پیدا کند،متوجه می‌شود که او هم گاهی مرتکب اشتباه می‌شود و دوستش را می‌رنجاند. بنابراین بخشش و عذرخواهی برای او و نیز دوستش لیزی راهگشا و سودمند خواهد بود و صمیمیت و دوستی میان آن‌ها را بیشتر خواهد کرد.
  موضوع داستان اگرچه تکراری است اما جنبه‌هایی نو و متفاوت از موضوع را موردبررسی قرار داده است و اصول انسانی ارزشمند و مهمی چون دوستی، صلح، پذیرش و بخشش و مهارت‌های ارتباطی را ترویج می‌کند.
  داستان این امکان را به مخاطب می‌دهد تا خود را در آن ببیند و باشخصیت داستان هم‌ذات‌پنداری کند. ترجمه کتاب خوب و روان است.

  چکیده داستان

  هانا و لیزی دوست‌های صمیمی‌اند. آن‌ها باهم به کودکستان می‌روند و دوچرخه‌سواری می‌کنند. روزی، آن‌ها موقع توپ‌بازی دعوایشان می‌شود و باهم قهر می‌‌کنند. هانا به لیزی می‌گوید که رفتار او زشت بوده، اما بعد، متوجه می‌شود که بعضی وقت‌ها رفتار خودش هم زشت بوده است. آن‌ها راهی پیدا می‌کنند تا دوباره باهم دوست شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبا و پراحساس‌ کتاب پیوند خوبی با داستان دارند و میل خواننده را به ورق زدن و دیدن مکرر کتاب بر می‌انگیزند. تصاویر کتاب با ترکیبی از رنگ‌های جذاب و متنوع، صفحه‌های دلپذیری را خلق کرده‌اند که در کنار متن اوقات سرگرم‌ کننده‌ای را برای کودکان به همراه می‌آورند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی طراحی شده‌اند و تصاویر بزرگ از چهره‌ها، کتاب را جذاب‌تر کرده‌اند. نمایش دقیق اشیا نیز به کودکان در درک و باور‌پذیری تصاویر کمک می‌کند. طراحی کنش‌ها صحیح است و صمیمیتی که در دل تصاویر است دیدن آنها را لذت‌بخش می‌کند.
  سطوح وسیع از رنگ‌های گرم با مهارت با آبرنگ و مدادرنگی کار شده‌اند و استفاده از ترکیب‌بندی‌های خلاقه، زاویه‌دیدهای متنوع و صفحه‌آرایی‌های مختلف نیز به جذابیت اثر افزوده است.
  چاپ و اندازه مناسب کتاب نیز از دیگر نکات مثبتی است که در تاثیرگذاری آن بر کودکان نقش مهمی دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما آیا هانا حق داشت از دوستش لیزی ناراحت شود؟
  – فکر می‌کنید راه‌حل‌هایی که خانواده هانا به او پیشنهاد کردند به او کمک کرد تا بر احساس خشم خود غلبه کند و حس بهتری داشته باشد؟
  – هانا چه وقت توانست لیزی را بخشد؟
  – فکر می‌کنید پیام مهم این کتاب چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فرانسیس ایتانی
  ناشر نشر زعفران (کتابهای زعفرانی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر جنوییو دسپر
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم