دندان لق خرسی

(Bear’s Loose tooth)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای لق شدن دندان خرسی و کمک و همکاری دوستان خرسی برای کمک به او

سال: 2011
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  درون‌مایه‌ی اصلی این کتاب، دوستی و همکاری برای حل مشکلات است. تمام دوستان خرسی با همراهی هم سعی می‌کنند به او کمک کنند. خرسی از تمام دوستان خود بزرگ‌تر است، اما به همدلی آن‌ها نیاز دارد و بعد از شنیدن توضیحاتی در مورد دندان‌های شیری آرام می‌شود و به دوستانش این فرصت را می‌دهد تا برای جداکردن دندان لق شده کمکش کنند. کوچک‌ترین پرنده یا موش کور هم تلاش می‌کنند که دندان لق را جدا کنند و بعد از آن‌ها حیوانات بزرگ‌تر و قوی‌تر مانند گورکن هم تلاش خودشان را می‌کنند. درنهایت این خود خرسی است که با اعتمادبه‌نفسی که از همراهی دوستانش به دست آورده است از عهده‌ی حل این مشکل برمی‌آید.
  خرسی که شخصیت اصلی این داستان است، دوستان زیادی دارد که بعضی از آن‌ها بسیار کوچک‌تر از او هستند، اما همگی برای حل مشکل خرسی تلاش می‌کنند. خرسی هم به دوستان خود اعتماد می‌کند و به آن‌ها فرصت می‌دهد تا کمکش کنند. خرسی گریه می‌کند و احساس اضطراب و ترس خود را برای از دست دادن دندانش ابراز می‌کند. با همراهی دوستانش او نیروی کافی برای حل مسئله‌اش را به دست می‌آورد و از عهده‌ی آن برمی‌آید.
  داستان پری دندان، از یک افسانه‌ی فرانسوی قرن هجدهم گرفته شده است. بنابر افسانه‌های کودکانه اگر هر بچه‌ای، دندان‌های شیریِ افتاده‌ی خود را زیر بالشش بگذارد، پری دندان، نیمه‌های شب از راه خواهد رسید و یک هدیه‌ی کوچک در زیر بالشتش خواهد گذاشت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دندان خرسی است که لق شده و حیوانات جنگل تلاش می‌کنند دندان لق را جدا کنند. دوستی و همکاری برای حل مشکلات درون‌مایه‌ی اصلی این کتاب است. تمام حیوانات از کوچک و بزرگ برای کمک کردن به خرسی همراه می‌شوند، اما نهایتاً خرسی که با همدلی دوستانش آرام شده است، موفق می‌شود دندان لق شده را جدا کند.
  کودکان معمولاً در گروه سنی مخاطب کتاب اولین دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند. گاهی لق شدن اولین دندان‌ها برای کودکان ایجاد نگرانی می‌کند. آن‌ها معمولاً انتظار درد شدیدی دارند و ممکن است از این‌که نتوانند مثل گذشته غذا بخورند؛ بترسند. خرسی در مورد این نگرانی‌ها صحبت می‌کند، غصه می‌خورد و حتی گریه می‌کند. دوستانش به او توضیح می‌دهند که به‌زودی یک دندان جدید جایگزین دندان لق می‌شود و سعی می‌کنند به جداکردن دندان لق کمک کنند. درنهایت خرسی که دیگر ترسی از کنده شدن دندان لق ندارد زبانش را پشت دندان می‌گذارد و فشار می‌دهد.

  چکیده داستان

  خرسی و دوستان جنگلی‌اش مشغول غذا خوردن هستند که ناگهان خرسی متوجه می‌شود دندانش لق شده و تکان می‌خورد. خرسی از این اتفاق نگران می‌شود و غصه می‌خورد. موش کوچولو درباره‌ی دندان شیری به خرسی توضیح می‌دهد و می‌گوید که به‌زودی یک دندان جدید درخواهد آورد. حالا تمام دوستان خرسی سعی می‌کنند به او کمک کنند تا دندانی که لق شده است، بیافتد. دندان لق جدا می‌شود و خرسی و دوستانش به خاطر این اتفاق خیلی خوشحالی می‌شوند. شب، خرسی دندان افتاده را کنار خود می‌گذارد و می‌خوابد. نیمه‌شب یک فرشته به دیدن خرسی می‌آید، دندان را برمی‌دارد و به‌جای آن تمشک تازه می‌گذارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب که با طراحی‌هایی ماهرانه و رنگ‌آمیزی‌های شاد و چشم‌نواز داستان را به تصویر می‌کشند به‌خوبی متن را همراهی می‌کنند و اثری سرگرم‌کننده و زیبا را در اختیار کودکان قرار می‌دهند.
  شخصیت‌ها باور پذیر طراحی شده‌اند و تصویرگر با اشاره درست به نوع حیوانات و رعایت صحیح تناسبات آنها کودکان را در درک بهتر شخصیت‌ها و اتفاقات داستان کمک می‌کند. طراحی متنوع و ماهرانه کنش‌ها نیز برجذابیت و فهم بهتر متن مؤثر بوده، به‌خصوص حس همدلی که از مفاهیم کلیدی کتاب است در تصاویر به‌خوبی نشان داده ‌شده است. تکنیک نیز ماهرانه اجرا شده و ترکیب بندیهای منسجم آن‌ به جذابیت و درک بهتر تصاویر افزوده است. رنگ‌آمیزی‌ها نیز بر پایه رنگ‌های واقعی حیوانات است که نکته مثبتی برای آموزش مخاطب خردسال است. صفحه‌آرایی‌های متنوع فضای چشم‌نوازی را به‌کل کتاب داده است. نوشته‌ها با فونتی مناسب در مکان‌هایی که به تصویر لطمه‌ای وارد نمی‌کنند قرار داده ‌شده‌اند و بزرگ شدن برخی از کلمات در متن در القای بهتر مفاهیم داستان مؤثر بوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید اگر دندان‌های شیری لق نمی‌شدند چه اتفاقی می‌افتاد؟
  دوستان خرسی نتوانستند دندان لق شده را جدا کنند، به نظر شما آیا آن‌ها در عمل کمکی به خرسی کردند؟
  تا حالا پیش آمده مشکلی داشته باشید که با کمک دوستان از عهده حل آن برآیید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کارما ویلسون
  ناشر فینگیلی ( انتشارات نقش گستران سرمدی)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم فیروزه کاتب
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر جین چپمن
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم