دنبال چی می‌گردی؟

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش غاز کوچولو برای آشنایی با اشکال هندسی

سال: 1387
  بررس تصویر: الهام فرخ نیا
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان‌های حیوانات برای کودکان جالب و سرگرم کننده‌اند. غاز کوچولو مورد توجه حیوانات دیگر است و آن‌ها به او اطلاعاتی درباره ی شکل و محل زندگی‌شان به او می‌دهند. حیوانات مزرعه با یکدیگر دوست‌اند. غاز کوچولو تبدیل به غازی می‌شود که با اشکال هندسی آشناست.
  غاز کوچولو روابط میان‌فردی خوبی دارد و با حیوانات مزرعه دوست است. حیوانات و غاز کوچولو همدل و مهربان‌اند و یکدیگر را دوست دارند.
  کودکان می‌توانند تعدادی از اشکال ساده‌ی هندسی را بیاموزند. همچنین نام حیوانات را می‌آموزند و تصاویر آن‌ها را می‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی “غاز کوچولو” است. داستان درباره‌ی غاز کوچولویی است که در مزرعه به دنبال آشنایی با اشکال هندسی است. کتاب حاوی مفاهیمی درباره‌ی دوستی و همین‌طور محتوای آموزشی آشنایی اشکال هندسی به شکل ساده و اولیه است. کودکان در این کتاب با حیوانات مزرعه نیز آشنا می‌شوند.

  چکیده داستان

  غاز کوچولو در مزرعه به دنبال اشکال گوناگون می‌گردد و سایر حیوانات هم به او برای آشنا شدن با این اشکال کمک می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان غاز کوچولو به کودک کمک می‌کند تا شمارش را در طبیعت درون تصویرها، تمرین کند. کتاب زمینه بازی و کشف و آموزش را با استفاده از تصویرگری و برش و تا و متن‌های مخفی زیر اشکال متحرک، ایجاد کرده و خلاقانه است. تصویرها به جذابیت کتاب کمک کرده‌اند. جزئیات تصویرها مناسب سن مخاطب هستند.
  تصاویر از یکپارچگی برخوردارند. رنگ‌ها شاد و شفاف‌ و دارای کیفیت رنگی خوبی هستند. تکنیک تصویرها با متن هماهنگی دارند و از جزئیات کافی برخوردارند.
  اگر چه شخصیت‌پردازی‌های کتاب چندان قوی نیستند اما ساده و باورپذیرند و اتفاق‌های داخل متن را نمایش می‌دهند. تصویر جوجه اردک به‌عنوان شخصیت اصلی، ساده و پویا است و از کنش و حس‌های متناسب با متن برخوردار است. شخصیت‌های فرعی نیز هماهنگ و یکدست باشخصیت اصلی، طراحی‌شده‌اند. تصویرها زاویه دیدهای متنوعی ندارند اما زاویه‌های انتخابی، با توجه به نوع پردازش خطی داستان و جستجوی غاز کوچولو که دنبال غازهای دیگر می‌گردد، انتخاب‌شده و قابل توجیه است.
  فضاسازی‌‌های داستان موفق است و فضاهایی را که در متن به آن‌ها اشاره شده، در عین سادگی تصویر کرده است. جزئیات تصاویر رابطه مناسبی با یکدیگر و با داستان دارند و به‌هم‌پیوستگی تصویرها با آوردن عنصر تصویری از صفحه قبل، در تصویر بعدی، برقرار است. ترکیب‌بندی تصویر آخر که نقطه اوج داستان در آن اتفاق افتاده، با نبودن شخصیت اصلی، حس کشف و کنجکاوی کودک را بر‌می‌انگیزد.ترکیب‌بندی فریم آخر که همه شخصیت‌ها دور برکه گرد هم می‌آیند، کمی شلوغ است و نسبت به فریم‌های قبل خود از خلاقیت کمتری برخوردار است.
  اندازه فونت و جانمایی متن در صفحه‌ها برای گروه سنی کتاب مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی و کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چه اشکالی را می‌توانید در اطراف خود ببینید؟
  – شکل هندسی مورد علاقه‌ی شما کدام است؟ چرا؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده استیو ودریل
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۱۶
  نام مترجم سمیه اربابی‌فرد
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۷
  تصویرگر استیو ودریل
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم