دفتر خاطرات یک کرم

(Dairy of a Worm )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

8+ 5 تا 8 با همراهی والدین

داستان اتفاقات روزمره‌ی کرم کوچولو، همراه با تلاش او برای شناخت خود و دنیای پیرامون همراه با آشنایی با حشرات و زندگی آنان

نویسنده: دورین کرونین تصویرگر: هری بلیس

دفتر خاطرات یک کرم

(Dairy of a Worm )
8+
5 تا 8 با همراهی والدین

داستان اتفاقات روزمره‌ی کرم کوچولو، همراه با تلاش او برای شناخت خود و دنیای پیرامون همراه با آشنایی با حشرات و زندگی آنان

نویسنده: دورین کرونین

تصویرگر: هری بلیس

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان کرم که از دیدگاه او بیان شده و در واقع ثبت خاطرات روزانه‌اش در دفتر خاطرات است، از مصادیق جهان کودکی و نوجوانی است. کودکان با خواندن دفتر خاطرات کرم که فرزند یک خانواده‌ی کم جمعیت است، با دنیای او آشنا می‌شوند. تجربه‌ی حضور در مدرسه، یکی از موقعیت‌هایی است که کرم در دفتر خود می‌نویسد و ممکن است برای کودکان معنادار باشد. دوستی کرم با عنکبوت، مسیری است که از طریق آن کرم به خودشناسی می‌رسد و با نقاط قوت و ضعف کرم بودن آشنا شده و تفاوت‌ها را درک می‌کند. کرم با وجود شناخت خطرات و توانایی‌های خود، شغل آینده‌اش را انتخاب کرده و حاضر است خطرات آن را به جان بخرد تا به هدف‌اش برسد.
محتوای آموزشی
همراه با زندگی کرم و اتفاقاتی که هر روز برای او رخ می‌دهد، کودکان اطلاعاتی درباره محیط زندگی، غذای کرم‌ها، تأثیری که بر محیط اطراف خود می‌گذارند، به دست می‌آورند.
الگوی شخصیتی
در این کتاب، بین زندگی کرم و کودکان، مشابهت‌هایی دیده می‌شود. مانند مدرسه رفتن کرم، دوستی او با عنکبوت و تجربه‌هایی که از این طریق کسب می‌کند. کرم از طریق دوستی با عنکبوت و دیدن تفاوت‌هایی که بین آن‌ دو وجود دارد و تجربه‌ی نقاط قوت و ضعف هرکدام، در واقع به معرفت‌شناسی می‌رسد. کودک علاوه بر آن، با مفهوم تفاوت نیز آشنا شده و می‌آموزد که این تفاوت‌ها الزاماً به معنای قوت یا ضعف هر فرد نیست و پذیرفتن آن آرامش و تعادل روانی را برای کودک به همراه خواهد داشت. ارتباط کرم با والدین، و نقشی که آن‌ها در زندگی او دارند نیز الگویی از یک خانواده صمیمی است. از مهارت‌های زندگی در داستان می‌توان به توانایی ابراز خود اشاره نمود. کودکان از طریق نوشتن اتفاقات، احساسات و آرزوهای خود، شناخت بیش‌تری نسبت به خود پیدا می‌کنند و نوشتن خاطرات تمرینی برای رسیدن به تعریفی از خود و بیان آن به دیگران است. کرم کوچک دوست دارد در آینده پلیس مخفی شود. او می‌داند که این شغل خطرناک است و ممکن است زیر پا له شود. اما کرم بودن برای او محدودیت نیست و ترجیح می‌دهد خطرات آن را به جان بخرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
کرم در دفتر خاطرات‌اش عکس سالگرد ازدواج پدر و مادرش را چسبانده است. تصویر بوسه پدر و مادر در عکس، می‌تواند از موارد بزرگ‌سالانه داستان باشد.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی کرم کوچکی است که اتفاقات زندگی روزمره، خواسته‌ها و آرزوهایش را از روز 29 اسفند تا 15 خرداد، در دفتر خاطرات‌اش نوشته است. خطوط کم در هر صفحه و انتخاب فونت به گونه‌ای است که برای کودکانی که به تازگی خواندن را آموخته‌اند، می‌تواند همراه با تجربه‌ی مستقل کتاب‌خواندن باشد. لحن کرم در روایت خاطرات و هم‌چنین تصویرسازی‌های داستان، همراه با طنز است که باعث جذابیت کتاب و ارتباط بهتر کودک با آن خواهد بود. داستان علاوه بر بیان زندگی روزانه کرم، اطلاعاتی علمی درباره‌ی کرم‌ها نیز به کودک منتقل می‌کند. علاقه‌ی کرم به زمین به خاطر تأثیری که در زندگی او دارد، و نقش کرم‌ها در محیط اطراف‌شان، از جمله مواردی است که کودک را متوجه‌ی طبیعت اطراف خود کرده و با اهمیت زمین و نقش آن در زندگی موجودات مختلف آشنا می‌کند. انتخاب فرم روایتی داستان، برای کودکان هفت سال به بالا که تفکری ساختارمند و متمرکز پیدا کرده‌اند و همچنین علاقه به نوشتن و مطالعه دارند، می‌تواند جذاب باشد و آنان را به نوشتن احساسات و موقعیت‌های زندگی‌شان تشویق کند. تجربه‌ی نوشتن برای کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند بیان احساسات و خواسته‌های خود و هم‌چنین رویاپردازی درباره‌ی آینده را تمرین کنند. درست کردن دفتر خاطرات با استفاده از وسایلی که پیرامون کودک است، از جمله عکس‌های خانوادگی، کاغذهای رنگی و ... نیز می‌تواند تمرین مناسبی برای پرورش خلاقیت کودکان و تشویق او برای ساختن باشد.

چکیده داستان

داستان برشی کوتاه از دفترِ خاطرات یک کرم کوچک است که ماجراهای روزانه، خواسته‌ها، آرزوها و اتفاقات مدرسه را در آن یادداشت کرده است. او در دفتر خاطرات خود عکس‌هایی که در مناسبت‌های خانوادگی گرفته شده را چسبانده و از این طریق بخشی از زندگی خود را به صورت تصویری به کودکان‌ منتقل می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب با خلق فضاهایی نزدیک به واقعیت، تجسم اتفاقات را برای کودکان سهل کرده‌است. داستان با حداقل متن و گاهی به کمک بالون‌های گفتگو روایت میشود. تصاویر نه تنها متن را تکمیل بلکه بیش از متن، بار روایت داستان را بر دوش می‌کشند. طنز گنجانده شده در تصاویر نیز بر جذابیت کتاب افزوده و در عین حال به بسط داستان کمک می‌کند. شخصیت‌های کرم و حشرات، قابل درک و باورپذیر طراحی شده‌اند و کنش‌ها به خوبی احساسات و اتفاقات متن را منعکس می‌کنند. خلق فضاهایی شبیه شهر و طراحی لباس‌ها و حرکاتی مشابه انسان‌، برای کرم‌ها، بر جذابیت و طنز تصاویر افزوده‌است. تصاویر جالب آستربدرقه در ابتدای کتاب، کودک را تشویق به جستجو و آشنایی بیشتر با کرم می‌کنند. طراح گرافیک کتاب، در صفحه‌آرایی‌ها و در نمایش تاریخ روزها به خوبی عمل نکرده‌است. نوع فونت درون بالون‌های گفتگو هم چندان مناسب و هماهنگ با سبک تصاویر نیست، در برخی قسمت‌ها اندازه‌ی مناسبی ندارد و به سختی خوانده می‌شود. نگاه طنز تصویرگر به اتفاقات، بر جذابیت و شیرینی کتاب افزوده است و اثری سرگرم‌کننده و دلپذیر را نمایش می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تا به حال در دفتر خاطرات درباره‌ی خود و زندگی‌تان نوشته‌اید؟ اگر این کار را کرده‌اید چه اتفاقاتی را برای ثبت شدن انتخاب کرده‌اید؟ - آیا زندگی‌نامه‌ی انسان‌های معروف را خوانده‌اید؟ فکر می‌کنید خواندن آن چقدر در موفقیت شما می‌تواند تأثیر داشته باشد؟ - فکر می‌کنید چه بخش‌هایی از زندگی کرم کوچولو به زندگی روزانه شما شباهت دارد؟

مشخصات کتاب
نویسنده دورین کرونین
ناشر انتشارات کتاب نیستان
تعداد صفحات 36
نام مترجم سمیرا کمالی
سال انتشار 2003
سال انتشار در ایران 1386
تصویرگر هری بلیس
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم